Jak sprawdzić samochód używany przed kupnem?

Autor
Samochód używany - jak go sprawdzić?

Chcesz kupić używany samochód i mieć pewność, że wiesz naprawdę wiele o jego realnym stanie technicznym? W takim razie nie powinieneś wierzyć w zapewnienia sprzedawcy czy dane z ogłoszenia, lecz samodzielnie (lub z pomocą innych) dokładnie sprawdzić stan techniczny danego samochodu. Jak to jednak zrobić?

Samochód używany – jak sprawdzić go przed zakupem?

Nie jest to zadanie łatwe. Wymagana będzie nieprzeciętna wiedza, najlepiej połączona z doświadczeniem w przeprowadzaniu oględzin i jazd testowych. Osoba, która przeprowadza oględziny, powinna być również wyposażona w sprzęt, taki jak miernik grubości lakieru, dodatkowo wartko mieć ze sobą również miernik wysokości bieżnika, by łatwo ocenić, czy opony nadają się do jazdy, czy jednak nie.

Na początku zawsze warto skupić się na oględzinach lakieru. Poszukujmy otarć, uszkodzeń, oznak rdzy, lecz bardzo ważne jest sprawdzenie za pomocą czujnika grubości lakieru, czy w poszczególnych częściach samochodu powłoka lakierniczy nie była wykonana powtórnie, co może wskazywać na uszkodzenia.

Warto zwrócić również uwagę na szyby samochodu, i na to, czy nie mają one innych od siebie oznaczeń – może to wskazywać na ich wymianę, a to znów na wypadek. Opony również powinny zostać sprawdzane – powinna zostać sprawdzona ich wysokość, i chociaż polskie prawo dopuszcza poruszanie się na oponach o wysokości bieżnika nie mniejszej, niż 1,6 mm, jest to wartość na tyle mała, że znacznie lepiej będzie postawić sobie jako minimum 3-4 mm wysokości bieznika. Jeżeli bieżnik będzie miał właśnie tyle, opony nadają się do jazdy, lecz konieczna będzie niedługo ich wymiana na nowe, a to czasem spore koszta.

We wnętrzu warto skupić się na wyposażeniu, jego jakości, zużyciu, oraz kompletności. Dodatkowo warto zastanowić się, czy zużycie samochodu wskazuje na obecny przebieg, czy też nie. Często bowiem właśnie to wyposażenie zdradza, że samochód miał cofany licznik. Chociaż to obecnie w Polsce nielegalne, często jest to praktykowane w przypadku samochodów do Polski sprowadzonych.

Kluczowa podczas sprawdzania samochodu przed kupnem jest jazda testowa. Sprawdzamy podczas niej, jak samochód przyśpiesza, jak hamuje, jak pracuje skrzynia biegów oraz układ kierowniczy. Czy samochód zachowuje się dziwnie, coś stuka podczas jazdy, może ma nagłe spadki mocy? To wszystko powinno zostać sprawdzone podczas jazdy testowej, i to najlepiej rozpoczynanej na zimnym silniku, gdyż właśnie wtedy poszczególne problemy dają o sobie najbardziej znać.

samochód używany - jak sprawdzić go przed zakupem?

Gdzie sprawdzić używany samochód przed jego zakupem?

W trakcie jazdy testowej warto udać się do okolicznego warsztatu, na stację kontroli pojazdów lub nawet do ASO. Tam powinno wykonać się jeszcze przynajmniej dwie czynności. Pierwszą z nich jest podłączenie samochodu do komputera diagnostyczne, drugą natomiast jest sprawdzenie podwozia samochodu, w poszukiwania korozji i innych, potencjalnych problemów.

Firmy, które sprawdzają samochody używane – co warto o nich wiedzieć?

Sprawdzanie samochodu nie jest zadaniem prostym. Nie każdy więc czuje się na siłach, by je przeprowadzać. Nie trzeba jednak wykonywać go samodzielnie, gdyż wiele firm, takich, jako mobilEkspert, oferuje swoim klientom sprawdzenie samochodu używanego na terenie całej Polski. Oznacza to, że wybieramy konkretny samochód, znajdujący się w dowolnym miejscu na terenie Polski, zgłaszamy się do firmy, wybieramy dany pakiet usług, opłacamy go, a następnie czekamy na raport, który jest nam dostarczany drogą internetową.

Zazwyczaj nie czeka się na niego dłużej, niż 48 godzin. Raport będzie zawierał realne i bardzo dokładne informacje o stanie technicznym pojazdu, nie zabraknie również realnych zdjęć samochodu, gdzie przedstawiają one każdy mankament i nie są wcześniej poprawiane w programach graficznych.

Najważniejsze są jednak informacje dodatkowe. Osoba, która zamówi taki raport, może liczyć na to, że uzyska odpowiedzieć na najtrudniejsze z pytań – czy w danej cenie, samochód warto kupić, czy też nie? Na to pytanie odpowie naprawdę doświadczony ekspert, warto mu więc zaufać. Nie można bowiem oczekiwać samochodu bez wad, jeżeli jest to auto używane, jednak wiele z nich może albo nie być problematycznych, albo nie muszą być natychmiastowo naprawiane, albo ich naprawa jest szybka i mało kosztowna. Jeżeli jednak jest inaczej – samochód posiada wiele wad, niezbędnych i drogich w usunięciu, sprawdzający samochód nas o tym poinformuje, jednocześnie odradzając zakup samochodu.

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Motoryzacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *