Ubrania odblaskowe i uprawianie sportu – jak to pogodzić?

Autor
ubrania odblaskowe

Ubrania odblaskowe są obecnie jednym z najpopularniejszych sposobów poprawy bezpieczeństwa pracowników wykonujących obowiązki na wielu stanowiskach, a także pieszych przemieszczających się po drogach w warunkach ograniczonej widoczności. Kurtki odblaskowe są przydatnym gadżetem nawet dla dzieci, które jesienią i zimą pokonują pieszo dystans dzielący ich dom od szkoły. Spodnie odblaskowe służą drogowcom, kamizelki odblaskowe przydają się kierowcom i motocyklistom, budowlańcy cenią bluzy ostrzegawcze.

Niektóre z ubrań odblaskowych będą przydatne także dla osób uprawiających sport. W niektórych przypadkach korzystanie z nich może okazać się wręcz obowiązkowe. Na tego typu odzież, a także różnego rodzaju gazety odbijające światło, powinni zwrócić uwagę wszyscy, którzy często pracują nad swoją kondycją i sylwetką wieczorami, biegając czy jeżdżąc na rowerze po ruchliwych ulicach. Ten zestaw wskazówek może pomóc im, ale również innym aktywnym osobom, w dobraniu odpowiednich elementów odblaskowej odzieży i dodatków.

Ubrania odblaskowe – dlaczego warto je nosić?

Na początek warto jednak uzmysłowić sobie, jakie konkretnie korzyści przynosi noszenie odzieży wyposażonej w odblaski. Najważniejszą sprawą jest tutaj poprawienie swojej widzialności. Osoba, która biegnie wieczorem drogą w kamizelce odblaskowej, zostanie dostrzeżona przez kierowcę zdecydowanie szybciej niż ta w klasycznym stroju sportowym. Kiedy światło reflektorów samochodowych bądź jakiegokolwiek innego pojazdu czy maszyny padnie na odblaski, zwykle widać je już ze 150 metrów. Można jednak znaleźć informacje, które wskazują, że widzialność tych elementów wynosi nawet 300 metrów. Warto w tym miejscu przypomnieć, że samochód jadący z niezbyt dużą prędkością czeka droga hamowania wynosząca 30-40 metrów. A w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych i śliskiej nawierzchni ten dystans jeszcze się wydłuża.

Odblaski oraz jaskrawe kolory, którymi są zwykle otoczone, przyciągają wzrok. Nawet więc wówczas, gdy zajmujemy się sportową aktywnością w czasie dnia, inne osoby będą bardziej zwracać na nas uwagę. A to zmniejsza ryzyko ewentualnego wypadku – jaskrawe kolory łatwiej dostrzec. Podobne zjawisko występuje także w świecie zwierząt. Niektóre z nich, w celach obronnych, posiadają intensywne barwy, czyli tak zwane ubarwienie ostrzegawcze. Ma ono ostrzegać drapieżniki przed trucizną lub innym niebezpieczeństwem, które może je spotkać w starciu z takim przeciwnikiem. Efektem jest poprawa bezpieczeństwa oryginalnie wyglądającego organizmu.

Dlaczego odblaski poprawiają widoczność?

A jak właściwie działają odblaski? Opierają się na prostych prawach fizyki. Najważniejszym z nich jest to, wedle którego światło padające na płaską powierzchnię odbije się od niej pod kątem zbliżonym do tego, pod jakim ją oświetliło. Ta reguła nie dotyczy oczywiście wszystkich powierzchni, a jedynie takich, które wcale albo prawie wcale nie pochłaniają światła.

By uzyskać taką strukturę na odblaskach, stosuje się jedną z dwóch metod: mikrokulkową lub mikropryzmatyczną. W zależności od wyboru, za odbijanie światła odpowiadają miniaturowe kulki umieszczone na powierzchni tkaniny bądź niewielkie pryzmaty. Popularne taśmy odblaskowe zdobiące ubrania ostrzegawcze zazwyczaj są wykonane techniką mikrokulkową.

Gadżety i ubrania odblaskowe dla aktywnych osób

Katalog odblaskowych ubrań i gadżetów jest bardzo szeroki. Znajdują się w nim przede wszystkim ubrania ostrzegawcze przeznaczone dla pracowników w kilku branżach, w których wymagane jest noszenie odzieży ochronnej o podwyższonej widzialności. Chodzi między innymi o drogowców, budowlańców czy pracowników lotnisk i stacji benzynowych, którzy wykonują obowiązki w pobliżu pojazdów i maszyn mechanicznych.

Ale znajdą się tam również ubrania odblaskowe, które można z powodzeniem wykorzystać w czasie uprawiania sportu. Najlepiej nadają się do tego koszulki odblaskowe. Na rynku odzieżowym można znaleźć wiele modeli, które nadają się do intensywnego wysiłku fizycznego. Producenci starają się, by oddychalność materiału była jak największa, dlatego w większości przypadków przygotowują T-shirty będące mieszanką poliestru i bawełny. To powinno sprawić, że z jednej strony nie będą zbytnio nasiąkać potem, a z drugiej zapewnią dopływ powietrza do ciała. Widoczność gwarantuje jaskrawy kolor, najczęściej żółty, i taśmy odblaskowe, zwykle umieszczone na środku tułowia, a czasami także na rękawkach.

ubrania odblaskowe
Źródło zdjęcia: https://www.sprzetbhp.pl/podkoszulek-ostrzegawczy-bawelniany-s172.html

Kamizelki i opaski

Wśród odblaskowych propozycji można znaleźć także szorty odblaskowe. Zazwyczaj są to jednak spodenki typowo robocze i uprawianie w nich sportu nie będzie należało do najbardziej komfortowych. W chłodniejsze dni można natomiast zdecydować się na odblaskowe softshelle lub bluzy ostrzegawcze. Warto jednak wówczas dozować wysiłek, ponieważ tego typu ubrania dobrze izolują i ogrzewają ciało. Uniwersalnym rozwiązaniem zapewniającym dobrą widoczność, a jednocześnie takim, które raczej nie doprowadzi do przegrzania organizmu, są kamizelki ostrzegawcze.

Widoczność sportowców mogą poprawić także dodatki wykonane w większości z odblasków bądź utrzymane w jaskrawych kolorach. Należą do nich czapki – zarówno te z daszkiem, jak i ocieplane. Poza tym wśród artykułów odblaskowych znajdziemy także szelki i pasy biodrowe, które można zapiąć na koszulce jako samodzielny element, bez dodatku spodni. Dla wielu osób dbających o kondycję wieczorami niezastąpione są także opaski odblaskowe zakładane na rękę. To najprostszy sposób, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

Z czego produkuje się takie ubrania? Więcej informacji na ten temat w artykule: Jakie materiały najczęściej wykorzystuje się do produkcji odzieży ostrzegawczej?

Rodzaje aktywności, przy których przydadzą się odblaski

Ostrzegawcze ubrania rekomenduje się wszystkim, którzy uprawiają sport wieczorami w pobliżu dróg. Oczywiście nie dotyczy to oświetlonych boisk czy siłowni zewnętrznych, ale także ich użytkownicy powinni pamiętać o odpowiednim oznakowaniu w czasie powrotów do domu. W końcu od 2013 roku w Polsce obowiązują przepisy, które nakazują pieszym noszenie odblasków w terenie niezabudowanym. A dla własnego bezpieczeństwa warto to robić również w miastach, w których nie brakuje przecież słabo oświetlonych ulic. W przypadku kilku sportowych aktywności odblaski są jednak wyjątkowo istotne.

Bieganie

O odblaskowych elementach ubioru nie powinni zapominać zwłaszcza biegacze. To aktywność, która cieszy się coraz większą popularnością. Najwięcej osób biega właśnie wieczorami. Każda z nich powinna być wyposażona co najmniej w odblaskową opaskę – dobra widoczność nie zaszkodzi nawet wówczas, gdy biegamy po bulwarach czy innych miejskich ścieżkach. Dobrym rozwiązaniem dla biegaczy mogą być także odblaskowe T-shirty, które powinny pozwolić na komfortowe pokonywanie kolejnych kilometrów.

Jazda na rowerze

Światła i odblaski są obowiązkowym wyposażeniem każdego, kto wsiada na rower wieczorem bądź w czasie mgły. Odpowiednie elementy muszą znajdować się na samym rowerze, ale odblaski warto włączyć także do własnego ubioru. W cieplejsze dni można ograniczyć się do ostrzegawczych szelek czy kamizelki. W chłodniejsze warto założyć polarową bluzę ostrzegawczą, która osłoni przed chłodnym pędem powietrza i sprawi, że każdy dostrzeże nadjeżdżający rower już z daleka. Uzupełnieniem kolarskiego stroju mogą być odblaskowe rękawiczki i czapka w jaskrawym kolorze. NIektórzy producenci oferują też rowerzystom specjalne odblaskowe wiatrówki, zaprojektowane właśnie z myślą o uprawianiu sportu.

ubrania odblaskowe
Źródło zdjęcia: https://www.sprzetbhp.pl/szelki-ostrzegawcze-hv55.html

Sporty wodne

Ze względów bezpieczeństwa odblaskowe kamizelki są także niezbędne w czasie uprawiania wielu sportów wodnych. Wsiadając do kajaku, rowerku wodnego czy innej łodzi, powinno się zakładać bezrękawniki w jaskrawych kolorach. Są wykonane w taki sposób, by utrzymały człowieka na powierzchni wody w razie wypadnięcia z łodzi bądź nieszczęśliwego wypadku. Jaskrawy kolor, często połączony z odblaskami, ma ułatwić dostrzeżenie pechowców przez inne łodzie oraz służby ratownicze. Nie należy więc bagatelizować obowiązku zakładania takich kamizelek.

Sportowe ciekawostki i informacje z muraw całego świata czekają na stronie wspieramyklub.pl

Autor:
Piotr
Absolwent Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego

5/5 - (4 votes)
Kategorie artykułu:
Sport i ćwiczenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *