Polerowanie samochodu krok po kroku. Poradnik

Autor
polerowanie

Polerowanie lakieru samochodowego może wydawać się prostą czynnością. Nie jest jednak takie w rzeczywistości. Przeprowadzenie tego rodzaju zabiegu wymaga nabycia pewnej wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Dlatego też najlepszym pomysłem jest powierzenie pojazdu profesjonaliście, który w sposób fachowy zajmie się polerowaniem lakieru samochodowego. Jednak warto wiedzieć, jakie czynności będzie po kolei wykonywał specjalista. Przedstawiamy poradnik, dzięki któremu poznacie kilka kroków niezbędnych do wykonania polerowania karoserii.

Krok 1 – oczyszczenie pojazdu

Dokładne umycie pojazdu to jedna z najważniejszych czynności jaka powinna zostać wykonana przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac związanych z polerowaniem powierzchni lakierowanej. Kolejną z nich jest całkowite osuszenie oczyszczonego pojazdu. Bardzo istotną kwestię stanowi wybór miejsca, w którym zabieg polerowania będzie wykonywany. Nie powinno się wykonywać takich prac na nasłonecznionym obszarze. Najlepiej wybrać teren zacieniony bądź garaż, do którego nie dociera nadmierna ilość promieni słonecznych. Ciepło dostarczane przez słońce może narazić przygotowywaną powierzchnię na nagrzanie się, a w rezultacie spowodować zbyt szybkie zaschnięcie nałożonej pasty polerskiej. Skutkiem takiego działania może być przypalona powłoka lakiernicza. 

Krok 2 – usunięcie oznak rdzy

Jeśli na pojeździe widoczne są nawet najdrobniejsze ślady korodowania, powinny one zostać usunięte. Najlepszym narzędziem do wykonania tej czynności jest szlifierka mimośrodowa Festool. Dzięki niej bardzo szybko można pozbyć się pierwszych oznak korozji na samochodzie. Doskonałym uzupełnieniem szlifierki jest krążek ścierny. Następnie dobrze jest zabezpieczyć oczyszczoną i oszlifowaną powierzchnię środkiem o właściwościach antykorozyjnych. Temu zadaniu doskonale sprosta podkład akrylowy w sprayu

Krok 3 – wybór odpowiednich narzędzi i preparatów

Czasem pojazd posiada tylko zarysowania, a lakier na karoserii jest wyblakły, natomiast oznaki rdzy nie są widoczne. Wówczas po umyciu i osuszeniu pojazdu można przejść do polerowania powierzchni lakierowanej. Najpierw należy wybrać odpowiednią pastę do polerowania oraz sprzęt, dzięki któremu taki zabieg uda się zrealizować. Doskonale sprawdzi się do tego gąbka polerska 3M. Kraków jest siedzibą tej firmy, jednakże artykuły sprzedawane przez tego producenta można zakupić również w sklepach internetowych. Ważny jest wybór odpowiedniej miękkości gąbki. Do bardzo widocznych zarysowań zaleca się wykorzystanie gąbki twardej, dla uzyskania połysku lakieru wystarczy ta miękka. Natomiast w momencie, gdy lakier jest matowy i posiada delikatne zarysowania, najlepiej sprawdzi się gąbka o średniej twardości. 

Krok 4 – polerowanie powierzchni lakierowanej 

Kiedy już wybierzemy odpowiednie narzędzie, wystarczy nanieść na nie pastę polerską. Następnie należy przy pomocy gąbki rozprowadzić substancję na stosunkowo niewielkim obszarze powierzchni, która jest polerowana. Pozwoli to na kontrolowanie nagrzewania się lakieru, spowodowanego tarciem podczas polerowania. Przeprowadzenie takiego zabiegu przy pomocy narzędzia polerskiego należy wykonać z należytą uwagą. Gąbka nie powinna zbyt długo być dociśnięta do jednego obszaru pojazdu. Mogłoby to doprowadzić do przypalenia lakieru.

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Motoryzacja

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *