Wzmacniamy kręgosłup – ćwiczenia, porady, pomysły

Autor
kręgosłup ćwiczenia rozciągające

Problemy z kręgosłupem dotyczą coraz większej liczby ludzi. To jeden z efektów zmian zachodzących w społeczeństwie – siedzącego trybu życia i braku aktywności fizycznej. Jak zadbać o kręgosłup? Ćwiczenia pomogą utrzymać go w odpowiednim stanie, ale warto też stosować się do kilku innych porad. Przedstawiamy najciekawsze pomysły na wzmocnienie kręgosłupa.

Skąd się biorą problemy z kręgosłupem?

Dolegliwości kręgosłupa mogą pojawić się po urazie mechanicznym związanym z upadkiem czy nadwyrężeniem pleców. Znacznie częściej ból kręgosłupa ma jednak związek z trybem życia. Problemy nasilają się wraz z wiekiem. Mogą dotyczyć osób o siedzącym trybie życia, ale także tych, które wykonują pracę fizyczną. Znać daje o sobie brak odpowiedniego wzmacniania kręgosłupa i mięśni wokół niego. Problemy z plecami mogą być spowodowane również nadwagą, depresją czy silnym stresem.

Jak dbać o kręgosłup – porady

W utrzymaniu zdrowia i uniknięciu problemów z kręgosłupem może pomóc kilka prostych zasad, o których warto pamiętać w natłoku codziennych obowiązków.

Prawidłowa postawa

Zachowanie prawidłowo ułożonej sylwetki może pomóc w walce z bólem pleców. W przypadku osób spędzających dużo czasu w pozycji siedzącej, ważne jest zachowanie odpowiedniej postawy w fotelu. Kręgosłup nie powinien zbyt długo pozostawać w zgięciu. Istotne jest również ustawienie monitora tak, by był na wysokości oczu. Uwagi na temat właściwej postawy dotyczą zresztą nie tylko siedzenia, ale też chodzenia oraz snu. Dla kręgosłupa dobre są zmiany pozycji – na przykład w przypadku długotrwałej pracy w pozycji stojącej dobrze co jakiś czas przenosić ciężar z nogi na nogę.

Odpowiednie obuwie

Źle dobrane buty mogą przyczynić się do problemów z kręgosłupem. Muszą uważać na to szczególnie kobiety lubiące często chodzić na wysokim i wąskim obcasie. Taki rodzaj obuwia zmusza kręgosłup do nienaturalnej postawy.

Uwaga na dźwiganie

Kręgosłup źle znosi podnoszenie dużych ciężarów. Nawet noszenie siatki z zakupami czy torby na ramię nie wpływa na niego najlepiej. Znacznie lepszym pomysłem jest plecak, który pozwala na bardziej równomierne rozłożenie ciężaru. Złym pomysłem jest również dźwiganie czegoś ciężkiego na prostych nogach.

Aktywność fizyczna

W uporaniu się z bólami kręgosłupa pomoże aktywność fizyczna. Szczególną uwagę należy zwrócić na wzmocnienie mięśni pleców. Świetnym pomysłem są regularne wizyty na basenie.

Zdrowy kręgosłup – ćwiczenia

W przypadku problemów warto udać się do specjalisty, który zdiagnozuje stan kręgów i zaleci odpowiednie zajęcia rehabilitujące kręgosłup. Ćwiczenia rozciągające i wzmacniające można wykonywać również samodzielnie, w celach profilaktycznych. Jeśli codzienna gimnastyka wejdzie w nawyk, łatwiej będzie zachować kręgosłup w dobrym stanie. Od jakich ćwiczeń zacząć? Jednym z najprostszych jest klęk podparty z wyginaniem kręgosłupa w dół i w górę, wykonując w ten sposób tak zwany “koci grzbiet”. Pomocne będą także skrętoskłony czy ćwiczenia z piłką.

5/5 - (3 votes)
Kategorie artykułu:
Sport i ćwiczenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *