Orbitrek i jego zalety – oto 9 powodów, dla których warto na nim ćwiczyć

Autor
Orbitrek

Orbitrek magnetyczny – to naprawdę świetny wybór. Nie bez powodu ćwiczy na nim tak wiele osób, i tak wiele go zachwala. Jesteś właśnie po pierwszym treningu na orbitreku i ból mięśni po ćwiczeniach sprawia, że zastanawiasz się, czy w ogóle jest sens dalej na nim ćwiczyć? Czytaj dalej, a poznasz …

Zalety orbitreka:

1. Uzyskasz świetne efekty

Oczywiście pod warunkiem, że będziesz regularnie ćwiczył z odpowiednią częstotliwością. Znakomite uzyskane rezultaty są potwierdzone przez wiele osób, które dzięki regularnym treningom na orbitreku osiągnęły swój cel.

Chcesz schudnąć? Ćwicz regularnie przynajmniej 3-4 razy w tygodniu po 30 minut. W ten sposób nie tylko zmniejszysz oponkę na brzuchu, ale także poprawisz wygląd swoich pośladków, ujędrnisz skórę, a nawet możesz znacząco zredukować cellulit. Pierwsze efekty będziesz mógł zauważyć już po miesiącu.

Regularny trening na orbitreku to nie tylko mniej kilogramów na wadze i podniesione pośladki. TUTAJ dowiesz się, co jeszcze możesz zyskać trenując na tej maszynie, jak to zrobić, oraz po jakim czasie zauważysz efekty.

2. Zapobiegasz osteoporozie

W jaki sposób?

Podczas treningu Twój układ kostny przeciwstawiając się grawitacji utrzymuje ciężar ciała dzięki czemu wzmacniasz kości i zwiększasz ich gęstość. Oczywiście cały czas poruszasz się w polu grawitacyjnym, a kości cały czas unoszą ciężar ciała…

Więc jak to naprawdę działa?

Chodzi tu o dodatkowe niewielkie obciążenie dodawane do treningu / aktywności fizycznej, która wykonywana jest na stojąco. Przykładowo: ćwicząc na orbitreku musisz pokonać również stawiany opór przez maszynę. W dodatku cały ciężar ciała oparty jest na stopach. Tak więc kości wzmacniasz szczególnie podczas biegania i skakania. Natomiast nie wzmocnisz ich specjalnie podczas jazdy na rowerze, czy też pływania.

Tak więc jeżeli zdiagnozowano Ci osteoporozę, to wybierz trenażer eliptyczny, ponieważ będzie on dla Ciebie o wiele bardziej bezpieczny od biegania, czy też skakania, a pozwoli CI wzmocnić kości.

3. Stajesz się coraz silniejszy

Ten trening wymusza prace bardzo wielu mięśni i to nie tylko nóg, ale także ramion, pleców i niektórych mięśni głębokich. Oczywiście pod warunkiem, że będziesz się przykładał do ćwiczeń i energicznie poruszał również rączkami orbitreka. Po pewnym czasie będziesz musiał zwiększać opór, aby utrzymać to samo tempo ćwiczeń. Będzie to dowodem na to, że zwiększa się Twoja sprawność i siła.

Poprawisz również swoją mobilność i równowagę (między innymi dlatego, że wzmacniają się mięśnie głębokie), oraz sprawność układu oddechowego i układu krążenia.

4. Możesz szybciej powrócić do zdrowia

Orbitrek nie obciąża stawów i jest jednym z najbardziej bezpiecznych maszyn fitness, dlatego wielu lekarzy poleca go m.in. osobom po operacjach ACL. Łatwo dostosujesz intensywność ćwiczeń do stopnia kontuzji, której uległeś. Badania wykazały, że osoby, które używają orbitreka w celach rehabilitacyjnych (oczywiście pod nadzorem lekarza), wracają do zdrowia znacznie szybciej.

Szukasz nowego mieszkania? Sprawdź nasz artykuł „4 najważniejsze kwestie przy podpisywaniu umowy deweloperskiej„!

5. Ćwiczysz bezpiecznie.

Trening na orbitreku należy do tych bezpiecznych. Dlatego jeżeli po raz pierwszy wybierasz się na siłownię i chcesz zacząć ćwiczyć po długiej przerwie, lub też w ogóle zacząć ćwiczyć, to wybierz trenażer eliptyczny. Wzmocnisz na nim mięśnie. Poza tym nie obciąża on stawów kolanowych, tak jak stepper, czy też bieżnia, ponieważ stopy nie uderzają o podłoże, a tym samym nacisk na stawy jest minimalny. Istnieje również mniejsze ryzyko kontuzji, niż na bieżni, czy w strefie wolnych ciężarów. Między innymi dlatego, że możesz szybko się nauczyć wykonywania prawidłowo ćwiczeń pod względem technicznym. Ponadto płynne i kołowe ruchy na orbitreku sprawiają, że trening na nim wydaje się być lżejszy, pomimo, że angażuje podobne grupy mięśni co bieżnia, czy stepper. Dlatego też poleca się go często do treningu osobom starszym i otyłym.

6. Zapobiegniesz treningowej rutynie

Głównie dzięki temu, że łatwo zmienisz opór i intensywność wykonywanego treningu. Możesz na nim wykonywać interwały, czy też robić zwykłe cardio. W lepszych orbitrekach będziesz miał do dyspozycji mnóstwo ciekawych programów treningowych. Tak więc, będziesz mógł energicznie spacerować, biegać pod górę, czy wchodzić po schodach. Niektóre modele będą również umożliwiać ruch do tyłu dzięki czemu skupisz się na treningu pośladków.

7. Możesz trenować w domu

Na rynku dostępnych jest mnóstwo orbit reków, które zostały zaprojektowane właśnie do celów domowych. Orbitrek do domu zajmie mniej miejsca niż te na siłowni. Jest też odpowiednio tańszy. Jednakże przed jego kupnem zrób porządny rekonesans, ponieważ małe i tanie orbitreki mogą tylko zszargać Twoje nerwy.

8. Masz motywację do ćwiczeń

Pod warunkiem, że jesteś szczęśliwym posiadaczem orbitreka i stoi on na widoku. Przechodząc koło niego, będziesz miał dodatkową porcję motywacji, aby danego dnia, czy danej wolnej chwili jeszcze poćwiczyć.

9. Możesz połączyć różne czynności.

Trenując na orbitreku w domu możesz równocześnie oglądać swój ulubiony serial, czy też uczyć się języka obcego. Jednakże miej na uwadze, że prawdopodobnie skuteczność Twoich ćwiczeń będzie lepsza, gdy całkowicie skupisz się na treningu i technice wykonywanych na nim ćwiczeń.

Zalety orbitreka – podsumowanie

Jak więc widzisz warto ćwiczyć na orbitreku i włączyć go do swojego tygodniowego planu zajęć. Polepszysz swoją sprawność fizyczną mając przy tym urozmaicony trening. Nie zrażaj się jednak, gdy za pierwszym razem nie wytrzymasz dłużej jak 10 minut. Ta maszyna potrafi dać porządny wycisk. Także zwiększaj stopniowo intensywność treningów, nie zniechęcaj się, a zyskasz naprawdę wiele.

Tekst powstał we współpracy z:

32m2 treningu
3.4/5 - (9 votes)
Kategorie artykułu:
Sport i ćwiczenia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *