Piłkarska klasa B – jak przygotować się do gry

Autor
piłka nożna klasa b

Nie każdy fan piłki nożnej, który w dzieciństwie marzył o występach w Lidze Mistrzów, robi karierę na miarę Cristiano Ronaldo czy Roberta Lewandowskiego. Niemal każdy może jednak spróbować ligowego futbolu na amatorskim poziomie. Wystarczy dużo chęci, trochę kondycji i lekka domieszka umiejętności. O czym pamiętać przed rozpoczęciem kariery w klasie B? Podpowiadamy, jak przygotować się do gry i czego spodziewać się w lidze.

Piłka nożna klasa B – charakterystyka

Klasa B to ósmy szczebel piłkarskich rozgrywek w Polsce, a jednocześnie czwarty regionalny, administrowany przez wojewódzkie związki piłki nożnej. W 13 województwach stanowi podstawę futbolowej piramidy – oznacza to, że z tej ligi nie można spaść. Wyjątkiem są Małopolska i Śląsk, gdzie w niektórych podokręgach istnieją jeszcze klasy C. Klasy B nie ma z kolei w województwie podlaskim: tam ostatnią ligą jest klasa A. Obecnie na żadnym poziomie rozgrywkowym w Polsce nie ma tak wielu grup rozgrywkowych, jak B klasa – 2019 rok przyniósł start aż 187 takich lig. W każdej występuje od kilku do kilkunastu drużyn.

Klasa B – czego potrzeba do gry?

Żaden piłkarz nie zostanie oficjalnie dopuszczony do gry w klasie B bez spełnienia określonych warunków.

Badania lekarskie

Wizyta u lekarza sportowego i podbicie tak zwanej “karty zdrowia” jeszcze do niedawna były bezwzględnie wymagane u każdego piłkarza na amatorskim poziomie rozgrywkowym. W 2019 roku przepisy dotyczące badań lekarskich dla amatorów przeszły jednak gruntowne zmiany. Dzieciom i młodzieży do ukończenia 19. roku życia orzeczenie dopuszczające do gry może teraz wydać również lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, wystarczy do tego profilaktyczne badanie. W przypadku zawodników w wieku od 19 do 23 lat taki lekarz może wydać orzeczenie na podstawie dokumentacji medycznej, jest ono ważne przez rok. Jak informują wojewódzkie związki piłki nożnej, starsi zawodnicy zostali zwolnieni z obowiązku badań.

Rejestracja zawodnika

Uprawnieni do gry we wszelkich rozgrywkach pod egidą Polskiego Związku Piłki Nożnej są wyłącznie zawodnicy zgłoszeni do tak zwanego systemu Extranet. Obowiązek rejestracji zawodnika leży po stronie klubu, przyszły piłkarz musi jednak wcześniej wypełnić odpowiedni formularz i dostarczyć swoje zdjęcie.

Obuwie i wyposażenie

Nawet w najniższych ligach nikt nie wejdzie na boisko bez odpowiedniego ubioru. Koszulki, spodenki, getry piłkarskie – to dostarcza zazwyczaj klub, ale o obuwie nieraz trzeba zadbać samodzielnie. Każdy zawodnik pojawiający się na boisku powinien mieć buty piłkarskie, czyli korki. Są sprawdzane przez sędziów przed wejściem zawodnika na boisko. Obowiązkowym elementem wyposażenia piłkarza, bez względu na zajmowaną pozycję na boisku, są też ochraniacze na piszczele.

Treningi, boiska

Profesjonalni piłkarze trenują codziennie, a bywa, że i dwa razy w ciągu doby. Występy w klasie B da się jednak zwykle bez problemu pogodzić z pracą. Drużyny na tym poziomie trenują przeważnie raz lub dwa razy w tygodniu. A zdarzają się i takie, które zajęć pomiędzy meczami nie robią w ogóle. Gra bez treningów? Elementów “piłkarskiego folkloru” na tym poziomie jest więcej. Na trybuny zwykle wchodzi się bez biletu, a plac gry czasami pozostawia wiele do życzenia. Na niektórych boiskach zawodnicy muszą być przygotowani, że wybitej piłki trzeba będzie… szukać w krzakach. Prawdziwych fanów futbolu takie drobne niedogodności jednak nie przestraszą – wynagrodzi je smak 90-minutowej rywalizacji co tydzień.

5/5 - (5 votes)
Kategorie artykułu:
Sport i ćwiczenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *