Dresy piłkarskie dla bramkarzy. Czym powinny się wyróżniać?

Autor
dresy sportowe

Każdy piłkarz potrzebuje specjalistycznego sprzętu i elementów garderoby. Nic więc dziwnego, że już mali adepci futbolowych akademii zakładają dresy Nike junior, ochraniacze i profesjonalne koszulki, a potem markowe i wyspecjalizowane ubrania towarzyszą im przez całą karierę. Bez takiej pomocy oczywiście można grać w piłkę, ale będzie to o wiele mniej przyjemne. Wspomniane dresy sportowe są zresztą bardzo istotną częścią futbolowego wyposażenia. Szczególną rolę odgrywają w przypadku bramkarzy. Ta pozycja nie bez przyczyny uważana jest na piłkarskiej murawie za wyjątkową. Nikt nie jest tak samotny na boisku, jak bramkarz po popełnieniu błędu skutkującego utratą gola. Ale nie tylko dlatego golkiperzy potrzebują specjalnego wsparcia także ze strony sprzętu. Czym więc powinien charakteryzować się dres Nike lub model innej firmy przeznaczony dla bramkarza? Co odróżnia je od klasycznych dresów piłkarskich? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Specyfika gry bramkarza. Dlaczego będzie mu potrzebny dres?

Drużyny piłkarskie liczą 11 piłkarzy, w czasie meczu na boisku zwykle przebywa zatem jednocześnie 22 zawodników. Do tego dochodzi sędzia główny i sędziowie asystenci, trenerzy, fizjoterapeuci, cały sztab szkoleniowy oraz zawodnicy rezerwowi. Nawet w spotkaniach bez udziału publiczności uczestniczy zatem kilkudziesięciu ludzi. Skąd więc bierze się opisywana w wielu książkach i reportażach samotność bramkarza?

Człowiek strzegący dostępu do bramki i będący ostatnią instancją defensywy uprawia sport zdecydowanie bardziej indywidualny niż pozostali piłkarze. Mimo że futbol jest dyscypliną zespołową, bramkarz w drużynie jest tylko jeden. To na nim spoczywa ostateczna odpowiedzialność za to, ile bramek w trakcie meczu straci zespół. To spore obciążenie psychiczne, być może porównywalne jedynie z presją ciążącą na napastniku wykonującym rzut karny.

O ile jednak atakujący nawet po spektakularnym pudle po chwili może strzelić gola w innej sytuacji, o tyle bramkarz nawet najlepszymi interwencjami nie jest w stanie zniwelować straty wywołanej swoim błędem. Jego pomyłki najczęściej skutkują bowiem bramką dla rywala. Z tego powodu są bardziej widoczne niż błędy innych zawodników i odciskają zdecydowanie większe piętno na ostatecznym wyniku. W związku z tym bramkarze są zwykle piłkarzami najbardziej wystawionymi na krytykę.

Dresy sportowe dla bramkarza i ich rola

Specyfika gry bramkarza wynika oczywiście nie tylko z aspektów psychologicznych, ale również czysto fizycznych, związanych z jego sposobem poruszania się po boisku. Jako jedyny w zespole może dotykać piłki rękami i często musi rzucać się po nią, wykonywać wślizgi, pady i inne ekwilibrystyczne interwencje. To sprawia, że ląduje całym ciałem na trawie i upada na ziemię znacznie częściej niż napastnicy bądź pomocnicy, a nawet obrońcy.

dresy sportowe
Źródło zdjęcia: https://teamsports.pl/

Podczas gdy piłkarze grający w polu zakładają dresy sportowe tylko na treningi w gorszych warunkach atmosferycznych, bramkarze trenują w nich bez względu na pogodę. Większość z nich zakłada także góry od dresu na mecze, a niektórzy i mecze rozgrywają w spodniach z długimi nogawkami. Dres towarzyszy im więc na co dzień. Ma izolować od podłoża oraz chronić przed przemoczeniem i wyziębieniem po kontakcie z murawą. Ponadto powinien zabezpieczać przed bolesnymi konsekwencjami upadków, chroniąc najbardziej narażone na uderzenia partie ciała. Oprócz elementu wpływającego na komfort gry ma zatem stanowić dodatkowe zabezpieczenie przed kontuzjami.

Chcesz dobrać odpowiedni dres sportowy do piłkarskich zajęć? Koniecznie przeczytaj nasz kolejny artykuł: Jak wybrać dres piłkarski na trening? Przegląd producentów.

Dresy bramkarskie – zestaw czy dwie osobne części?

Stroje bramkarskie liczą sobie nieco więcej elementów niż klasyczne komplety piłkarskie. Oprócz standardowych części wyposażenia, czyli butów piłkarskich, getrów i ochraniaczy, każdy golkiper musi posiadać specjalne rękawice. Na rynku dostępnych jest wiele modeli przeznaczonych zarówno do profesjonalnej gry, jak i treningowych. Te ostatnie w zupełności wystarczą amatorom oraz niedzielnym piłkarzom.

Sam strój bramkarza już na pierwszy rzut oka wyróznia się na tle drużyny. Wynika to z piłkarskich przepisów. Zgodnie z ich wytycznymi, bramkarze muszą bowiem grać w bluzach wyraźnie odcinających się kolorem od barwy strojów partnerów z drużyny. To kolejny element układanki, który sprawia, że bramkarz jest jeszcze bardziej wystawiony na widok publiczny. W końcu najłatwiej rozpoznać go z trybun.

Jak już wspomnieliśmy, właściwie na każdym treningu bramkarz pojawia się wyposażony w dresy sportowe. Dzięki nim przed weekendowym meczem nie będzie poobijany, a pełen komfort i spokojna głowa są niezwykle ważne dla utrzymania formy. O ile jednak na treningach schemat jest prosty, o tyle na mecze bramkarze ubierają się na różne sposoby. Najprostszym rozwiązaniem jest wybór kompletnego dresu złożonego ze spodni i bluzy, podobnego do treningowego – tyle że tym razem już z herbem klubu i numerem. Niektórzy bramkarze wolą jednak postawić na bluzę i spodnie dresowe zakupione osobno. To czasami zwiększa pole manewru, na przykład wówczas, gdy drużyna przeciwników gra w strojach o podobnej kolorystyce.

Część bramkarzy wybiera jednak grę w dresowych bluzach z długim rękawem i krótkich spodenkach. Takie rozwiązanie to mniejszy komfort dla kolan i bioder, ale wciąż zapewnia miękkie lądowanie na trawie łokciom i barkom. Czasami można także obejrzeć bramkarzy, którzy zupełnie rezygnują z dresów w trakcie meczów, jest to jednak dość rzadki widok w czołowych ligach Europy. Częściej zdarzają się bramkarze, którzy pod meczowe koszulki z krótkim rękawem zakładają tak zwane podkłady, czyli cienkie bluzy z długim rękawem lub przylegającą do ciała bieliznę termoaktywną.

Interesujesz się zagadnieniami związanymi z piłkarskim sprzętem? Jeszcze więcej informacji z tego obszaru tematycznego znajdziesz na stronie spilkarza.pl!

Najważniejsze technologie w strojach bramkarzy

Podobnie jak dresy sportowe przeznaczone dla piłkarzy, tak i dresy bramkarskie to obszar, w którym producenci stawiają na sporo nowych technologii. Większość z nich ma zapewnić wygodę i bezpieczeństwo w trakcie gry, szczególnie w czasie upadków.

Piankowane rękawy i nogawki

Najprostszym materiałem wzmacniającym stroje bramkarskie jest pianka. Projektanci umieszczają ją w tych miejscach dresów, w których gwałtowne zetknięcie się z ziemią bywa najbardziej bolesne. W spodniach chodzi przede wszystkim o boki bioder oraz kolana, w bluzach bramkarskich – o łokcie. Pianki amortyzują uderzenia, dzięki czemu spada prawdopodobieństwo kontuzji. Jedną z najciekawszych technologii jest stosowana między innymi w dresach Nike pianka EVA. To ciekawe rozwiązanie, które nie tylko amortyzuje, ale także dobrze izoluje, a do tego jest wodoodporne.

Panele SmartFlex

Pianka łagodzi upadki, ale niezbyt pomoże na przykład w czasie zderzenia z rywalem czy kolegą z drużyny. Czasami bywają też sytuacje, w których bramkarz leżący we własnym polu karnym, w gąszczu nóg, zostaje przypadkowo kopnięty. W takich przypadkach mają pomagać panele Smart-Flex, instalowane w strojach bramkarskich niektórych producentów. To nakładki zastępujące piankę. Mimo że cechuje je spora elastyczność, zupełnie zmieniają swój charakter w momencie uderzenia. Wówczas bowiem twardnieją, chroniąc kluczowe partie ciała.

Materiały termoaktywne

Podobnie jak dresy sportowe dla piłkarzy występujących na innych pozycjach, tak i dresy bramkarskie powinny być wykonane z materiałów, które umożliwiają skuteczne odprowadzanie potu i wentylację ciała. Dlatego najczęściej bluzy i spodnie są szyte na bazie poliestrowych tkanin, które wykorzystują najnowsze technologie w tej materii. Mimo że poszczególni producenci bramkarskich strojów różnie je nazywają, zwykle mechanizm ich działania jest podobny. Część włókien jest odpornych na wilgoć, którą wchłaniają włókna zewnętrzne, a z nich woda szybko odparowuje.

Siateczkowane plecy

Jednym z ciekawych, niedawno wprowadzonych w bramkarskich dresach rozwiązań, jest duża liczba siateczek. Stosuje się je w miejscach mniej narażonych na przykre otarcia czy obicia, dzięki czemu ich obecność nie wpływa ujemnie na bezpieczeństwo gry. Takie rozwiązania wyraźnie poprawiają za to wentylację ciała. W niektórych górnych częściach dresów dla bramkarzy wykorzystuje się wręcz siateczkę o drobnych oczkach jako podstawowy materiał do wykonania pleców bluzy.

Dresy sportowe dla bramkarzy – na jakie marki warto postawić?

Na rynku bramkarskiego sprzętu ważne role odgrywają marki, które i w innych segmentach futbolowej mody są na czele stawki. Nic więc dziwnego, że wśród golkiperów bardzo popularne są dresy sportowe Adidasa oraz Nike. Produkty niemieckich i amerykańskich projektantów przodują szczególnie pod względem wykorzystania materiałów termoaktywnych.

Ważnym graczem na bramkarskim rynku jest także firma Reusch. To również marka wywodząca się z Niemiec, która od lat 30. ubiegłego wieku produkowała rękawiczki. W latach 70. odważnie wkroczyła jednak w świat futbolu i jako pierwsza wypuściła na rynek rękawice bramkarskie pokryte lateksem, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Do niedawna w produktach marki Reusch występował między innymi Wojciech Szczęsny, bramkarz Juventusu i reprezentacji Polski. Obecnie, poza rękawicami, niemiecka firma produkuje również dresy dla bramkarzy.

5/5 - (2 votes)
Kategorie artykułu:
Sport i ćwiczenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *