Ukruszony i złamany ząb – przyczyny i leczenie

Autor
ukruszony złamany ząb

Jeśli poznasz najczęstsze przyczyny ukruszeń i złamań zębów, szybko zrozumiesz, że często sam bez większych przeszkód możesz im zapobiec. Wystarczy jedynie trzymać się podstawowych zasad higieny jamy ustnej i regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny, a złamany ząb nie będzie nas prześladować.

Złamany ząb z powodu własnych zaniedbań

Niedostateczna higiena jamy ustnej może szybko doprowadzić do ukruszeń i złamań zębów. Jeśli nie myjesz ich co najmniej dwa razy dziennie i nie używasz nitki ani płynu do płukania ust, znacznie osłabiasz ich strukturę, narażając je na rozwój stanów chorobowych.

Niedobór witamin również jest groźny, gdyż prowadzi do demineralizacji, obniżając poziom wapnia potrzebnego do utrzymania szkliwa. Istotna jest dieta na zdrowe zęby. Jeśli jej nie przestrzegasz, powodu złamanych zębów powinieneś szukać w niewłaściwym odżywianiu. Na zęby niekorzystnie działają:

 • słodycze
 • chipsy, popcorn i paluszki
 • kawa
 • napoje gazowane
 • alkohol

Ignorowanie chorób i urazów – złamany ząb z próchnicą

Do złamań i ukruszeń zębów przyczynia się erozja szkliwa, wywoływana przez szkodliwe działanie kwasów zawartych w żywności. Może wywołać je też bruksizm, czyli niekontrolowane zaciskanie zębów oraz choroba okluzyjna spowodowana niewłaściwym stykaniem się dolnych i górnych zębów.

Podatne na uraz są również martwe zęby. Jeżeli takie posiadasz, powinieneś wykonać odbudowę protetyczną. Zwróć również uwagę na ubytki. Wszelkie dziury pozostawione bez wypełnień mogą łatwo doprowadzić do złamań zębów.

Wybielanie zębów jako czynnik osłabiający szkliwo

Zęby mogą ukruszyć się po nieprawidłowym przeprowadzeniu zabiegu wybielania. Jeśli stomatolog wykona go zbyt intensywnie, może uszkodzić strukturę zębów. Wpływ ma tu też preparat wybielający. Użycie go przez lekarza w zbyt dużym stężeniu wywoła odwapnienie twardych tkanek zębowych.

Wybielanie przeprowadzone na osobie mającej przeciwwskazania do jego wykonania również będą skutkować podobnie. Zrezygnuj z zabiegu, jeśli cierpisz na następujące schorzenia:

 • nadwrażliwość zębów
 • próchnica
 • cukrzyca
 • epilepsja
 • choroba Parkinsona
 • alergia na substancje występujące w wybielaczu

Ukruszone lub złamane zęby – leczenie

Ze stłuczonym lub złamanym zębem musisz jak najszybciej udać się do stomatologa. Jeśli tego nie zrobisz, narazisz się na poważne powikłania zdrowotne. Na szczęście obecnie istnieje wiele metod odtworzenia zniszczonej struktury zęba. Najczęściej stosuje się wypełnienia i korony lub wdraża leczenie kanałowe.

Ukruszony lub złamany ząb – dlaczego trzeba go jak najszybciej wyleczyć?

Ukruszony ząb wygląda nieestetycznie, jednak nie jest to najpoważniejszy problem. Nieleczone uszkodzenie powoduje, że w odsłoniętej miazdze zaczynają gromadzić się bakterie. Te z kolei wywołują stan zapalny, a także napędzają rozrost próchnicy.

Wybór metody leczenia zębów

Ukruszenie żywych zębów, w których doszło do uszkodzenia miazgi, leczy się metodą kanałową. Z kolei małe zniszczenie wystarczy załatać wypełnieniem. Jeżeli jest ono większe, ale miazga pozostała nietknięta, stomatolog nakłada koronę lub wykonuje wkład koronowo-korzeniowy.

Najpoważniejsze sytuacje, takie jak złamanie zęba na dwie części, wymagają jego natychmiastowej ekstrakcji. Przyczyny ukruszeń i złamań zębów mogą być też nieznane lub nieoczywiste, dlatego w razie ich wystąpienia nie zwlekaj z wizytą u stomatologa, gdyż samo rozpoznanie może zająć sporo czasu.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *