Zdrowa kuchnia. Jaki olej do smażenia wybrać?

Autor
olej rzepakowy na zimno

Smażenie nie uchodzi za zbyt zdrową metodę przygotowywania potraw i trudno z tą opinią polemizować. Mimo to dla wielu z nas smak smażonych kotletów jest nie do zastąpienia. Jak zatem przygotowywać smażone dania w możliwie najmniej szkodliwy dla organizmu sposób? Przede wszystkim trzeba wybrać do tej czynności odpowiedni olej. Okazuje się bowiem, że nawet najlepsza oliwa z oliwek extra vergine nie w każdym przypadku będzie dobrym rozwiązaniem.

Tłuszcz do smażenia – najważniejsze cechy

Ze smażeniem jest tak, jak z używaniem tłuszczów we wszystkich pozostałych przypadkach: najzdrowsze są tłuszcze roślinne. Zawierają bowiem więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych niż ich zwierzęce odpowiedniki. Tyle że ta zasada sprawdza się w 100 procentach jedynie wtedy, jeśli spożywamy je na zimno. Nieodpowiedni olej roślinny podgrzany do zbyt wysokiej temperatury straci bowiem wszystkie swoje właściwości, a przy okazji stanie się produktem szkodliwym dla zdrowia.

Mimo to do smażenia również polecane są tłuszcze roślinne. Trzeba jednak przy tym zwrócić uwagę na dwie istotne cechy. Pierwsza to tak zwany punkt dymienia, czyli temperatura, w której olej zaczyna dymić. Im jest wyższa, tym bardziej możemy rozgrzać tłuszcz. Jeśli jednak zostanie przekroczona, z oleju zaczną się wydzielać szkodliwe substancje, a potrawa będzie mieć nieprzyjemny, “przypalony” smak.

Druga ważna cecha wiąże się ze wspomnianymi wcześniej kwasami tłuszczowymi. Nie wystarczy, że będą to kwasy nienasycone. Wśród nich wyróżnia się bowiem kwasy jednonienasycone i wielonienasycone. Do smażenia nadają się tłuszcze, w których tych pierwszych jest dużo, a tych drugich jak najmniej.

olej rzepakowy na zimno

Najlepsze oleje do smażenia

Jaki olej najlepiej nadaje się do smażenia? Najczęściej polecanym przez specjalistów produktem jest rafinowany olej rzepakowy. Na zimno nadaje się do sałatek, ale dzięki stosunkowo wysokiej temperaturze dymienia świetnie poradzi sobie również na patelni. W dodatku po smażeniu łatwiej go odsączyć niż inne tłuszcze, w związku z czym przygotowane na nim potrawy będą nieco mniej kaloryczne.

Należy jednak unikać wylewania na rozgrzaną patelnię oleju rzepakowego tłoczonego na zimno, którego temperatura dymienia jest znacznie niższa. Do smażenia może się natomiast nadać, choć nie musi, oliwa z oliwek, którą kupisz na https://kuchnia-wloska.com.pl/. Jak wybrać właściwie? Ten tłuszcz sprawdzi się, jeżeli mamy w planach stosunkowo krótkie smażenie. Oczywiście w czasie tego procesu oliwa straci sporo ze swoich właściwości, ale dopiero po długim przebywaniu na patelni zaczną się w niej wytwarzać substancje niekorzystne dla zdrowia.

Na jakich tłuszczach nie smażyć?

Kiepskim pomysłem będzie smażenie na maśle. Również część tłuszczów roślinnych z niską temperaturą dymienia lepiej zostawić na inne okazje. Do smażenia nie będą się nadawać produkty, w których dominują wspomniane wyżej kwasy wielonienasycone. Należą do nich: olej słonecznikowy, olej lniany oraz olej z pestek dyni. Podobnie jak olej rzepakowy na zimno, świetnie sprawdzą się w kompozycji z potrawami, które nie wymagają długiego podgrzewania.

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Kulinaria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *