Najlepsze filmy o sportach walki

Autor
sprzęt do sportów walki

Sporty walki od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem kibiców, ale nie tylko. Często zajmują się nimi także scenarzyści, reżyserzy i filmowi producenci. Filmy o sportach walki od lat rozbudzają wyobraźnię, a niektórzy ich bohaterowie stali się równie popularni co najlepsi zawodnicy. Boks, MMA i inne sporty walki dla prawdziwych mężczyzn – tematów filmowcom nie brakuje. Przypominamy najgłośniejsze produkcje, w których można było obejrzeć sprzęt do sportów walki i pasjonujące pojedynki.

Filmy o sportach walki: boks w roli głównej

Krew, pot i łzy, efektowne sceny walki, ale też dramatyczna historia upadającego mistrza – to przepis na dobry film o boksie, który sprawdza się od kilkudziesięciu lat. A że to właśnie boks przynosi największe zyski ze wszystkich sportów walki, nic dziwnego, że od kilkudziesięciu lat w kinach regularnie pojawiają się produkcje z ringiem na pierwszym planie.

Legendarny Rocky

1976 – to rok, w którym widzowie poznali chyba najsłynniejszego bokserskiego bohatera w historii Hollywood. Na ekrany wszedł wówczas “Rocky” w reżyserii Johna Gilberta Avildsena. Tytułowy bohater, Rocky Balboa, w którego wcielił się Sylvester Stallone, szybko stał się kultową postacią. To mało znany bokser, który dotarł na sam szczyt i postawił się mistrzowi. Produkcja okazała się hitem i doczekała się aż pięciu kontynuacji, choć nie wszystkie zostały przychylnie przyjęte przez krytyków. Stallone zyskał dzięki niej wielką sławę, również w świecie boksu – w 2010 roku został włączony do International Boxing Hall of Fame. Rocky Balboa pojawił się jeszcze na ekranie jako postać drugoplanowa w 2015 roku, w filmie “Creed: Narodziny legendy”, a także trzy lata później w produkcji “Creed II”.

“Wściekły Byk”

Postać Balboy miała w sobie cechy prawdziwych bokserów. “Wściekły Byk” jest natomiast oparty na autentycznej historii Jake’a LaMotty, mistrza świata wagi średniej z przełomu lat 40. i 50. Jego agresywny styl w ringu sprawił, że był nazywany właśnie “Wściekłym Bykiem”. Film, który wyreżyserował Martin Scorsese, trafił do kin w 1980 roku. Produkcja zawdzięcza sukces między innymi Robertowi De Niro, odtwórcy głównej roli, który otrzymał za nią Oscara.

Filmy o MMA

Ostatnie lata to coraz większa popularność MMA, czyli mieszanych sztuk walki. Kwestią czasu był więc moment, w którym i ten sport zagości na dużym ekranie. Sukcesem okazał się obraz reżyserowany przez Jeffa Wadlowa “Po prostu walcz” z 2008 roku. To historia zawodnika MMA walczącego w podziemnym klubie. Film doczekał się dwóch sequeli. MMA pojawia się również w dobrze przyjętym “Wojowniku” z premierą w 2011 roku. Gavin O’Connor wyreżyserował dzieło o braciach, którzy niezależnie od siebie startują w turnieju MMA. Sport służy tutaj przede wszystkim jako tło opowieści o tragicznej historii rodziny byłego boksera, który staje się trenerem własnego syna.

filmy o sportach walki

Filmy o innych sportach walki

Filmy o sportach walki sięgały jednak nie tylko do boksu i MMA. Pod koniec lat 80. dużą popularnością cieszył się “Kickboxer” z 1989 roku. W tytułowej roli obsadzony został Jean-Claude Van Damme, który wcielił się w postać początkującego zawodnika, chcącego pomścić porażkę brata. “Kickboxer” w latach 90. doczekał się czterech kontynuacji. Popularny w Stanach Zjednoczonych wrestling stał się z kolei tematem przewodnim “Zapaśnika” z 2008 roku. Dzieło wyreżyserowane przez Darrena Aronofsky’ego, przybliżające historię starzejącego się zawodnika, doczekało się dwóch Złotych Globów – za najlepszą piosenkę oraz dla najlepszego aktora, Mickeya Rourke’a. 

Boks w Polsce i rodzime filmy o sportach walki

Filmy o sportach walki kręcono również nad Wisłą, gdzie od lat popularny jest boks. W Polsce powstało kilka obrazów, w których poruszono tematykę związaną z ringiem. Do najbardziej znanych należy “Bokser” z 1966 roku z Danielem Olbrychskim w roli głównej. Wśród nowszych produkcji motyw boksu pojawia się między innymi w filmie “Moja krew” z 2009 roku. Trzy lata później powstał z kolei jeszcze jeden film o tytule “Bokser”. Tym razem opowiadał historię Przemysława Salety, polskiego kickboxera i boksera. W 2019 roku odbyła się natomiast premiera pierwszego polskiego filmu o MMA. Główną rolę w produkcji “Underdog” odegrał Eryk Lubos, ale na ekranie pojawił się także między innymi Mamed Chalidow, czyli jeden z najbardziej znanych polskich zawodników mieszanych sztuk walki.

5/5 - (2 votes)
Kategorie artykułu:
Sport i ćwiczenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *