Dieta na zdrowe zęby. Co jeść, by je wzmocnić?

Autor
dieta na zdrowe zęby

Mocne, zdrowe i białe – o takich zębach marzy każdy. Niestety, wiele naszych codziennych nawyków sprawia, że w naszym uzębieniu pojawiają się ubytki, a po wizytach u dentysty lądują w nich kolejne rodzaje plomb. W uniknięciu takich nieprzyjemnych konsekwencji może nam jednak pomóc dieta na zdrowe zęby. Podpowiadamy, które produkty jeść, by pomóc naszym siekaczom i trzonowcom. Już wcześniej przygotowaliśmy tekst, z którego dowiesz się, co najbardziej szkodzi zębom.

Wzmocnienie prosto z mleka

Duży wpływ na stan naszych zębów ma odpowiednia ilość wapnia, którą powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi. Kiedy w naszym ciele jest go zbyt mało, może dojść do demineralizacji: organizm będzie pobierał wapń zawarty w zębach i kościach. Osłabione w ten sposób uzębienie stanowi łatwy cel dla bakterii. Potwierdzi to każdy dentysta – Gorlice i pracujący w nich stomatolodzy również.

Podstawowym źródłem wapnia w naszym pożywieniu są przetwory mleczne. Na czele listy produktów bogatych w ten pierwiastek znajduje się żółty ser. Wszyscy jednak wiemy, że ze spożyciem tego wysokokalorycznego elementu diety nie można przesadzać, dlatego warto dostarczać wapń również w inny sposób. Świetny będzie jogurt naturalny oraz kefir. Jogurty – oczywiście bez cukru! – dodatkowo poprawią florę bakteryjną w naszych ustach, co pozwoli lepiej chronić zęby przed atakiem niebezpiecznych bakterii.

Dieta na zdrowe zęby – witamina D i fosfor

Dwie kolejne substancje niezwykle ważne dla zdrowych i mocnych zębów to witamina D i fosfor. Ta pierwsza ma duży wpływ na kości, ale mieszkańcy krajów takich jak Polska często cierpią na jej niedobór. Witamina D dostaje się bowiem do organizmu poprzez syntezę skórną, która jednak może mieć miejsce tylko w letnie, słoneczne dni. Potrzeba do niej bowiem solidnie świecącego słońca, którego na naszej szerokości geograficznej nie ma zbyt wiele. W przypadku zębów niedobór witaminy D może objawić się nadmierną ruchliwością, a także powodować powstawanie plam i fałdek na szkliwie. Dlatego warto ją suplementować: najlepiej włączając do diety jajka, oleje roślinne, masło i tłuste ryby.

dieta na zdrowe zęby

Dlaczego zęby potrzebują fosforu? To jeden z ich głównych budulców. Choć jego niedobory są stosunkowo rzadkie, dodatkowych źródeł tego pierwiastka mogą potrzebować osoby cierpiące na problemy z wątrobą oraz dochodzące do siebie po operacjach. Fosfor znajdziemy we wspomnianych już jajkach i przetworach mlecznych, ale także w nasionach roślin strączkowych i pełnych ziarnach zbóż.

Bez warzyw i owoców ani rusz

Dobrze zbilansowana dieta na zdrowe zęby nie obejdzie się bez sporej dawki warzyw i owoców. Ważne jest zwłaszcza spożywanie surowych warzyw. Rzodkiewka, kalarepa czy marchewka pomagają bowiem w usuwaniu płytki nazębnej i wzmacniają ochronę naszych zębów przed próchnicą. Z kolei jedząc brokuły dostarczamy organizmowi koenzymu Q10, który zabezpiecza zęby przed groźną paradontozą. Gryzienie twardych warzyw dodatkowo dobrze działa na dziąsła.

By zachować je w dobrej kondycji, niezbędne będą również świeże owoce. Zawarta jest w nich bowiem witamina C, która wzmacnia naczynia krwionośne. Jeśli w naszym organizmie jest jej wystarczająco dużo, nie ma obaw, że nasze dziąsła będą krwawić. Dlatego warto włączyć do swojej diety truskawki czy owoce dzikiej róży.

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *