Okleina samochodowa – co musisz o niej wiedzieć?

Autor
okleina carbon

Folia do oklejania samochodów staje się coraz popularniejsza, również w Polsce. Stosowana głównie do ochrony lakieru i zmiany wyglądu oraz charakteru samochodu, a czasem także jako oryginalna forma reklamy. Co powinieneś o niej wiedzieć zanim zdecydujesz się na oklejenie własnego samochodu?

Folia jako ochrona lakieru

Obecnie powstało bardzo wiele sposobów na zabezpieczenie powłoki lakierniczej samochodu. Najpopularniejszym z nich jest regularne woskowanie auta, a także stosowanie dodatkowych, ochronnych powłok, np. kwarcowych czy ceramicznych. Procedury tego typu chronią lakier przed działaniem szkodliwych substancji, które mogłyby wejść z nim w reakcje chemiczne. Jest to jednak wyłącznie opóźnienie procesów oksydacyjnych, które powodują matowienie i blaknięcie koloru.

Stosowanie tego typu kosmetyków samochodowych, nie chroni także przed uszkodzeniami mechanicznymi, nawet przed uderzeniami drobnych kamieni odbitych z jezdni, które powodują odpryski lakieru. W takich przypadkach ochronę zapewnić może jedynie okleina samochodowa, np. przezroczysta, kolorowa lub folia carbon. Mimo, iż okleina jest stosunkowo cienka, stanowi skuteczną barierę przed najczęstszymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Łatwa zmiana koloru karoserii

Folię okleinową możemy zastosować również w przypadku, gdy chcemy zmienić wygląd naszego samochodu. Folia sprawdzi się do tego zadania najlepiej, gdyż jest najszybszym, najtańszym, a przede wszystkim jedynym odwracalnym, sposobem na zmianę barwy naszego auta. Na rynku znajdziemy wiele kolorów, a nawet faktur oklein samochodowych. Najpopularniejszymi są przede wszystkim: biel, matowa czerń, czarny połysk, a także imitacja prawdziwego włókna węglowego – okleina carbon. Szczególnie ta ostatnia z wymienionych, podkreśla sportowy charakter samochodu. Jej chropowata powierzchnia sprawia wrażenie trójwymiarowej, co tylko podkreśla wizualne walory pojazdu. Warto jednak wybierać okleiny najwyższej jakości, np. folia carbon 3M, które mimo wyższej ceny, dają nam gwarancję nawet do 10 lat trwałości. Kolorowe folie wykorzystuje się także w celach reklamowych, oklejając samochód folią w firmowych barwach i z nadrukowanym logo czy nazwą marki. Taki pojazd sam w sobie stanowi ruchomą ekspozycję.

Co możemy okleić folią samochodową?

Folię możemy wykorzystać do oklejenia całej karoserii samochodu lub tylko jego konkretnych elementów. Wielu kierowców decyduje się na zmianę wyglądu samego dachu, maski, listew zewnętrznych, lusterek, a czasem nawet elementów wewnętrznych, np. paneli bocznych i konsoli.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Motoryzacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *