Czy można jeść suszone owoce w ciąży? Jakie wybrać, a których unikać?

Autor
Suszone owoce w ciąży - czy można

Kobiety w ciąży mają różne zachcianki – słodkie, słone, często zmieniające się jak w kalejdoskopie.
Będąc w stanie błogosławionym warto jednak sięgać po zdrowe przekąski, w których zawarte są wartościowe składniki. Suszone owoce często polecane są jako zdrowy smakołyk, jednak czy mogą po nie sięgać kobiety w ciąży? Wszystko wyjaśnimy poniżej!

Suszone owoce w ciąży – tak czy nie?

Zdecydowanie tak, jednak z umiarem. Suszone owoce to nic innego jak oddane pod działania ciepła owoce. Również zawierają dużo wartościowych składników, lecz nieco mniej, niż ich świeże odpowiedniki. Wiele suszonych owoców posiada dużą zawartość żelaza, które jest istotnym składnikiem diety w trakcie ciąży, a także błonnika czy wapnia.

Choć suszone owoce polecane są jako zdrowe przekąski podczas diety, należy uważać z ich ilością. Tak jak i świeże owoce, również suszone cechują się dużą zawartością cukru, co za tym idzie, mogą mieć wpływ na naszą sylwetkę. Dodatkowo, należy pamiętać, że tak jak może nam brakować witamin, tak również może dotknąć nas ich nadmiar. Takie zjawisko zwane jest hiperwitaminozą.

Kilka wskazówek – po jakie suszone owoce sięgać, a czego się wystrzegać

  • Figi to suszone owoce zawierające najwięcej fosforu i wapnia.
  • Sięgając po suszone daktyle, uważaj na ich ilość – mają właściwości przeczyszczające. Zważywszy na tą cechę sprawdzą się jako element diety podczas dokuczających zaprać. Oczywiście one również bogate są w rozmaite witaminy.
  • Suszone banany – zawierają dużo błonnika, jednak to najbardziej kaloryczne suszone owoce.
  • Suszona żurawina świetnie sprawdzi się jako jesienny smakołyk lub dodatek do diety podczas wiosennego przesilenia. Dlaczego? Ponieważ zawiera bardzo dużo witaminy C.
  • Suszone śliwki, oprócz tego, że zawierają wapń, żelazo, potas, zawierają również kwas foliowy, który jest bardzo istotny w diecie w stanie błogosławionym.
  • Suszone wiśnie są idealnym sposobem na dostarczenie sobie witaminy A, która ma bardzo duży wpływ na rozwój płodu.

ALERT – uważaj na owoce kandyzowane!

Wiele osób zakłada, że owoce kandyzowane to to samo co owoce suszone. Nic bardziej mylnego! Świeżość owoców kandyzowanych przedłużana jest poprzez zatapianie w roztworze z cukru, który następnie zastyga. Biorąc pod uwagę dużą zawartość cukrów w owocach, wynikającą z ich natury, a także uwzględniając również cukrową otoczkę, nie trudno się domyślić, że są one bardzo kaloryczne. Nadmiar cukru podczas ciąży nie jest wskazany (oczywiście nie tylko podczas ciąży)!

5/5 - (2 votes)
Kategorie artykułu:
Kulinaria

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *