Orbitrek – jak ćwiczyć? Porady dla początkujących

Autor
orbitrek jak ćwiczyć

Wiele osób, które chcą zadbać o swoją formę i sylwetkę, wybiera orbitrek. Jak ćwiczyć na tym urządzeniu? Podpowiadamy, o czym powinni pamiętać wszyscy, którzy rozpoczynają treningi na orbitreku. Odpowiednio prowadzone ćwiczenia pozwalają uzyskać znakomite efekty.

Orbitrek – zalety, opis urządzenia

Orbitrek to urządzenie znane od ponad 40 lat. Ten stacjonarny sprzęt treningowy jest przeznaczony do ćwiczeń kardio, obecnie orbitreki mają miejsce niemal we wszystkich siłowniach czy salonach fitness. Coraz częściej orbitreki stanowią jednak również element wyposażenia domów. Zalety orbitreka to między innymi fakt, że zajmuje stosunkowo mało miejsca, a może służyć do realizacji różnorakich planów treningowych. Ćwiczenia na orbitreku wymuszają pracę wielu mięśni, w związku z czym kompleksowo wzmacniają organizm. Do tego pomagają spalić tkankę tłuszczową, są też bezpieczne – nie niosą dużego ryzyka kontuzji i nie obciążają nadmiernie stawów.

Orbitrek – porady dla początkujących

Coraz więcej ludzi używa orbitreków w domu. Każdy rozpoczynający ćwiczenia na tym urządzeniu powinien pamiętać o kilku najważniejszych zasadach.

Zapoznaj się z instrukcją

Może brzmi to banalnie, ale dostępne dziś na rynku urządzenia oferują sporo skomplikowanych funkcji. Przeczytanie instrukcji obsługi przed rozpoczęciem treningu może znacząco wpłynąć na komfort wykonywania ćwiczeń. Warto też sprawdzić stan sprzętu – ewentualne luzy trzeba dokręcić.

Pamiętaj o rozgrzewce

Rozgrzewka powinna poprzedzać każdy rodzaj aktywności fizycznej. Co prawda orbitrek jest bezpiecznym urządzeniem do ćwiczeń, ale bez odpowiedniej rozgrzewki nawet on może przyczynić się do urazów. Przed rozpoczęciem treningu warto więc wykonać kilka pajacyków czy wymachów ramionami.

Wyprostuj plecy

Ćwiczenia na orbitreku pozwalają ćwiczyć w sposób anatomiczny, zgodny z naturalnymi płaszczyznami ruchu. W czasie ćwiczeń trzeba jednak pamiętać o wyprostowaniu pleców i ściągnięciu łopatek. Prawidłowa postawa w czasie wysiłku w wydatny sposób wspomaga kształtowanie sylwetki. Nie powinniśmy się więc pochylać do przodu ani garbić. Warto też zwrócić uwagę, by zbyt mocno nie trzymać uchwytów urządzenia.

Nie przesadzaj z obciążeniami

Początek ćwiczeń na orbitreku nie powinien być zbyt intensywny. Jak w przypadku większości urządzeń do treningu, trzeba dozować sobie obciążenia i nie zaczynać od ćwiczeń z najwyższym poziomem oporu. Zbyt intensywny początek zajęć może nas zniechęcić. Warto więc pierwszy tydzień przeznaczyć na stopniowe zapoznawanie się z urządzeniem. Potem dobrym pomysłem będą trzy półgodzinne treningi tygodniowo, można też skorzystać z gotowych planów treningowych.

Rozciągnij mięśnie

Dobrym pomysłem po zakończeniu treningu będzie rozciągnięcie mięśni. Warto poświęcić na to kilka minut, by pozwolić im się schłodzić. Ten czas przyda się również sercu, które będzie miało okazję na uspokojenie swojej pracy.

5/5 - (3 votes)
Kategorie artykułu:
Sport i ćwiczenia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *