Sprzęt elektroniczny w plecaku. Jak wybrać model, w którym telefon i tablet będą bezpieczne?

Autor
plecak do szkoły

Świat idzie coraz szybciej do przodu i technologia powoli wkracza do każdej sfery naszego życia. Stawia to przed nami coraz to inne wyzwania i problemy, o których wcześniej nie musieliśmy w ogóle myśleć. Rozpoczynający się rok szkolny oznaczał zakup wyprawki, a pierwszą rzeczą jaka nasuwa się na myśl to plecaki szkole. Kiedyś patrzyło się na rodzaj szelek, usztywniane plecy i odblaski. A teraz oprócz zdrowia dziecka musimy patrzeć na to, aby w plecaku można było nosić sprzęt elektroniczny. Czego szukać w różnych modelach plecaków, a czego unikać?

Plecaki szkolne młodzieżowe czy dla dzieci – od kiedy można nosić sprzęt elektroniczny w plecaku

Na samym początku trzeba zauważyć, że elektronika w plecaku szkolnym nie jest podstawowym wyposażeniem dziecka. Pomimo tego, że plecaki Coolpack, St. Majewski czy innych marek mają specjalne funkcje i elementy, które ułatwiają noszenie kabli, laptopów, telefonów i innych sprzętów w plecaku szkolnym powinny znajdować się głównie przybory szkolne i książki.

W wielu przypadkach korzystanie z telefonów w szkole jest zakazane lub niemile widziane. W dodatku, po co kusić dziecko dostępem do internetu na telefonie lub w tablecie w trakcie zajęć. Oczywiście telefon jest potrzebny w kwestiach bezpieczeństwa i szybkiego kontaktu, ale tablet jest już dodatkiem, który może rozpraszać. Powinniśmy uczyć dziecko, że korzystanie z elektroniki jest ważne i potrzebne, ale jest też na to odpowiedni czas i lekcje nie są tego przykładem. Wyjątkiem stanowią zajęcia podczas, których to nauczyciel prosi swoich uczniów o wyszukanie różnych informacji i pozwala na skorzystanie z internetu.

Jakie cechy powinien mieć plecak, w którym nosimy elektronikę?

Skoro kwestię nadmiernego korzystania z elektroniki mamy już omówioną pora pomyśleć o plecakach, które będą mogły ochronić drogi sprzęt. Jakie elementy, cechy i budowę powinny mieć takie plecaki?

Ochrona przed kradzieżą

Dzieci bardzo łatwo mogą paść ofiarą kradzieży. Po pierwsze, są bardziej bezbronne, a po drugie, nie zawsze pamiętają o odpowiednich środkach bezpieczeństwa. Aby ograniczyć możliwość kradzieży drogiego sprzętu powinniśmy nauczyć dziecko noszenia telefonu lub tabletu schowanego w plecaku. Oczywiście należy go umieścić w kieszeni, która nie jest łatwo dostępna. Dużo plecaków ma specjalne miejsca przeznaczone na laptopy i telefony. Znajdują się one najczęściej w głównej komorze, czyli tej najbliżej ciała dziecka. Dzięki temu będzie ono mogło wyczuć, że ktoś próbuje wkraść się do plecaka. Drugą rzeczą, którą często oferują producenci są zapinane lub zamykane kieszenie, w których będzie znajdował się sprzęt. Przezorny podwójnie zabezpieczony, prawda?

Kolejną rzeczą jest podwójne zapięcie całego plecaka. Oczywiste jest występowanie zamka błyskawicznego, ale jeśli widzicie plecaki, które w dodatku mają zapinana klapę warto będzie się im bliżej przyjrzeć. Takie różnego rodzaju zabiegi mają sprawić, że nawet leniwie zapięty plecak będzie trudy do włamania się. Sami pewnie pamiętamy, ile razy nam zdarzyło się iść z rozpiętym plecakiem lub niedosuniętym zamkiem. Teraz taka sytuacja może nas kosztować nawet tysiąc złotych. Powinniśmy uczyć dzieci prawidłowego zasuwania zamków, zamykania plecaka i układania rzeczy w odpowiednie miejsca, tak aby ograniczyć możliwości nieuczciwych przechodniów.

Zabezpieczanie sprzętu

Powinniśmy uczyć dzieci, że należy szanować każda rzecz, którą posiadają. Niezależnie czy jest to zabawka za kilka złotych czy nowy model smartphone’a – na wszystkie te rzeczy ciężko pracowaliśmy. W dzieciach powinniśmy wypracować respekt do pracy i związanej z nią nagród. Słabe zwyczaje takie jak rzucanie plecaka albo wrzucanie wszystkiego do jednej przegrody może wyraźnie skrócić żywotność sprzętu, nie mówią już o estetyce. Są jednak sytuacje, na które nie mamy wpływu ani my, ani nasze dzieci. Wyjazdy szkolne, codzienne komunikowanie się i niepogoda mogą sprawić, że sprzęt będzie pod różnymi względami zagrożony. Na takie sytuacje też mamy odpowiednie rozwiązania prewencyjne.

Usztywnianie

Usztywniane plecy, zakładka na laptopa i wzmacniana kieszeń na telefon mają ograniczyć możliwość złamania się czy rozbicia ekranu. Usztywnienie będzie tworzyło barierę pomiędzy rzeczami z wnętrza plecaka – nie dojdzie wtedy do sytuacji, w której to klucz lub długopis tworzy mikro rysę, która potem niszczy cały ekran telefonu. W dodatku takie specjalne usztywniane komory mogą chronić plecak a autobusach, gdzie często jest bardzo duży tłok i czasem, aby wyjść niektórzy decydują się na przepychanie i nie zważając na to, że potrącają wiele osób po drodze.

Wodoodporny, trwały materiał

Wybierając materiał plecaka trzeba zwrócić uwagę, że na ogół będą tam książki, których raczej zamoczyć nie chcemy. O ile czasem uda się nam odratować mokry podręcznik, który może będzie bardziej pofalowany, ale dalej będzie spełniał swoje zadanie, to w przypadku sprzętu elektronicznego takie zalanie może mieć katastrofalne skutki.

W opisie plecaka należy sprawdzić, czy producent gwarantuje wodoodporność oraz jaki to materiał. Mając jakiekolwiek pojęcie na temat materiałów pewnie domyślacie się, że lepiej w tej kwestii wybierać plecaki wykonane z tworzyw sztucznych.

Trwałość materiału możemy ocenić poprzez przeczytanie komentarzy użytkowników – to jedno z lepszych źródeł informacji. Szczególnie, gdy decydujemy się na zakup przez internet, ponieważ mamy informacje z pierwszej ręki. Innym sposobem będzie sprawdzenie gramatury. Im większa gramatura, tym materiał plecaka powinien być trwalszy.

Co wybrać dla córki? Plecak, tornister a może torebkę? Dowiedz się, czytając – „Plecak czy tornister – co lepiej nadaje się dla dziewczynki?.

Dodatkowe rączki

Aby plecak był wygodny i pasował zawsze, niezależnie od sytuacji powinien mieć regulowane szelki i dodatkową rączkę. Dzięki temu w zatłoczonym autobusie plecak będziemy mogli ściągnąć z barków i położyć koło siebie. To nie dość, że będzie bezpieczniejsze dla wszystkich zapakowanych rzeczy, w dodatku zwolni miejsce.

A co proponują nam producenci?

Teraz pora przyjrzeć się konkretnym rozwiązaniom, które są dostępne na rynku i zdecydować, co jest tak naprawdę potrzebne naszym dzieciom.

Organizer

Tak jak już wcześniej wspominałam dobrze jest mieć porządek w plecaku – szybciej znajdziemy szukane rzeczy i będziemy mieć pewność, że mamy wszystko co jest nam potrzebne. W organizerach możemy znaleźć różne przegrody, zapinane, wzmacniane materiałem czy też wielofunkcyjne – wszystko zależy od naszych preferencji.

plecak z przegrodami
Źródło: https://plecaki.com.pl/pl/p/Plecak-szkolny-CoolPack-Break-White-Hibiscus-dla-dziewczyny-biale-kwiaty-i-liscie-hibiscusa-na-czarnym-tle-B24045/5663

Specjalne wyjścia na słuchawki

Niektóre plecaki są również wyposażone w specjalne otwory, dzięki którym telefon może być bezpiecznie schowany w środku plecaka, a dalej można słuchać muzyki w słuchawkach. Ten sposób sprawi, że telefon będzie można zawsze trzymać w plecaku, więc zmniejszy się prawdopodobieństwo zgubienia często wyciąganego smartphone’a.

plecak szkolny coolpack
Źródło: https://plecaki.com.pl/pl/p/Plecak-szkolny-CoolPack-Football-Blue-pilka-nozna-B17037/5705

Etui

Producenci plecaków mogą oferować nam bardzo wiele, ale jednak trzeba myśleć rozsądnie i decydować się na najbardziej bezpieczne opcje. Etui na telefon lub tablet to bardzo mały wydatek, a poziom bezpieczeństw naszych rzeczy na pewno mocno wzrośnie. Najbezpieczniejsze będzie etui, które osłania urządzenie z każdej strony – czyli przód też. Oczywiście, jeśli dziecko miałoby przestać nosić pokrowiec, ponieważ jest za duży lepiej wybrać rozwiązanie, które będzie chętnie nosić, nawet jeśli jest mniej zabudowane.

A jeśli myślisz nad aranżacją pokoju dziecka wejdź również na – https://wnetrzadladzieci.com/

Rate this post
Kategorie artykułu:
Gorlice dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *