Dieta wzmacniająca stawy – najważniejsze składniki

Autor
dieta na stawy

Problemy ze stawami mogą dotknąć każdego. Doskwierają przede wszystkim ludziom w podeszłym wieku, ale nieprawidłowe zachowania mogą sprawić, że dopadną nas dużo wcześniej. Jak się przed tym uchronić? Profilaktyka powinna obejmować regularne ćwiczenia wzmacniające, warto zainwestować przynajmniej w rower stacjonarny czy stepper. Efekty po miesiącu nie rzucą na kolana, ważna jest bowiem również odpowiednia dieta. Główne role powinno w niej odgrywać kilka ważnych elementów.

Dieta na stawy – najważniejsze składniki

Do problemów ze stawami może się przyczynić kilka sytuacji. Znaczenie mają predyspozycje genetyczne do chorób zwyrodnieniowych, a także zbyt intensywny wysiłek fizyczny. Przeciążenia mogą szczególnie niekorzystnie oddziaływać na stawy biodrowe oraz kolanowe. Z drugiej strony, w utrzymaniu ich w formie nie pomaga także stacjonarny, siedzący tryb życia. Na stawy nóg niekorzystnie wpływa także nadwaga, która dodatkowo je obciąża. Efektem działania tych czynników jest zanik mazi stawowej i wywołane nim stany zapalne. Tej sytuacji może w pewnym stopniu zapobiec dieta na stawy.

Nabiał

By odpowiednio zadbać o stawy, warto uwzględniać w codziennej diecie nabiał. Twaróg, kefir, mleko – to produkty, które są świetnym źródłem białka wspierającego funkcjonowanie stawów. To ono jest bowiem jednym ze składników, z których zbudowana jest chrząstka stawowa. W ten sposób dostarczymy do organizmu również niezbędne dawki wapnia, który odpowiada za budowanie zębów i kości.

dieta na stawy

Ryby morskie

Dieta na stawy powinna zawierać ryby morskie. Co w nich szczególnego? Chodzi przede wszystkim o kwasy tłuszczowe omega-3 oraz witaminę D. Te pierwsze łagodzą procesy zapalne i pomogą w przypadku zwyrodnień. Witamina D będzie natomiast wspierać wchłanianie wapnia. Które ryby będą najlepsze? Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na łososie, ale również śledzie, makrele czy flądry. Kwasów tłuszczowych omega-3 można szukać także w oliwie z oliwek.

Przyprawy

Osoby, które cierpią z powodu problemów ze stawami, powinny włączyć do swojego jadłospisu kilka przypraw. Oprócz pieprzu mogą im pomóc kurkuma oraz imbir. Zawarte w nich substancje mają wspierać walkę ze stanami zapalnymi. Zbawienny wpływ na stawy może mieć zwłaszcza kurkuma, w której wykryto występowanie szczególnie skutecznego przeciwutleniacza.

dieta na stawy

Dieta na stawy nie wystarczy – potrzebny będzie ruch

Niestety, żaden z wymienionych składników nie ma magicznych właściwości. Nawet jeśli będziemy codziennie pochłaniać duże porcje łososia i makreli na przemian z twarogiem i kefirem, a do tego wszystko posypywać kurkumą, nie uzyskamy gwarancji, że uda nam się uniknąć problemów z kolanami i biodrami. Dieta na stawy powinna dać najlepszy efekt w połączeniu z regularnym ruchem. Choć w ostatnich latach coraz popularniejsze staje się bieganie, z punktu widzenia troski o kolana oraz biodra bardziej korzystna będzie jazda na rowerze lub orbitrek. Zalety regularnego ruchu i odpowiedniej diety powinny ustrzec nas przed koniecznością regularnych wizyt u otropedy.

5/5 - (2 votes)
Kategorie artykułu:
Kulinaria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *