Suszone jabłka i ich właściwości

Autor
jak przechowywać suszone jabłka

Suszone owoce stanowią popularną i zdrową przekąskę, na którą może pozwolić sobie większość osób. Zamiast sięgać po solone paluszki, chipsy czy słodycze, zdrowiej będzie wybrać owoce takie jak suszone śliwki czy żurawina. W ciąży czy w starszym wieku, tego typu przekąski będą bezpieczne. Co jednak z suszonymi jabłkami? Czy w ogóle warto je spożywać?

Suszone jabłka – właściwości

Suszone jabłka są nieco mniej popularne niż suszone bakalie czy bardziej egzotyczne owoce. Podobnie jak suszone śliwki, kojarzą się z kompotem z suszu przygotowywanym na wigilijny stół. W związku z tym przypominamy sobie o nich pod koniec grudnia, gdy wyraźniej widać je na sklepowych półkach, a my kompletujemy składniki potrzebne do świątecznych potraw.

Tymczasem suszone jabłka zawierają sporo witamin i korzystnych dla naszego organizmu substancji, dla których warto po nie sięgać przez całą zimę. Podobnie jak w przypadku innych suszonych owoców, znajdziemy w nich sporo błonnika. To substancja, która bardzo pozytywnie wpływa na nasz układ pokarmowy i pomaga w działaniu jelit oraz żołądka. Oprócz tego w jabłkach, z których odparowała woda, znajdziemy także przydatny naszym kościom bor i sporo potasu. Ten pierwiastek pomaga kontrolować pracę naszych nerek oraz ciśnienie krwi.

Jakie witaminy znajdziemy w suszonych jabłkach? Przede wszystkim witaminę C, która wzmacnia naszą odporność i pomaga w walce z przeziębieniem oraz innymi infekcjami. W tych owocach znajduje się także sporo witamin z grupy B, które wpływają na wygląd naszej skóry i włosów.

Suszone jabłka – kalorie

Niemal każdy rodzaj pokarmu spożywany w nadmiarze może jednak zaszkodzić i podobnie jest z suszonymi jabłkami. Są one bowiem bardziej kaloryczne niż świeże. Na tle innych suszonych owoców nie wypadają jednak źle, a niemal tak samo jak suszone śliwki czy suszone daktyle. Kalorie obecne w 100 gramach suszonych jabłek zawierają się w przedziale pomiędzy 250 a 300 kcal. W porównaniu ze świeżymi owocami kilkukrotnie rośnie w nich zawartość węglowodanów. Błonnik sprawia jednak, że takie przekąski zapewniają uczucie sytości na dłuższy czas niż jabłka zerwane prosto z gałęzi. Jeśli więc nie będziemy przesadzać z tą przekąską, nie powinna nam zaszkodzić.

Jak przygotować i jak przechowywać suszone jabłka?

Suszone jabłka znajdziemy w sklepach ze zdrową żywnością oraz marketach, ale równie dobrze można je przygotować samodzielnie. Wystarczy przekroić umyte jabłka i oczyścić z nasion. Następnie trzeba pokroić owoc na cienkie plastry i suszyć przez kilka godzin. Przyda się suszarka lub piekarnik, ale wystarczy także odpowiednio mocno świecące słońce czy nagrzany kaloryfer… i gotowe!

Jak przechowywać suszone jabłka? Najważniejsza zasada to niedopuszczanie do nich powietrza i wilgoci. Dlatego jabłka najlepiej trzymać w szczelnie zamkniętych słoikach lub próżniowych pojemnikach: wtedy można bez obaw cieszyć się ich smakiem i zdrowotnymi właściwościami przez kilka miesięcy.

Więcej porad dotyczących zdrowego odżywiania na: lubie.com

3.5/5 - (2 votes)
Kategorie artykułu:
Kulinaria·Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *