Przed wizytą u dentysty. Za jakie usługi zapłacisz?

Autor
rodzaje plomb

Wizyt u dentysty nie lubi prawie nikt. Od dzieciństwa kojarzą się nam z bólem i nieprzyjemnymi zabiegami związanymi z leczeniem zębów. Również wielu dorosłych unika gabinetów stomatologicznych jak ognia. W ich przypadku, oprócz dyskomfortu, godziny spędzane na fotelu u dentysty zwykle wiążą się również z uszczupleniem portfela. Sprawdź, za jakie usługi stomatologiczne zapłacisz nawet wtedy, gdy przyjdziesz do placówki przyjmującej pacjentów w ramach umowy z Narodowy Funduszem Zdrowia.

Dentysta NFZ – jakie usługi są bezpłatne?

Dentyści przyjmujący, jak to się popularnie określa, “na NFZ”, bezpłatnie wykonają tylko niektóre zabiegi. Lista nie jest przesadnie długa. Kontrakt stomatologów z NFZ zapewnia pacjentom jedynie podstawową opiekę stomatologiczną. Nie zapłacimy więc za trzy kontrolne badania oraz dwa zdjęcia RTG zęba w ciągu roku. Raz na 12 miesięcy dentysta za darmo wyczyści nasze zęby z kamienia, przy każdej wizycie może również wypłukać kieszonkę dziąsłową zęba.

Co z bardziej skomplikowanymi zabiegami? U stomatologów przyjmujących na NFZ bezpłatnie wyleczymy próchnicę powierzchniową i odbudujemy ubytki. Możemy też liczyć na usunięcie zębów, nawet chirurgiczne. Darmowe leczenie kanałowe w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w przypadku dorosłych obejmuje tylko 12 przednich zębów. Więcej bezpłatnych usług mają zagwarantowane jedynie dzieci i młodzież do 18. roku życia.

Wizyta u dentysty – cena za wiele usług nie jest mała

Lista darmowych świadczeń dentystycznych z pozoru wcale nie jest krótka. W rzeczywistości jednak za wiele usług i tak przyjdzie nam słono zapłacić. Tak będzie między innymi w przypadku leczenia kanałowego wszystkich pozostałych zębów poza jedynkami, dwójkami i trójkami. Również wypełnianie ubytków niekoniecznie musi nas usatysfakcjonować. Dentysta za darmo wypełni nam zęby jedynie amalgamatem – za inne rodzaje plomb trzeba zapłacić. Bezpłatne plomby chemoutwardzalne dostaniemy jedynie na 12 przednich zębów.

Nie ma też co liczyć na to, że NFZ zrefunduje nam bardziej skomplikowane zabiegi. Co prawda wyrywanie zębów wymagające interwencji chirurga jest bezpłatne, ale zwykle wiąże się z długim oczekiwaniem. A przecież takie interwencje najczęściej są konieczne wtedy, gdy doskwiera nam ból. Nic więc dziwnego, że wiele osób z takimi dolegliwościami decyduje się na wizyty u prywatnie przyjmujących specjalistów. Wśród usług gwarantowanych przez NFZ nie ma z kolei w ogóle leczenia kanałowego pod mikroskopem, które należy do najnowocześniejszych technik stomatologicznych.

Dentysta – ceny wybranych usług w gabinetach prywatnych

Z powodu ograniczonego katalogu bezpłatnych usług, większość dentystów przyjmuje pacjentów również w ramach prywatnych wizyt. Ceny najpopularniejszych usług zależą od miejsca, w którym działa gabinet, a także renomy specjalisty. Kształtują się jednak zwykle w określonym przedziale cenowym:

znieczulenia stomatologiczne do zabiegu – około 20 zł,

– wizyta kontrolna – co najmniej kilkadziesiąt złotych,

– usunięcie kamienia – od 100 zł,

– wypełnienie ubytków plombą światłoutwardzalną – ok. 150 zł,

– leczenie kanałowe – 200-800 zł,

– leczenie pod mikroskopem – 500-2000 zł.

5/5 - (8 votes)
Kategorie artykułu:
Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *