Orzechy pekan – gdzie rosną, w jaki sposób są uprawiane – podstawowe informacje

Autor
Orzechy pecan

Orzechy pekan – czy znasz je również pod nazwą orzesznik jadalny, orzesznik owocowy, a może orzesznik pekanowy? Te wszystkie nazwy określają orzechy pecan – najbardziej zbliżone do orzechów włoskich i nieco różniące się w smaku. Chcesz poznać więcej ciekawostek? Czytaj dalej!

Podstawowe informacje o orzechach pekan

Na początku warto wspomnieć o samej nazwie tych orzechów. Nie jest ona przypadkowa, albowiem jest to określenie związane z cechą tych orzechów. Samo angielskie słowo „pecan” wywodzi się z języka Indian Algonkinów i oznacza coś bardzo trudnego do zmiażdżenia, a zatem, możemy się już domyślić, że orzechy pekan posiadają twardą skorupkę.

Wśród drzew orzechowych osiągają najwyższą wysokość – sięgają nawet do 50 metrów. Możliwe, że jest to związane z tym, że w perspektywie roku (szczególnie w okresie młodości) potrafią uróść o kilkadziesiąt centymetrów.

Drzewa orzechów pekan nie trudno odróżnić od innych orzechowców. Nie dość, że są one bardzo wysokie, to posiadają dosyć charakterystyczne liście. Jeden liść złożony jest z około kilkunastu małych podłużnych listeczków.

Warto nadmienić, że w przypadku orzechów pekan wartościowy jest nie tylko owoc, ale także drewno. Jest ono bardzo twarde, zatem wykorzystuje się je do wykonywania mebli. Ze względu na dużą aromatyczność używa się go także do wędzenia.

Suszone owoce, bakalie, orzechy – Sklep PHU Cezar

Uprawa orzechów pekan

Istnieje pogląd, że w Polsce uprawa orzechów pekan jest niemożliwa. Mówią tak wszyscy, którzy próbowali sadzić orzechy pekan z nasion „spożywczych”, czyli słabszych i mniej odpornych. Przykłady z Amerykańskiej ziemi dowodzą, że drzewa orzechów pekan są jak najbardziej odporne na niskie temperatury. Przykładem tego może być Qubec w Kanadzie, gdzie drzewa orzechów pekan rosną również w zimowej aurze. Zatem w naszym kraju śmiało mogą rozwijać się odmiany rosnące na północy Stanów Zjednoczonych. Te z południowej części, nie przetrwają naszych warunków pogodowych, ponieważ przystosowane są do wysokich temperatur i nie wiedzą, co to zima.

Podczas sadzenia drzew orzechów pekan należy również pamiętać o tym, że kwiaty kwitnące na drzewie są żeńskie i męskie, a co więcej, nie kwitną w tym samym momencie, zatem nie mogą wzajemnie się zapylić. Aby drzewo zaowocowało, konieczny jest „partner”, który ma odwrotny cykl kwitnięcia kwiatów.

Orzechy pekan mogą owocować nawet przez 300 lat, warto zaznaczyć, że w bardzo dobrych warunkach zaczynają już od piątego roku wzrostu. Najbardziej wydajne drzewa orzesznika owocowego, mogą przez całą swą żywotność wydać nawet do tony orzechów.

5/5 - (2 votes)
Kategorie artykułu:
Kulinaria

Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *