Sportowe samochody – plusy i minusy

Autor
koszt oklejenia samochodu

Ryk silnika, błyskawiczne przyspieszenie do 100 km/h i zazdrosne spojrzenia znajomych – sportowy samochód w garażu to marzenie niejednego kierowcy. Takie rozwiązanie ma niezaprzeczalne zalety, ale również sporo wad. Warto poznać jego wszystkie cechy jeszcze przed decyzją o wydaniu sporych pieniędzy na zakup sportowego auta.

Zalety sportowych samochodów

Największym pozytywem związanym z jazdą sportowym samochodem są oczywiście jego możliwości. Bez względu na markę, takie auto to duża moc silnika i przyspieszenie zupełnie inne niż w większości samochodów jeżdżących po polskich drogach. Zwykle takie pojazdy mogą pochwalić się posiadaniem co najmniej 300 koni mechanicznych. Większa moc i prędkość maksymalna jest widoczna przede wszystkim wtedy, gdy kierowca ma czas i miejsce, by się rozpędzić. Przydaje się jednak również w codziennej jeździe – takim samochodem można zdecydowanie łatwiej i bezpieczniej wyprzedzać. Oczywiście tylko wtedy, kiedy kierowcy nie ponosi przy tym brawura.

Atrakcyjny wygląd, niski przebieg

Dzięki niskiemu zawieszeniu sportowe samochody są stabilniejsze i lepiej trzymają się drogi niż rodzinne czy miejskie auta. Jedną z najważniejszych zalet sportowych pojazdów jest jednak ich wygląd. Efektowne spojlery, opływowe kształty – taki pojazd na pewno wyróżni się w tłumie. Łatwo można też kształtować jego kolor, na przykład poprzez ozdobienie go folią samochodową – koszt oklejenia samochodu będzie znacznie niższy niż wizyta u lakiernika. Sportowe auto z pewnością będzie wyróżniać się na drodze. Ze względu na jego specyfikę, dostępne na rynku używane modele charakteryzuje też niższy przebieg niż w przypadku innych pojazdów.

koszt oklejenia samochodu

Wady sportowych samochodów

Niestety dla fanów szybkiej jazdy – użytkowanie sportowych samochodów nie jest pozbawione licznych minusów. Na pierwszy plan wysuwa się cena: są zdecydowanie droższe niż ich mniej efektownie wyglądający konkurenci. Kupując sportowy samochód do 40 tys. złotych można wybierać jedynie między używanymi pojazdami – nowe są kilkukrotnie droższe. Tymczasem w podobnej lub nieco wyższej cenie da się znaleźć rodzinne auto prosto z salonu. Sportowy samochód z pewnością nie będzie także tani w eksploatacji. Części do takich pojazdów osiągają zwykle wysokie ceny z powodu małej dostępności towaru i wielu chętnych na ich zakup. Szybkie samochody charakteryzują się też wysokim spalaniem, często przekraczającym kilkanaście litrów benzyny na 100 kilometrów. Każda wizyta na stacji benzynowej będzie więc mocno odczuwalna dla portfela.

Niewygodna jazda

Zakup używanego sportowego modelu wiąże się też z ryzykiem nabycia powypadkowego auta – w końcu tego typu pojazdy nie służą zwykle jedynie dojazdom do pracy z prędkością 50 km/h. Trzeba liczyć się z tym, że poprzedni właściciel mocno je eksploatował. Na polskich drogach nie ma też co spodziewać się zbyt dużego komfortu jazdy sportowym samochodem. Niskie zawieszenie sprawia, że przejazd drogą z koleinami lub dziurami auto może skończyć w opłakanym stanie. Problemem mogą być nawet wysokie krawężniki. W dodatku sportowe samochody nie są zbyt pojemne, trzeba więc zapomnieć o przewożeniu nimi większej liczby pasażerów czy dużego bagażu.

Sportowy samochód – czy warto?

Jazda sportowym samochodem to dla wielu kierowców wyjątkowa przyjemność. Co prawda pełne możliwości takiego samochodu można wykorzystać właściwie dopiero na torze, ale nawet przejazd nim po zwykłej autostradzie może dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Droga eksploatacja i niewielkie zalety praktyczne sportowych pojazdów mogą jednak skutecznie zniechęcić do podobnego zakupu nawet największych fanów dużych prędkości.

5/5 - (2 votes)
Kategorie artykułu:
Motoryzacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *