Wizyta u mechanika. Jakie naprawy kosztują najwięcej?

Autor

Każdy właściciel samochodu wie, z czym wiązać będzie się konieczność odstawienia auta do mechanika. To przede wszystkim utrata pojazdu na pewien czas, a także uszczuplenie domowego budżetu. Zarówno naprawa uszkodzeń mechanicznych, jak i blacharsko-lakierniczych może być kosztowna. Jakie naprawy mogą kosztować najwięcej? Szukamy odpowiedzi na to pytanie.

Naprawa w autoryzowanej stacji obsługi (ASO)

Naprawy w autoryzowanych serwisach samochodowych marek zawsze są droższe od tych, których podejmują się niezależni mechanicy. Serwisy muszą korzystać jedynie z oryginalnych zamienników, co jest ważne szczególnie w przypadku młodszych samochodów, które obejmuje gwarancja producenta. Skorzystanie z usług nieautoryzowanego serwisu oznaczać będzie najprawdopodobniej zakończenie przebiegu gwarancji. Po naprawie w ASO łatwiej także o reklamację.

Od czego zależy cena naprawy pojazdu?

Przede wszystkim istotny jest rodzaj wykonywanej pracy: czy to jedynie wymiana oleju, czy może wymiana skrzyni biegów. Cena w tym drugim przypadku będzie zdecydowanie wyższa, ponieważ bardzo często wymaga rozebrania pewnych elementów auta. Drugim składnikiem wpływającym na cenę naprawy jest rodzaj serwisu, który wybieramy: ASO czy lokalnego mechanika. Trzecia jej część to dostępność elementów zamiennych na rynku oraz ich wartość. Natomiast czwartą jest model pojazdu, który posiadamy. Im jest on popularniejszy, tym łatwiej o części zamienne, a czas naprawy powinien być szybszy.  Mechanicy mogli już mieć bowiem do czynienia z autem podobnym do naszego.

Najdroższe rodzaje napraw 

W zależności od rodzaju samochodu, różne będą także ceny wykonania naprawy. Do drogich należeć będzie wymiana koła dwumasowego, które może przysporzyć problemów szczególnie posiadaczom samochodów zasilanych olejem napędowym. Wymiana kompletnego silnika to także wydatek liczony w kilku lub nawet kilkunastu setkach złotych. Droga będzie także naprawa rozrządu i uszczelki pod głowicę. Niektóre modele samochodów mają drogie zamienniki turbosprężarek oraz wtryskiwaczy.

Zmiana lakieru i koszt oklejenia samochodu

Podobnie sprawa wygląda w przypadku zmiany samochodowego koloru. Jeśli auto ulegnie kolizji lub wypadkowi, koniecznym będzie dokonanie prac blacharsko-lakierniczych. Być może zakończy się to na “wyklepaniu” wgniecionych elementów albo – co gorsze – poszukiwaniu całkowicie nowych. Również dopasowanie koloru to nie lada zadanie. Trzeba skorzystać z usług profesjonalnej mieszalni, która na podstawie numeru VIN dopasuje kolor do pomalowania uszkodzonej części w taki sposób, aby była identyczna co pozostałe. Zdecydować można się także na oklejenie samochodu. Cena tego rozwiązania może być jednak niższa od lakierowania. Konieczne jest przygotowanie odpowiednich arkuszy, które będą pasowały do poszczególnych części pojazdu. Pozwalają one jednak na odświeżenie wyglądu samochodu, a na dodatek można bez problemu powrócić do poprzedniego koloru.

Aby uniknąć tych i innych drogich napraw, warto m.in. dobrze sprawdzić samochód, który chcemy kupić. Jak to zrobić? Sprawdź nasz artykuł https://www.gorlice.info.pl/2021/08/30/jak-sprawdzic-samochod-uzywany-przed-kupnem/!

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Motoryzacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *