Jak spędzić weekend z dziećmi w Gorlicach?

Autor
dzieci Gorlice

Beskid Niski to pełna pięknych widoków kraina, do której przylegają Gorlice. Okolice miasta są wyjątkowo malownicze i zachęcają do weekendowych wyjazdów, na które często zabieramy dzieci. Jak jednak wiadomo, maluchom nie zawsze wystarczą ładne widoki i czyste powietrze. Zamiast wpisywać w wyszukiwarkę “info Gorlice” i przeglądać dziesiątki stron internetowych, wystarczy skorzystać z naszych podpowiedzi na atrakcje dla dzieci w okolicach miasta.

Atrakcje dla dzieci – Gorlice i okolice

Rozciągający się głównie na południe od Gorlic Beskid Niski to dziś jedno z najdzikszych pasm górskich w Polsce. Oferuje turystom ciszę, spokój i malownicze widoki, ale w pobliżu miasta nie brakuje również atrakcji stworzonych ludzką ręką. Część z nich świetnie nada się na weekendowy wypad z dziećmi.

Park linowy Siary

To oferta dla maluchów, nieco starszych i większych dzieci, ale może stanowić również wyzwanie dla dorosłych. Park linowy z przeszkodami oferuje trzy trasy o zróżnicowanej trudności. To świetna oferta dla dzieci lubiących aktywny tryb życia, ale też sposób, by oderwać je od telefonu lub komputera. Park Siary jest położony bardzo blisko Gorlic, dojazd samochodem zajmie maksymalnie kilkanaście minut.

Skansen Przemysłu Naftowego “Magdalena” w Gorlicach

Dziś wydobycie ropy naftowej kojarzy się z krajami arabskimi, ale kiedyś pozyskiwano ją również w Małopolsce. Na terenie dawnej kopalni “Magdalena” przy ulicy Lipowej w Gorlicach został utworzony skansen, w którym można z bliska zobaczyć, jak przed 100 laty wyglądał przemysł naftowy. Warto odwiedzić skansen z dziećmi – na miejscu można skorzystać z grillowiska, spróbować sił w grach i zabawach edukacyjnych. Punktem obowiązkowym jest odwiedzenie wieży wiertniczo-widokowej, skąd rozciągają się piękne widoki na Beskid Niski.

Jezioro Klimkowskie

Zwane również zalewem Klimkówka, powstało na części terenów należących kiedyś do wsi o tej samej nazwie. To zbiornik retencyjny na rzece Ropie, którego budowa została ostatecznie ukończona w 1994 roku. Od tego czasu zmienił oblicze Beskidu Niskiego i stał się jedną z jego największych atrakcji. Woda to wielka atrakcja również dla dzieci – na jeziorze można żeglować czy pływać na rowerkach wodnych. Latem na zalewie są również wyznaczane miejsca kąpielowe, efektownym widokiem przyciąga wysoka na 37 metrów zapora. Pobyt nad Klimkówką to także okazja do sprawdzenia, jak dziś wyglądają okolice, w których kręcono polską superprodukcję – w filmie “Ogniem i mieczem”, powstałym w latach 90., zalew odgrywał rolę Dniepru. Podróż samochodem z Gorlic nad jezioro potrwa 20 minut.

Skansen “Karpacka Troja” w Trzcinicy

Powstał w miejscu, gdzie odkryto jedno z najstarszych grodzisk w Polsce. I choć archeologiczne ciekawostki z wczesnego średniowiecza nie każdego muszą interesować, w Trzcinicy można zdobyć wiedzę w inny sposób niż przekaże nam ją książka czy poświęcony historii portal. Gorlice od “Karpackiej Troi” dzieli około pół godziny jazdy samochodem, ale dzieci z pewnością nie będą żałować. Przygotowano dla nich zestaw warsztatów i zabaw, które pozwolą wcielić się na przykład w postacie średniowiecznych wojów. To połączenie walorów skansenu i nowoczesnego muzeum.

4.6/5 - (7 votes)
Kategorie artykułu:
Gorlice dla dzieci

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *