Cała prawda o wiskozie, czyli co musisz wiedzieć o tej tkaninie?

Autor
wiskoza

Delikatna wiskoza to materiał, który z pewnością każdy z nas znajdzie w swojej szafie. Z tej lekkiej i przewiewnej tkaniny wykonuje się bowiem wiele ubrań, takich jak np. letnie sukienki czy bluzki. Większość z nas nigdy nie zastanawiała się jednak, jaka tak naprawdę jest wiskoza. Materiał ten, który oferuje każdy dobry sklep z tkaninami, posiada mimo to wiele istotnych cech, o których warto pamiętać. Właśnie z tego powodu przygotowaliśmy artykuł, w którym zdradzimy całą prawdę na temat tej interesującej tkaniny. Miłej lektury!

Krótka historia wiskozy – kiedy i jak powstała?

Zapewne większość z nas zastanawia się, kiedy i jak powstała wiskoza. Tkaniny celulozowe znane są już od XIX wieku. Proces ich wytwarzania został opracowany w 1855 roku w Szwajcarii, jednak był to dopiero początek. Liczni naukowcy intensywnie pracowali bowiem nad tym, aby wynaleźć materiał, który mógłby zastąpić jedwab. Problemem była jednak przede wszystkim produkcja na skalę przemysłową. Francuski chemik pod koniec XIX wieku, a konkretnie w 1889 roku, zaprezentował swój wynalazek, jednak okazało się, że pozyskiwana przez niego tkanina jest wyjątkowo łatwopalna. Poszukiwania rozpoczęły się zatem na nowo. Po 5 latach zespół Brytyjczyków opatentował swoją wersję materiału celulozowego i wtedy też, jako pierwsi na świecie, nadali jej nazwę “wiskoza”. Komercyjna produkcja rozpoczęła się w Zjednoczonym Królestwie w 1905 roku. Pięć lat później tkaninę wytwarzali już także Amerykanie. Można zatem śmiało powiedzieć, że wiskoza to materiał z ponad stuletnim stażem. 

Wiskoza – co to jest? Czyli kilka słów o nazwie

Początkowo włókna celulozowe zwane były sztucznym jedwabiem. Dopiero wspomniani wcześniej Brytyjczycy nadali im nazwę “wiskoza”. Skąd jednak takie miano? Jeden z półproduktów niezbędnych do jej wytworzenia był bowiem bardzo lepki. Zdecydowali zatem, że wykorzystają łacińskie określenie oznaczające “lepkość”. Takim oto sposobem zyskaliśmy znaną do dzisiaj wiskozę. Co ciekawe, niekiedy możemy znaleźć ją pod jeszcze jedną nazwą – rayon. Takie określenie używane jest jednak głównie w USA.   

Co to jest wiskoza i z czego się ją produkuje?

Z czego jest wiskoza? To materiał wytwarzany z celulozy. Do produkcji wiskozy wykorzystuje się wiele gatunków drewna, m.in. buk, świerk czy nawet i eukaliptus. Drewno zostaje najpierw dokładnie rozdrobnione, a następnie dodawane są do niego specjalne środki, które mają nadać masie odpowiednich właściwości. Po uzyskaniu prawidłowej formy odsącza się z niej ciecz, która przelewana jest do kwasu siarkowego. W roztworze tym płyn zastyga, przybierając formę nici, z których tkana jest przędza wiskozowa.  

Czy wiskoza jest materiałem naturalnym?

Szukasz odpowiedzi na pytanie, czy wiskoza to naturalny materiał? Jest uznawana za włókno sztuczne, jednak nie oznacza to nic negatywnego. Została tak sklasyfikowana, ponieważ powstaje w wyniku obróbki włókien naturalnych. Zdecydowanie nie można stawiać jej na równi z włóknami sztucznymi takimi jak poliester, gdyż posiada zupełnie inne (i dużo lepsze) właściwości. Należy pamiętać, że tkaniny wiskozowe, podobnie jak włókna naturalne, gwarantują wysoki komfort noszenia.

Kiedy najlepiej nosić wiskozę?

Lekkość i przewiewność to główne cechy, którymi odznacza się wiskoza. Tkanina ta idealnie odprowadza również pot, dlatego polecana jest szczególnie latem. Produkuje się z niej zatem głównie sukienki, bluzki, koszule czy spodnie. Przy okazji tkanina ta jest przyjazna dla skóry. Nie podrażnia naskórka, dlatego mogą nosić ją osoby zmagające się z problemami takimi jak np. atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca.

Szukasz bloga o tematyce kobiecej? Wejdź na http://lubie.com.pl/!

Wiskoza – tkanina idealna jako domieszka?

Wiskoza występuje zarówno solo, jak i jako dodatek do innych rodzajów materiałów. Czysta tkanina jest lekko matowa i co ciekawe, taki efekt jesteśmy w stanie uzyskać tylko z jej pomocą. Bardzo często stosuje się ją jednak jako domieszkę. Idealnie współgra bowiem z wełną, bawełną czy poliestrem. Dodaje tym tkaninom miękkości oraz sprawia, że te przybierają całkowicie inne właściwości oraz cechy. 

Materiał wiskoza jest łączony również z lnem. Jeśli zobaczysz go na metce lnianej koszuli czy spodni, nie musisz się martwić – a wręcz przeciwnie! Wiskoza w zależności od ilości mniej lub bardziej zmienia charakter lnu na lepsze. Zachowuje on większość swoich właściwości, nadal świetnie sprawdza się latem, ale łatwiej poddaje się prasowaniu i mniej się mnie. A każdy, kto kiedykolwiek nosił na sobie coś lnianego, wie, jakie to problematyczne. Można powiedzieć, że wiskoza pomaga ujarzmić len.

Jak dbać o wiskozę?

Posiadając ubrania czy tkaniny wiskozowe, musimy pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji, która weźmie pod uwagę charakter tkaniny. Warto zacząć od odpowiedzi na pytanie: „czy wiskoza się rozciąga?”. Tak, materiał ten jest bardzo rozciągliwy i jednocześnie delikatny. Wystarczy chwila nieuwagi, by dzianina straciła swoją pierwotną formę. Jak zatem obchodzić się z wiskozą?

Źródło: https://www.emoi.pl/granatowa-sukienka-w-kwiaty

Wiskoza – jaki to materiał podczas codziennego użytkowania?

Już wiesz, jak dbać o ten popularny materiał, jakim jest wiskoza. Czy się gniecie? To kolejne pytanie, które zdecydowanie warto sobie zadać. Kupując ubrania wiskozowe, należy wiedzieć, że te podczas codziennego użytkowania mogą bardzo mocno się gnieść, a dodatkowo nieestetycznie rozciągać. Lepiej zatem zakładać ten materiał wtedy, gdy nie musimy prezentować się idealnie. Wiskoza sprawdzi się więc np. na wakacjach, jednak do pracy nie będzie już zbyt dobrym wyborem. Po kilku godzinach spędzonych w pozycji siedzącej zauważymy, że np. nasze spodnie odkształciły się na wysokości kolan. Warto zatem mieć ten fakt na uwadze i sięgać po materiał celulozowy raczej w sytuacjach mniej formalnych. 

Wiskoza – pranie

Wiskozę należy prać w bardzo niskiej temperaturze. Pod wpływem wilgoci oraz ciepła może bowiem znacząco się skurczyć i zmieniać swój kształt. Dodatkowo lepiej unikać mocnego wirowania. Po zakończeniu programu prania, tkaninę warto wyciągnąć z bębna tak szybko, jak to tylko możliwe. 

Suszenie ubrań z wiskozy

Wyciągniętych z pralki ubrań wiskozowych pod żadnym pozorem nie możemy rozciągać czy wykręcać. Podczas suszenia należy ułożyć je na płasko. Wieszając odzież w klasyczny sposób, niestety sprawimy, że nasze tekstylia stracą swój kształt. Woda będzie bowiem “ciągnąć” je do dołu. Pamiętajmy także, że wiskoza musi idealnie wyschnąć. Nigdy nie składajmy zatem wilgotnych ubrań. 

Źródło: https://www.fabryka-bawelny.pl/pl/p/Wiskoza-kwiaty-kolor-granat-0%2C5-m-/512

Wiskoza – prasowanie

Prasowanie wiskozy jest dla wielu z nas udręką. Materiał ten bardzo łatwo się gniecie, dlatego też podczas prasowania musimy bardzo uważać i uzbroić się w cierpliwość. Tkaniny należy zawsze obrócić na lewą stronę. W innym przypadku na naszych ubraniach pojawią się nieestetyczne wyświecenia. Żelazko najlepiej ustawić na temperaturę ok. 150 stopni Celsjusza. 

Przechowywanie odzieży z wiskozy

Ubrania wiskozowe najlepiej przechowywać na płasko. Wieszając je, niestety możemy spowodować ich odkształcenie. Zasada ta dotyczy jednak materiałów wykonanych w stu procentach z celulozy. Tkaniny z małą domieszką wiskozy możemy bez większych obaw przechowywać w nasz ulubiony sposób. 

Materiał wiskoza a cena

Wiskoza cieszy się niebywałą popularnością przede wszystkim ze względu na atrakcyjną cenę. Za 1 metr materiału zapłacimy bowiem od 15 do 40 złotych. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju, koloru czy nawet i wzoru. Mimo to jest ona bardzo opłacalna. Nic zatem dziwnego, że wiskoza w okresie wiosenno-letnim gości w naszych szafach, a znalezienie jej w odzieżowych sieciówkach nie jest zbyt trudne. 

Źródło: https://etkaniny.pl/wiskoza-na-sukienke-w-kwiaty-tkanina-granatowa-p-2335.html

Wiskoza materiał – jak wygląda i dlaczego przyjmuje różne formy?

Przeglądając tkaniny bądź ubrania wykonane z wiskozy, często nie jesteśmy w stanie określić na pierwszy rzut oka, czy aby na pewno powstały one z włókien celulozowych. Materiał ten nieraz przybiera bowiem najróżniejsze formy. Dlaczego tak jest? Wszystko zależy od tego, jakie środki zostały dodane do pierwotnego surowca w trakcie wytwarzania tkaniny. Możemy bowiem wtedy sprawić, że materiał ma być delikatnie błyszczący czy też miękki jak bawełna. Czasem zdarza się również, że wiskoza wygląda niemalże tak samo, jak jedwab. Udając się do sklepu, warto zatem czytać składy poszczególnych tkanin, ponieważ niejednokrotnie mogą nas one zaskoczyć. 

Jakie materiały może zastąpić nam wiskoza?

Wiskoza może zastąpić nam niemalże każdy lekki i zwiewny materiał. Wystarczy, że wybierzemy rodzaj, który najbardziej nam odpowiada. Zdecydowanie lepiej sięgnąć po nią, niż np. po cieszący się niezbyt dobrą sławą poliester. Warto bowiem pamiętać, że nasze ciało może pod nią swobodnie oddychać. 

Czy warto nosić wiskozę?

Jaka tkanina na sukienkę by nie była, to i tak warto “polubić” się z wiskozą, szczególnie, gdy latem bardzo dokuczają nam upały. Dodatkowo tkanina ta może okazać się niezastąpiona, gdy zależy nam na pięknych i intensywnych barwach, które nie tracą swoich właściwości. Barwnik utrzymuje się bowiem niezwykle długo na materiałach tego typu, dzięki czemu zawsze możemy cieszyć się jego pięknym wyglądem. 

Źródło: https://fanfaronada.eu/wiskoza-co-warto-o-niej-wiedziec

Czy jesteśmy w stanie samodzielnie uszyć coś z wiskozy?

Każdy, kto posiada chociaż odrobinę krawieckich zdolności, może samodzielnie uszyć sobie ubranie wiskozowe. Tkanina wiskoza na sukienki, koszule czy eleganckie spodnie? Idealny wybór! Podczas jej przygotowywania należy jednak pamiętać, by używać bardzo cienkiej igły, np. 10/70. Materiał ten lubi się także strzępić, dlatego wszelkie odcięcia musimy prawidłowo obszyć. Przed przystąpieniem do szycia, warto także poddać materiał dekatyzacji, czyli działaniu np. pary wodnej. Gotowe ubranie należy pielęgnować w sposób wymieniony we wcześniejszej części artykułu.

Znając już najbardziej istotne właściwości, jakie posiada wiskoza tkanina, i fakty na jej temat z pewnością będziemy bardziej świadomymi konsumentami, a nasze piękne lekkie ubrania zachowają swój idealny wygląd na bardzo długi czas. 

Rate this post
Kategorie artykułu:
Ubrania i buty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *