Kiedy i w jakim celu stosuje się utwardzacze do lakieru?

Autor
utwardzacze

Obecnie bardzo wielu właścicieli samochodów dba o jak najlepszy wygląd swojego pojazdu. Liczne przetarcia i zarysowania z biegiem czasu mogą pojawić się na lakierze auta. Również podczas kolizji drogowej lakier z pewnością ulegnie uszkodzeniu. W takich sytuacjach warto zdecydować się na ponowne polakierowanie samochodu w celu powtórnego nadania mu doskonałego wyglądu. Zazwyczaj oddajemy pojazd w ręce profesjonalnego lakiernika, który fachowo zajmie się renowacją wyglądu uszkodzonych elementów. Mogłoby się wydawać, że decydując się na skorzystanie z usług specjalisty, będziemy czekali na odnowione auto nawet kilka tygodni. Jednakże nic bardziej mylnego. Obecnie lakiernicy dodają do lakierów utwardzacze. W jakim celu się je stosuje i jakie są ich rodzaje? Sprawdź sam!

Dlaczego stosuje się utwardzacze?

Zapewne wiele osób zastanawia się, po co stosować utwardzacze do farb. Otóż odpowiedź jest bardzo prosta. Preparaty te pozwalają na kontrolowanie twardnienia lakieru. Jednakże należy dodać odpowiednią ilość utwardzacza do farby. W przeciwnym wypadku możemy otrzymać efekt odwrotny do zamierzonego. Warto wiedzieć również, że najlepiej jest mieszać farby i utwardzacze jednego producenta. Wówczas informacja znajdująca się na etykiecie, dotycząca tego w jakich proporcjach należy mieszać produkt, będzie wiarygodna. Dodatkowo warto wiedzieć, iż produkty tego typu sprawiają, że lakiernikowi dużo łatwiej jest zredukować wypaczenia powstałe na karoserii.

Utwardzacz do farby akrylowej

Utwardzacz do lakieru akrylowego może występować w wersji szybkiej lub standardowej. Pozwala on nie tylko na kontrolowanie czasu schnięcia, ale także możemy dzięki niemu uzyskać dodatkową ochronę przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. Należy pamiętać, że utwardzacz jest produktem wrażliwym na wilgoć. Dlatego też lepiej zrezygnować z używania go, gdy w powietrzu obecne jest duże stężenie wilgoci.

Stosowanie szybkich utwardzaczy ma swoje wady i zalety. Najważniejszą cechą jest zdecydowanie szybszy proces schnięcia lakierów, do których został dodany ten preparat. Natomiast mając na myśli zagrożenia płynące z dodawania do farb utwardzaczy szybkich, można zaliczyć do nich przede wszystkim krótszą ważność gotowej do aplikacji mieszanki. Oznacza to, że tuż po wymieszaniu utwardzacza z farbą, należy nałożyć go na powierzchnię pojazdu.

Utwardzacz do lakieru bezbarwnego

Chcąc dodać utwardzacz do lakieru bezbarwnego, najlepiej zdecydować się na ten w wersji standardowej. Niezwykle istotne jest również dodanie produktu w odpowiedniej ilości. W połączeniu z lakierem bezbarwnym bardzo ważny jest wybór wysokiej jakości utwardzacza. Źle dobrany preparat może spowodować zmatowienie pomalowanej powierzchni. Istnieje również ryzyko łuszczenia się i odpryskiwania lakieru pokrywającego bazę.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Motoryzacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *