Boks, MMA i inne. Sporty walki dla prawdziwych mężczyzn

Autor
sprzęt do sportów walki

Walka, ale również oglądanie pojedynków, od wieków rozpalały wyobraźnię i budziły emocje tłumów. Starożytne rzymskie areny wypełniały się po brzegi, by oglądać zmagania gladiatorów, Grecy podziwiali walczących zapaśników. W średniowieczu popularną rozrywką były turnieje rycerskie, przez wieki pojedynkowano się na białą broń. W XX i XXI wieku to miejsce zajęły zawody sportowe, którymi pasjonują się zwłaszcza mężczyźni. Powstają kolejne filmy o sportach walki, a sprzęt do sportów walki jest łatwo dostępny. Które z tego typu konkurencji cieszą się największą popularnością?

Klasyfikacja sportów walki

Sporty walki przyciągają kibiców, niosą bowiem ze sobą szczególny dreszcz emocji. Każde, nawet najlepiej zabezpieczone zawody mogą przecież skończyć się urazem walczących zawodników, a w wielu rodzajach sportów walki widok krwi w trakcie rywalizacji jest na porządku dziennym.

Sporty walki zwykle dzieli się ze względu na rodzaj stosowanej w nich techniki. Pierwsza grupa to dyscypliny oparte na chwytach, takie jak zapasy, sumo, judo czy jiu-jitsu. W drugiej grupie walczy się uderzeniami – przykładami są tutaj boks, karate oraz taekwondo. Zarówno chwytów, jak i uderzeń można używać w MMA i shoot boxingu. Do sportów walki zalicza się także pojedynki z udziałem broni – szermierkę i kendo.

Boks w Polsce i na świecie

Zdecydowanie najpopularniejszym sportem walki pozostaje boks. To jedna z globalnych dyscyplin, której zasięg można porównać z tenisem czy lekkoatletyką. Boksem pasjonują się fani w Stanach Zjednoczonych, Meksyku czy Ameryce Łacińskiej, ale także Wielkiej Brytanii oraz Rosji. Dużą popularnością cieszy się także boks w Polsce – zwykle najwięcej emocji wywołują walki w wadze ciężkiej.

Pojedynki na pięści podziwiali już widzowie starożytnych igrzysk. Dawniej walczono gołymi rękami, dopiero w drugiej połowie XIX wieku wprowadzono wymóg używania rękawic. Boks amatorski od 1904 roku znajduje się w programie igrzysk olimpijskich, ale zdecydowanie chętniej oglądane są walki zawodowców. Najlepsi bokserzy zarabiają krocie, czerpiąc zyski przede wszystkim z transmisji swoich walk. Meksykanin Saul “Canelo” Alvarez w 2019 roku został uznany przez magazyn “Forbes” czwartym najlepiej zarabiającym sportowcem świata – w ciągu 12 miesięcy miał zainkasować 94 miliony dolarów.

MMA – nowa siła w sportach walki

Z roku na rok coraz większą oglądalnością i zainteresowaniem cieszą się gale MMA, czyli mieszanych sztuk walki. To sport, który charakteryzuje się połączeniem technik używanych w innych sportach. Często trafiają do niego zawodnicy wyszkoleni w innych dyscyplinach – w Polsce przykładem może być judoka Paweł Nastula czy ciężarowiec Szymon Kołecki.

Pierwszy turniej MMA zorganizowano w Stanach Zjednoczonych na początku lat 90. Od tamtej pory walki zyskały popularność przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, Japonii i Brazylii. MMA prężnie rozwija się również w Polsce. Sport ten generuje coraz większe pieniądze i część ekspertów twierdzi, że wkrótce związane z nim dochody i oglądalność mogą prześcignąć boks.

Walki mieszanymi stylami odbywają się na ringach o różnych kształtach, nazywanych czasami klatką czy oktagonem. Zawodnicy mogą walczyć zarówno w pozycji stojącej, jak i leżącej. Przy zezwoleniu na wiele różnych technik walki niektóre chwyty są jednak zabronione – chodzi między innymi o gryzienie, atakowanie szczególnie wrażliwych miejsc ciała czy uderzanie głową.

Inne popularne sporty walki

Jednym ze sportów walki z najdłuższą historią są znane już w świecie antycznym zapasy. Znalazły się również w programie pierwszych nowożytnych igrzysk w Atenach. Od 1896 roku o medale olimpijskie rywalizują także szermierze. Sporty walki na igrzyskach reprezentują obecnie jeszcze judo i taekwondo. Rodzajem reżyserowanej rozrywki opartej na sportach walki, popularnej zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Japonii, jest wrestling.

5/5 - (4 votes)
Kategorie artykułu:
Sport i ćwiczenia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *