Układ mebli w salonie. Gdzie ustawić drewniany stół?

Autor
stoły drewniane

Salon to jedno z tych pomieszczeń, którym poświęcamy najwięcej uwagi w czasie aranżacji mieszkania lub domu. Z jednej strony jest to bowiem najbardziej reprezentacyjne miejsce, w którym najczęściej podejmujemy gości przy okazji największych uroczystości. Z drugiej strony, salon często stanowi strefę relaksu dla całej rodziny, a czasami nawet miejsce, w którym próbujemy znaleźć cichy kąt z dala od gwaru dochodzącego z kuchni czy jadalni. Wszystkie te czynniki determinują wystrój tego niezwykłego wnętrza i wpływają na wybór mebli. Najczęściej decydujemy się na krzesła i stoły drewniane, które od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. W jaki sposób je jednak ustawić, by zaaranżować estetyczne i funkcjonalne wnętrze?

Drewniane meble w salonie – dlaczego warto?

Stoły i krzesła drewniane to najbardziej tradycyjne rozwiązania stosowane w salonach. Elementy wykonane z drewna nieodłącznie kojarzą się bowiem z klasyką i elegancją. To sprawia, że dodają wnętrzom szyku. W dodatku ten efekt z czasem nie będzie przemijać, a wręcz się umacniać – zabytkowe drewniane meble mają w sobie jeszcze więcej elegancji.

Stoły drewniane rozkładane cechuje także duża trwałość i wytrzymałość. Meble wykonane z MDF czy płyty wiórowej szybko zaczną nosić na sobie ślady regularnego użytkowania. Ich drewniane pierwowzory mogą natomiast służyć przez pokolenia. Wielu z nas ma przecież w domach meble po babci i dziadku, które nadal bardzo dobrze wyglądają. Odpowiednio konserwowane meble z drewna to inwestycja na lata.

stoły drewniane

Natura i uniwersalność

Takie elementy wyposażenia salonu to także bardzo bezpieczny wybór z punktu widzenia naszego zdrowia. Drewno jest przecież naturalnym materiałem, nie przyciąga też nadmiernej ilości kurzu. Do tego zakup drewnianych mebli zapewnia oryginalność – w końcu każde drzewo ma swój niepowtarzalny układ słojów. W dodatku drewniane stoły i krzesła to rozwiązanie uniwersalne, które będzie dobrze komponować się właściwie w każdym stylu: czy to w tradycyjnych wnętrzach, czy w nowocześnie urządzonych pomieszczeniach.

Rozkład mebli w salonie – od czego zacząć?

Jednym z najważniejszych elementów salonu jest stół. Jeśli zdecydujemy się na stół z drewna, postawimy na mebel z duszą i charakterem. By jednak w stu procentach wyeksponować jego cechy, trzeba poświęcić nieco czasu na odpowiednie ustawienie go w salonie oraz rozmieszczenie innych elementów. Dlatego aranżację tego wyjątkowego pomieszczenia najlepiej rozpocząć od wykonania planu, zgodnie z którym będziemy zagospodarowywać przestrzeń. Taki projekt można tradycyjnie rozrysować na kartce papieru, ale równie dobrze można użyć do tego aplikacji do projektowania wnętrz, których obecnie nie brakuje na rynku.

W czasie planowania warto wziąć pod uwagę przede wszystkim naszą wizję wykorzystania salonu. Warto zorganizować przestrzeń tak, by umożliwiała komfortowy wypoczynek, ale także spotkania w większym gronie. Czasami przyda się trochę wolnego miejsca, by zostawić sobie furtkę na wypadek konieczności dostawienia we wnętrzu dodatkowych krzeseł. To może przydać się w czasie bardziej licznych spotkań.

Stół w salonie- układ mebli

Jak ustawić stół w salonie?

W salonie trzeba zaplanować także ustawienie stołu. To szczególnie ważne wówczas, gdy zdecydujemy się na mebel z litego drewna. Taki stół wygląda niezwykle elegancko, ale jest przedmiotem ciężkim i masywnym. Nie należy zatem zakładać, że będziemy w stanie często go przesuwać i tym samym zmieniać układ mebli we wnętrzu.

Oczywiście jednym z alternatywnych rozwiązań jest brak stołu w salonie, na co decydują się projektanci niektórych nowoczesnych wnętrz. To jednak tylko półśrodek: przy dłuższym pobycie w salonie lub w czasie spotkania z rodziną czy znajomymi i tak nie obejdziemy się bez stołu. Zamiast przenosić meble z innych pomieszczeń, lepiej od razu zaplanować miejsce dla stołu w podstawowym wystroju wnętrza.

Stół w centrum salonu

Najbardziej klasycznym rozwiązaniem jest umieszczenie drewnianego stołu w centralnym punkcie salonu. Nie znaczy to oczywiście, że powinien znajdować się na samym środku pomieszczenia – centrum wnętrza jest sprawą względną i zależy od jego kształtu, a także rozkładu pozostałych mebli. By odpowiednio wyróżnić stół, trzeba go jednak ustawić w odpowiedniej odległości od innych elementów wystroju. Jego blat powinien być oddalony co najmniej o metr od ścian, szaf i innych mebli – oczywiście z tej wyliczanki wyłączamy krzesła drewniane.

Taki sposób ustawienia stołu wyeksponuje jego zalety, a przy okazji pozwoli na wygodne korzystanie z krzeseł. Będzie można je bez problemu odsunąć. Dzięki takiemu ustawieniu każda z osób siedzących przy stole będzie mogła także swobodnie wyjść za plecami pozostałych, nie naruszając ich strefy komfortu.

Stół oddzielający pomieszczenia

Ciekawym sposobem na ustawienie stołu jest także uczynienie z niego elementu, który będzie wyznacznikiem granic salonu. Takie rozwiązanie można zastosować w pomieszczeniach otwartych na korytarz, przedpokój czy zwłaszcza kuchnię. Wówczas to właśnie dekoracyjny stół będzie znakiem, że z pomieszczenia ściśle użytkowego przechodzimy do reprezentacyjnego salonu.

Stół najlepiej ustawić wówczas w poprzek, zwrócony szerszymi stronami w kierunku obu pomieszczeń. Najlepiej sprawdzi się obszerny, prostokątny mebel. Taki sposób aranżacji może być niezwykle funkcjonalny – nie trzeba kupować dodatkowego stołu do kuchni. W tym przypadku należy jednak pamiętać, by wybrany stół pasował do wystroju obu pomieszczeń. Najlepiej, gdy są urządzone w tym samym stylu.

Stół w salonie - układ w pomieszczeniu

Drewniany stół w małym salonie

Opisane wcześniej rozwiązania sprawdzą się w dużych salonach, w których nie brakuje nam przestrzeni na swobodne rozstawienie mebli. Jak jednak poradzić sobie wtedy, gdy powierzchnia naszego domu czy mieszkania nie pozwala na urządzenie przestronnego pomieszczenia? Na szczęście również w przypadku małego salonu nie trzeba rezygnować z zalet drewnianego stołu.

Najprostszym rozwiązaniem będzie zakup rozkładanego stołu. Taki wariant pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. Dzięki temu, że złożony stół jest niewielki, można go też ustawić odpowiednio daleko od ścian. Oczywiście po rozłożeniu stołu salon może stać się dość ciasny. Przy spotkaniach wymagających miejsca dla większej liczby osób tego nie da się już jednak uniknąć.

By przestrzeń niewielkiego salonu sprawiała wrażenie nieco bardziej otwartej, warto też ustawić stół asymetrycznie do reszty mebli. Tym razem nie musi więc być ustawiony równolegle do ścian – nawet niewielka zmiana kąta może wydatnie pomóc w wizualnym powiększeniu wnętrza. W ciasnych salonach zdecydowanie lepiej sprawdzą się także okrągłe stoły. Dzięki bardziej opływowym kształtom będą zajmować trochę mniej miejsca.

Dekoracje stołu w salonie

Planując ustawienie stołu w salonie warto pamiętać również o jego dekoracjach. O ozdobach wielkanocnych, raczej pamiętamy zawsze. Na co dzień decydujemy się jednak raczej na meble bez dodatków – szczególnie w przypadku najbardziej ozdobnych stołów. Mimo to wielu z nas wciąż jest przywiązanych do obrusów i bieżników. Długie obrusy najlepiej nadają się jednak do przestronnych wnętrz i dużych salonów. W małych pomieszczeniach lepiej ich unikać, mogą dodatkowo przytłoczyć wnętrze. Ze względów funkcjonalnych lepiej zrezygnować z nich także w przypadku stołu wydzielającego dwa pomieszczenia. W końcu w takim układzie będziemy szczególnie często przechodzić obok stołu, a opadający obrus będzie nam w tym tylko przeszkadzać.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Remont i budowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *