Wybieramy felgi do samochodu. Praktyczne porady

Autor
kosmetyki do auto detailingu

Staranne mycie, kosmetyki do auto detailingu, polerowanie karoserii – często robimy wszystko, by poprawić wygląd naszego samochodu. Mocno odświeżą go również nowe felgi. Ich wybór warto jednak gruntownie przemyśleć, bo nie każda felga będzie pasowała do Twojego pojazdu. Szczególnie ryzykowne jest kupowanie felg aluminiowych po podejrzanie niskiej cenie. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze tego elementu?

Jakie felgi wybrać?

Na rynku najłatwiej znaleźć dwa rodzaje felg – stalowe oraz aluminiowe. To pierwsze rozwiązanie jest nieco tańsze, ale większość osób, które decydują się na zakup felg, wybiera dziś obręcze z aluminium. Są bardziej wytrzymałe niż ich konkurentki, a do tego zapewniają nieco lepsze chłodzenie hamulców. Największym ich atutem są jednak walory estetyczne – w zgodnej opinii kierowców wyglądają lepiej niż stalowe felgi.

Parametry felg

I choć to właśnie wygląd jest zwykle najważniejszym kryterium, jakie rozpatrują osoby kupujące nowe felgi, przy ich wyborze nie można zapomnieć także o kilku innych ważnych cechach. Felgi muszą bowiem posiadać odpowiednie parametry, dopasowane do samochodu. Sprawdź je przed zakupem, by nie wyrzucić pieniędzy w błoto.

Rozmiar felgi

Wymiary felgi są określane przez jej szerokość oraz średnicę. Obie wartości wyrażane są w calach. Najbardziej efektownie wyglądają felgi z dużą średnicą osadzone w niskoprofilowych oponach. Jeżeli jednak postawimy na zbyt duże felgi, nie tylko zmniejszy się komfort jazdy, ale też będziemy dodatkowo obciążać łożyska.

Rozstaw śrub i odsadzenie

Kolejnym ważnym parametrem jest rozstaw śrub. W tym przypadku informacji trzeba poszukać na samej feldze: powinny być na niej wybite. Dobrze dobrane do samochodu odsadzenie, inaczej określane jako ET, zapobiega z kolei ocieraniu się koła o błotniki czy części zawieszenia. Wartość ET określa odległość powierzchni montażu od środka felgi. Jeśli będzie zbyt mała, obręcze mogą być wysunięte na zewnątrz. A przy ich montażu trzeba pamiętać, że, zgodnie z przepisami, nie powinny wystawać poza obrys samochodu.

Średnica wewnętrzna

Przy wyborze felg nie wystarczy określenie ich szerokości. Potrzebna będzie również znajomość średnicy wewnętrznej otworu centralnego felgi – powinna być odpowiednio dopasowana do piasty koła. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych wstrząsów, które będą niekorzystnie wpływać na samochód. Zbyt mały otwór centralny może nawet skutecznie uniemożliwić montaż koła.

Jak jeszcze poprawić wygląd samochodu? Ile kosztuje oklejenie auta?

Zakup nowych felg może być pierwszym etapem zmiany oblicza Twojego auta. Na rynku dostępne są obręcze w różnych kolorach, ale równie łatwo można zmienić również barwę karoserii. Nie chodzi tutaj o nieodwracalną operację, czyli wizytę u lakiernika – koszt oklejenia samochodu będzie zdecydowanie niższy niż cena za malowanie. A kiedy kolor przestanie Ci się podobać, możesz odkleić folię bez uszczerbku dla karoserii. Nie zapominaj też o wnętrzu samochodu. Gruntowne pranie i czyszczenie tapicerki może dać zadziwiające efekty.

5/5 - (3 votes)
Kategorie artykułu:
Motoryzacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *