Jak zostać sędzią piłkarskim? Poznaj nasze wskazówki

Autor
sędzia piłkarski

Rozmowa kwalifikacyjna, test a na samym końcu sprawdzian praktyczny – to główne wymaganie jakie stawia PZPN przed młodymi kandydatami na sędziego piłkarskiego. Jednak, na co jeszcze powinno zwrócić się uwagę przed podjęciem decyzji o udziale w kursie sędziowskim?

Przede wszystkim bardzo dobra kondycja fizyczna

90 minut to naprawdę sporo czasu, jaki sędzia musi spędzić na boisku. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak wielki jest to wysiłek. Dlatego, tak ważne jest aby kandydat na sędziego był w pełni sprawny fizycznie.
Aby sprawdzić kondycję fizyczną przyszłego sędziego, organizowany jest bieg na minimum 2700 metrów, który to musi zostać pokonany w czasie nie dłuższym niż 12 minut. W przypadku kandydatek na sędzinę, dystans ten jest zmniejszony do 2400m.

Wykształcenie również jest istotne

Rozpoczynając karierę sędziowską należy mieć wykształcenie minimum średnie. Jest to jedna z kilku wymagań stawianych przez Polski Związek Piłki Nożnej. Ponadto, konieczne jest posiadanie obywatelstwa polskiego. Ważne jest również zaświadczenie o niekaralności, które należy dostarczyć organizatorom kursu sędziowskiego. W przypadku nieukończenia 18 roku życia, konieczne będzie zaświadczenie rodziców lub opiekunów prawnych, którzy to udzielą zgody na udział w kursie.

A po kursie?

Pozytywny wynik kursu sędziowskiego pozwala młodemu arbitrowi sędziowanie spotkań na poziomie klasy młodzieżowej. Po upłynięciu roku od zdobycia kwalifikacji sędziowskich można starać się o pozwolenie do sędziowania meczy klasy seniorów. Należy pamiętać, że w czasie 12 miesięcy należy poprowadzić minimum 30 spotkań piłkarskich.

Po 5 latach sędziowania możemy starać się o zdobycie kwalifikacji asystenta. To dobra okazja do tego, by dostać się do sędziowania meczów na poziomie ligowym.

Ubiór – zadbaj o swój komfort podczas sędziowania meczów

Koszulka sędziowska, spodenki, obuwie czy getry piłkarskie to obowiązkowe elementy ubioru każdego sędziego. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj ta pierwsza część ubioru – koszulka sędziowska. Zawsze należy ją mieć w dwóch wersjach – z długim lub z krótkim rękawem. To, którą założymy zależy tylko i wyłącznie od warunków atmosferycznych panujących w czasie meczu. Ponadto, ważne aby posiadała kieszonki, w których bez większych trudności zmieści się notes oraz kartki sędziowskie. Ponadto, warto zwrócić uwagę również na getry sędziowskie. Zaleca się, aby sięgały one do kolana. W ten sposób zyskuje się nie tylko właściwy komfort, ale również wygodę, czego zasługą są właściwości termoaktywne.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Sport i ćwiczenia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *