Koronawirus w Gorlicach. Pracownik szpitala z zakażeniem

Autor
gorlice szpital

Czy w Gorlicach może powstać nowe ognisko koronawirusa? W środę rano w mieście potwierdzono nowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Sprawa jest poważna, ponieważ tym razem chorym okazał się jeden z pracowników gorlickiego szpitala. Trwają poszukiwania osób, z którymi miał kontakt w ostatnich dniach.

Gorlice – szpital z zakażonym pracownikiem

O pozytywnym wyniku testów poinformował portal gorlice24.pl. Zakażonym ma być mężczyzna, który od kilku dni uskarżał się na problemy ze zdrowiem i postanowił poddać się badaniu na obecność wirusa. To mieszkaniec Gorlic, który pracuje w tutejszym szpitalu.

W związku z wykryciem zakażenia pojawiło się duże ryzyko, że w mieście nad Ropą może powstać nowe ognisko koronawirusa. Jak przekazała portalowi gorlice24.pl Jadwiga Wójtowicz, która pełni funkcję powiatowego inspektora sanitarnego w Gorlicach, rozpoczynają się działania, które mają ustalić, gdzie w ostatnich dniach przebywał zakażony mężczyzna i z kim mógł się kontaktować.

Koronawirus w Gorlicach i okolicach

Do tej pory Gorlice i okolice były jednym z obszarów kraju, który nie został zbyt mocno dotknięty epidemią. Mimo że stan epidemii w Polsce trwa od marca, do 8 lipca w powiecie gorlickim wykryto jedynie 10 potwierdzonych przypadków zakażenia groźnym wirusem. W całym województwie małopolskim mniej zakażeń zdiagnozowano jedynie w powiecie tatrzańskim.

W ostatnich dniach epidemia koronawirusa na południu kraju znów zaczęła jednak przybierać na sile. Sąsiedni względem gorlickiego powiat nowosądecki codziennie notuje ostatnio po kilkanaście nowych przypadków. Łącznie w województwie małopolskim wykryto dotąd 1912 zakażonych osób. Ponad 1300 wyzdrowiało, niestety 44 osoby zmarły. W całym kraju zanotowano już ponad 36 tysięcy zakażeń.

Badania w gorlickim szpitalu

Gorlicki szpital cały czas prowadzi testy na obecność koronawirusa u osób, które w ostatnich dniach mogły mieć kontakt z zakażonymi. Oprócz tego szpital oferuje także komercyjne testy dla osób, u których nic nie wskazuje na zakażenie, ale z jakiegoś powodu chcą się przebadać. Takie prywatne badanie jest jednak odpłatne. Koszt testu to 400 złotych, próbki są przesyłane do laboratorium w Krakowie, a wyniki znane po kilkudziesięciu godzinach.

Szpital Specjalistyczny imienia Henryka Klimontowicza w Gorlicach powstał pod koniec XIX wieku. Obecny budynek pochodzi z lat 70. Aktualnie w szpitalu działają 22 oddziały. Patron lecznicy, czyli Klimontowicz, to związany z miastem inżynier i uczestnik powstania styczniowego. Przyczynił się też do budowy pierwszego szpitala w Gorlicach. Obecnym dyrektorem placówki jest Marian Świerz.

5/5 - (4 votes)
Kategorie artykułu:
Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *