Bagaż do samolotu. O czym pamiętać przy pakowaniu?

Autor
bagaż do samolotu

Planujesz podróż samolotem? Powinieneś znać kilka reguł, które dotyczą powietrznych wypraw. Restrykcyjne przepisy obowiązują między innymi w przypadku bagażu – i to zarówno podręcznego, jak i rejestrowanego. Jeśli chcesz, by Twoja walizka podróżna bez problemów znalazła się na pokładzie lub w luku samolotu, musisz się do nich zastosować. Podpowiadamy, o czym pamiętać przy pakowaniu bagażu.

Wielkość bagażu

Bez względu na to czy wybierzemy tanie loty czy te klasy premium, każda linia lotnicza ma własne zasady dotyczące wielkości bagażu, który można wnosić na pokład samolotu. Określają one długość i szerokość walizki czy torby, a często również ich wagę. Na przykład Polskie Linie Lotnicze LOT pozwalają na wniesienie na pokład samolotu bagażu o wymiarach 55x40x23 centymetry. Część przewoźników dopuszcza również możliwość wniesienia dodatkowej, mniejszej torebki damskiej lub męskiej. Do tego celu nadadzą się więc niewielkie torby listonoszki męskie oraz plecaki worki, ale pojemna torba plażowa już niekoniecznie.

Pakunki o większych rozmiarach będą przewożone pod pokładem – duże torby podróżne i walizki trzeba nadać jako bagaż rejestrowany. Przed lotem warto odwiedzić stronę linii lotniczych i dokładnie sprawdzić limity wielkości bagażu, ponieważ ich przekroczenie zwykle wiąże się z wysokimi opłatami.

Bagaż podręczny – co można w nim umieścić, a czego nie?

Bagaż podręczny będzie nam towarzyszył przez całą podróż. Nie wszystko możemy jednak wnieść w nim na pokład samolotu. Bez względu na linię lotniczą, którą wybierzemy, w żadnym wypadku nie możemy w nim przewozić płynów w opakowaniach o wielkości przekraczającej 100 mililitrów. Dotyczy to zarówno napojów, alkoholi, jak i kosmetyków – buteleczki z nimi umieszczamy w plastikowej torebce. Ta zasada nie dotyczy jedynie towarów zakupionych w strefie bezcłowej.

Do plecaka czy torby, którą mamy zamiar zabrać ze sobą do samolotu, nie pakujmy też ostrych przedmiotów, takich jak scyzoryki czy nożyczki, a także broni oraz produktów łatwopalnych. Możemy natomiast zaopatrzyć się w kosmetyczki do torebki, w których będą się znajdować produkty do wykonywania makijażu oraz leki – trzeba je jednak zgłosić w czasie kontroli bezpieczeństwa. W ramach bagażu podręcznego, możemy zabrać ze sobą torby na lunch, w których będą się znajdowały przekąski oraz rozmaite smakołyki, które nie pozwolą nam zgłodnieć podczas podróży.

Bagaż rejestrowany: najważniejsze zasady

Bagaż rejestrowany, zwany także bagażem głównym, spędza lot w luku bagażowym. Trzeba go nadać przed podróżą. Nie należy przewozić w nim cennych przedmiotów, takich jak biżuteria czy kamienie szlachetne, a także pieniędzy. W bagażu rejestrowanym nie mogą także podróżować urządzenia elektroniczne – w ten sposób nie przewieziemy więc samolotem laptopa, kamery czy aparatu fotograficznego.

W przypadku każdego rodzaju bagażu warto także sprawdzić przepisy celne obowiązujące w kraju, do którego lecimy. I wziąć to pod uwagę przy pakowaniu – za wwożenie niedozwolonych przedmiotów mogą nas czekać dotkliwe kary. Dotyczy to szczególnie dalekich podróży. Na przykład do Australii nie można wwozić jakiegokolwiek jedzenia; do Chin nie przywieziemy z kolei żywych roślin, mięsa czy mleka.

5/5 - (2 votes)
Kategorie artykułu:
Podróże

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *