Plecak czy tornister – co lepiej nadaje się dla dziewczynki?

Autor
plecak czy tornister dla dziewczynki

Wszyscy liczymy na to, że już niedługo dzieci będą wracać do zwykłego trybu nauczania. W związku z tym potrzebna będzie nam wyprawka! Na liście rzeczy do zakupienia na pewno znajdą się plecaki do szkoły – w końcu gdzieś trzeba włożyć piórniki, zeszyty i bloki kolorowe. Kupując tak ważny element, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii, ponieważ tylko wtedy nasze dziecko będzie mogło z niego korzystać przez długi czas. Zobacz, co będzie lepsze – tornister dla dziewczynek, czy jednak plecak.

Na co trzeba zwrócić uwagę?

Kupując plecak dla córki, trzeba mieć na uwadze zarówno wygodę, dopasowanie anatomiczne jak i estetykę plecaka. Dodatkowo ważne jest, aby ten element wyprawki był solidny, tak by przetrwał cały rok szkolny – a dzieci rzadko obchodzą się delikatnie ze swoimi torbami.

Plecak czy tornister – podstawowe różnice 

Aby podjąć świadomą decyzję, powinniśmy wiedzieć, czym na ogół różnią się od siebie plecak i tornister. Oczywiście znajdziemy plecaki i tornistry, które mogą odbiegać od podanego przez nas opisu, np. plecaki na kółkach w pewnym stopniu odbiegają od klasycznych rozwiązań – ale o tym później. 

Plecak czy tornister dla dziewczynek? Oto podstawowe różnice, które mogą zdecydować o tym, który z nich wybierzesz. 

Tornister 

Na pierwszy rzut oka od razu możemy zauważyć kilka podstawowych różnic. Tornister jest bardziej zabudowany i sztywniejszy. Ma twarde dno oraz ściany boczne. Dzięki temu waga książek powinna się lepiej rozkładać i równomiernie obciążać plecy. W dodatku tornistry wyposażone są w dużą ilość kieszeni, tak aby dziecko nie mogło spakować się zaledwie do jednej kieszeni – ta opcja dodatkowo sprawia, że kręgosłup dziecka nie będzie się mocno nadwyrężał.

Jeśli chodzi o wady, to na pewno trzeba do nich zaliczyć wagę tego rozwiązania. Przez dość mocną i rozbudowaną konstrukcję musimy się liczyć z tym, że tornister będzie najczęściej cięższy niż plecak. Jednak patrząc na to, że tornistry są najczęściej noszone przez młodsze dzieci, których książki, w większości przypadków mogą być pozostawione w szkole, ten problem nie powinien być dotkliwy.

tornister

Różowy tornister z kociakiem przypadnie do gustu każdej małej miłośniczce zwierząt! Źródło: sklep Plecaki.com.pl

Plecak

W tym przypadku pierwszą rzeczą, którą można zauważyć, jest nagłe wydoroślenie. Plecaki są najczęściej mniejsze, bardziej sportowe i często te same wzory może nosić rodzic i dziecko. Kolejną kwestią jest rozmiar i waga, która w tym przypadku jest dużo mniejsza. Nie można jednak pominąć powodu, który sprawia, że różnica jest tak łatwo wyczuwalna. Plecaki nie są w tym samym stopniu usztywniane, a niektóre modele przypominają zwykłe worki, które zarzucamy na plecy. Z jednej strony zyskujemy kilka wolnych gramów, a z drugiej nie możemy ich w pełni wykorzystać, ponieważ plecak może nieodpowiednio rozkładać wagę.

Oczywiście wybierając dobry model oraz dbając o odpowiedni sposób noszenia, możemy czuć się bezpieczni, że nasze dziecko nie powinno mieć problemów z odpowiednią postawą. Plecki wyposażone w szelki, usztywniane plecy i posiadające odpowiednią ilość komór sprawią, że mimo braku usztywnionego dna lub mocnej konstrukcji ciężar rozłoży się odpowiednio. 

Czym powinniśmy się kierować?

Skoro już mniej więcej wiemy, czym różnią się te dwa rodzaje pora zawęzić pole szukania, tak aby zakup idealnie pasował do córki. Na jakie elementy powinniśmy więc zwracać uwagę, szukając idealnego plecaka lub tornistra?

Wiek dziecka

Tornistry najczęściej kupuje się dla młodszych dzieci, ponieważ lepiej dbają o ich postawę. W dodatku tornistry są na ogół kojarzone z początkowymi latami edukacji, a w starszych klasach mogą już nie pasować do naszego ucznia. Starsze dzieci mogą korzystać z plecaków, ponieważ ich plecy nie są już tak delikatne, więc mniejsze usztywnienie nie powinno być problemem. 

Ilość zajęć

Lekcje w szkole, zajęcia językowe i popołudniowe tańce – niektóre dzieci mają bardziej zajęty tydzień niż niejeden dorosły. Jeśli córka uczęszcza na tak dużo zajęć, musi mieć odpowiednio duży plecak.

Jeśli nie wiemy, czy wybrać plecak, czy tornister, sprawdźmy jego pojemność oraz wagę. W pierwszej kategorii szukajmy większych rozwiązań, tak aby córka mogła spakować wszystko do jednego plecaka – nie będziemy wtedy musieli się martwić, że coś zostanie w autobusie lub zapomni ważnej książki ze szkoły. Wszystko będzie miała w poukładane w jednym miejscu. 

W kwestii wagi zawsze starajmy się wybierać lżejsze rozwiązania, nawet kilkadziesiąt gramów może zrobić różnicę. Oczywiście nie powinniśmy iść w ekstremalne rozwiązania, ponieważ najlżejsze plecaki nie posiadają podstawowych udogodnień. Mowa tutaj o plecakach, które nie mają wygodnych szelek, kilku komór czy odblaskowych elementów.

Warto także dowiedzieć się, czy szkoła posiada szafki, w których dzieci mogą zostawić swoje przedmioty. Jeśli tak, to wystarczy zabrać tylko potrzebne książki i zeszyty do domu. Dzięki temu ciężar “małego domku na plecach do szkoły” będzie mniejsze.

Droga do szkoły 

Pomyśl o tym, jak dziecko będzie docierało do miejsca, gdzie się uczy. Jeśli zawozisz je pod same drzwi samochodem, to znaczy, że nie będzie musiało długo dźwigać ciężaru na plecach. Przejdzie tylko do swojej klasy (najmłodsze dzieci zazwyczaj mają wszystkie zajęcia w jednej sali, więc nie będzie trzeba przenosić rzeczy z jednego pomieszczenia do drugiego). 

Nie masz samochodu i jeździsz komunikacją miejską lub dziecko samo idzie do szkoły na piechotę? W takim wypadku wybierz plecak, który będzie pojemny i wygodny, ponieważ Twoja pociecha będzie musiała trochę z nim pochodzić, zanim dotrze do klasy. 

Upodobania 

A co zrobić, aby córka chciała nosić plecak lub tornister? Trzeba wybrać ładny model! Tylko tutaj też pojawia się problem. Czy wybierać wzór, który jest aktualnym hitem? A może bezpieczniej będzie wybrać coś neutralnego, tak aby mieć pewność, że córka będzie mogła cieszyć się plecakiem dłużej? Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz na https://plecaki.com.pl/pl/c/Plecaki-mlodziezowe/52 znajdziesz wiele wzorów, które na pewno przykują uwagę! Jednak, aby postawić na najlepsze rozwiązanie, trzeba spojrzeć na tę sprawę z dwóch stron.

Po pierwsze plecak w pewnym momencie trzeba będzie zmienić, ponieważ jak każda rzecz w końcu dziecko w pewnym momencie może z niego wyrosnąć. Dobrym rozwiązaniem może być kupienie na pierwsze lata w szkole tornistra z ulubionymi postaciami córki. Kolejny plecak kupimy, jak córka już podrośnie, kiedy już łatwiej będzie wytłumaczyć jej, że lepiej wybrać model neutralny, który przetrwa kilka zmian w modzie, a nawet zmianę stylu córki.

plecak

Taki plecak sprawdzi się i u dziewczynki, i u nastolatki. Motywy roślinne nigdy nie wychodzą z mody. Źródło: sklep Plecaki.com.pl

Tornister czy plecak dla mniejszych dzieci?

Plecak czy tornister – to pytanie najczęściej zadają sobie rodzice najmłodszych dziewczynek, które wybierają się do szkoły. Starsze już najczęściej same wybierają, w czym chcą nosić książki i zeszyty i nie zważają na to, co mówią rodzice. Najczęściej wybierają plecaki, które są modne i praktycznie wszyscy je mają. 

Co w przypadku pierwszoklasistów? Zapewne obawiasz się, że wszystkie przedmioty w środku obciąża plecy dziecka, co może przyczynić się do wady postawy. W takim przypadku warto jednak postawić na tornister.

Dlaczego? Jest odpowiednio usztywniony, dzięki czemu nie musisz martwić się o wady postawy. Dzięki temu także książki, zeszyty i piórnik nie będzie uwierał w plecy. Komfort dla takich maluchów jest najważniejszy. Na pewno nie chcesz, żeby marudziły. Tornister posiada także regulowane szelki i pasy, którymi dziecko może się przypiąć (umożliwia to równomierne rozłożenie ciężaru na plecach).

Postaw na wytrzymały produkt 

Powinieneś także skupić się na jakości materiału i wytrzymałości produktu, który chcesz zakupić. 

Dlaczego? Ty kiedyś też byłeś w szkole, znasz realia tego miejsca. Wiesz, co dzieci potrafią robić z plecakami i tornistrami. Zniszczyć je można na wiele sposobów. Jeśli są wykonane ze słabego materiału, to mogą nie przetrwać próby i już po kilku miesiącach będziesz musiał kupić kolejny.

Niezbędne elementy szkolnych toreb

Tutaj może wydawać się, że poruszymy oczywiste kwestie, ale o zdrowie i bezpieczeństwo należy zawsze dbać. Gdy będziemy wybierać torbę, te elementy muszą być zagwarantowane:

  • regulowane szelki,
  • kilka komór,
  • elementy odblaskowe,
  • usztywniane plecy,
  • wytrzymałe materiały,
  • a plecy plecaka powinny umożliwiać wentylację.

Oprócz tego należy nauczyć dziecko odpowiedniego dbania o siebie. Żaden plecak ani tornister nie będzie dobry dla pleców dziecka, jeśli będzie noszony w nieodpowiedni sposób. Ważnym punktem jest także waga – wraz z całą zawartością nie powinien być cięższy niż 10% wagi Twojej małej księżniczki. 

Co więcej, musimy nauczyć córkę kilku prostych nawyków, tak aby w pełni wykorzystywała ułatwienia, jakie oferują plecaki i tornistry. O czym dokładniej mowa?

  1. Plecak zawsze nosimy na dwóch ramionach.
  2. Szelki powinny być wyregulowane tak, aby tył plecaka idealnie przylegał do naszych pleców.
  3. Rozłożenie rzeczy w konkretnych komorach i kieszeniach jest istotne. Najcięższe i największe rzeczy należy ułożyć najbliżej pleców. Jeśli mamy specjalne kieszenie na bidon, parasol czy laptop układajmy w nich rzeczy zgodnie z ich przeznaczeniem. W ten sposób rzeczy dobrze się rozłożą pod względem ciężaru, a w dodatku w plecaku będzie zachowany porządek.

A więc tornister czy plecak? Nie ma najlepszego rozwiązania. Jednak dla mniejszych dzieci na początek szkoły lepszy będzie tornister, potem można przerzucić się na plecak. Trzeba tylko pamiętać o prawidłowym noszeniu go na dwóch ramionach. Przed zakupem zapoznaj się z opisem i funkcjami produktów, które Cię interesują. 

Autor: Katarzyna

Studentka wydziału zarządzania interesująca się aktualnymi trendami w modzie, ekologii i aranżacji wnętrz. Jej zainteresowania łączą się bezpośrednio ze światem mediów społecznościowych, które są głównym wyznacznikiem mody i formą przekazu opinii.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Gorlice dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *