Plecak czy tornister – co lepiej nadaje się dla dziewczynki?

Autor
plecak czy tornister

Wszyscy liczymy na to, że już niedługo dzieci będą wracać do zwykłego trybu nauczania. W związku z tym potrzebna będzie nam wyprawka! Na liście rzeczy do zakupienia na pewno znajdą się plecaki do szkoły – w końcu gdzieś trzeba włożyć piórniki, zeszyty i bloki kolorowe. Kupując tak ważny element powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii, ponieważ tylko wtedy nasze dziecko będzie mogło z niego korzystać przez długi czas. Zobacz, co będzie lepsze – plecak czy tornister dla dziewczynek.

Na co trzeba zwrócić uwagę?

Kupując plecak dla córki trzeba mieć na uwadzę zarówno wygodę, jak i estetykę plecaka. Dodatkowo ważne jest, aby ten element wyprawki mógł posłużyć dziecku przez kilka lat, ponieważ bardziej opłacalne będzie jednorazowo zainwestować kilkadziesiąt złotych niż co roku musieć wybierać i kupować nowy model. Na samym początku warto odpowiedzieć sobie na pytania czy kupujemy plecak czy tornister. W tej kwestii trzeba mieć na uwadze głównie wygodę dziecka i zdrową postawę – więc od tego zacznijmy.

Plecak czy tornister – podstawowe różnice 

Aby podjąć świadomą decyzję powinniśmy wiedzieć, czym na ogół różnią się od siebie plecak i tornister. Oczywiście znajdziemy plecaki i tornistry, które mogą odbiegać od podanego przez nas opisu, np. plecaki na kółkach w pewnym stopniu odbiegają od klasycznych rozwiązań – ale o tym później. 

Tornister 

Na pierwszy rzut oka od razu możemy zauważyć kilka podstawowych różnic. Tornister jest bardziej zabudowany, sztywniejszy i większy. Jego rozmiar jest spowodowany bardzo solidną konstrukcją. Ma najczęściej usztywniane dno oraz ściany boczne. Dzięki temu waga książek powinna się lepiej rozkładać i równomiernie obciążać plecy. W dodatku tornistry wyposażone są w dużą ilość kieszeni, tak aby dziecko nie mogło spakować się zaledwie do jednej kieszeni – ta opcja dodatkowo sprawia, że kręgosłup dziecka nie będzie się mocno nadwyrężał.

Jeśli chodzi o wady to na pewno trzeba do nich zaliczyć wagę tego rozwiązania. Przez dość mocną i rozbudowaną konstrukcję musimy się liczyć z tym, że tornister będzie najczęściej cięższy niż plecak. Jednak patrząc na to, że tornistry są najczęściej noszone przez młodsze dzieci, których książki, w większości przypadków mogą być pozostawione w szkole ten problem nie powinien być dotkliwy.

Plecak

W tym przypadku, pierwszą rzeczą, którą można zauważyć, jest nagłe wydoroślenie. Plecaki są najczęściej mniejsze, bardziej sportowe i często te same wzory może nosić rodzic i dziecko. Kolejną kwestią jest rozmiar i waga, która w tym przypadku jest dużo mniejsza. Nie można jednak pominąć powodu, który sprawia, że różnica jest tak łatwo wyczuwalna. Plecaki nie są w tym samym stopniu usztywniane, a niektóre modele przypominają zwykłe worki, które zarzucamy na plecy. Z jednej strony zyskujemy kilka wolnych gramów, a z drugiej nie możemy ich w pełni wykorzystać, ponieważ plecak może nieodpowiednio rozkładać wagę.

Oczywiście wybierając dobry model oraz dbając o odpowiedni sposób noszenia możemy czuć się bezpieczni, że nasze dziecko nie powinno mieć problemów z odpowiednią postawą. Plecki wyposażone w szelki, usztywniane plecy i posiadające odpowiednią ilość komór sprawią, że mimo braku usztywnionego dna lub mocnej konstrukcji ciężar rozłoży się odpowiednio. 

Plecak czy tornister – czym powinniśmy się kierować?

Skoro już mniej więcej wiemy, czym różnią się te dwa rodzaje pora zawęzić pole szukania, tak aby zakup idealnie pasował do córki. Na jakie elementy powinniśmy więc zwracać uwagę szukając idealnego plecaka lub tornistra?

Wiek dziecka

Wiek dziecka odgrywa dużą rolę, ponieważ chcemy aby córka czuła się komfortowo z plecakiem lub tornister. Najczęściej tornistry kupuje się dla młodszych dzieci, ponieważ lepiej dbają o ich postawę. W dodatku tornistry są na ogół kojarzone z początkowymi latami edukacji, a w starszych klasach mogą już nie pasować do naszego potomstwa. Starsze dzieci mogą korzystać z plecaków, ponieważ ich plecy nie są już tak delikatne, więc mniejsze usztywnienie nie powinno być problemem. 

Ilość zajęć

Lekcje w szkole, zajęcia językowe i popołudniowe tańce – niektóre dzieci mają bardziej zajęty tydzień niż niejeden dorosły. Jeśli córka uczęszcza na tak duża ilośc zajęć musi mieć odpowiednio duży plecak. Noszenie worka ze strojem na zajęcia ruchowe jest dobrym rozwiązaniem, ale nie możemy doprowadzić do tego, że nasze dziecko z każdej strony będzie nosiło dodatkową siatkę lub plecak. 

Jeśli nie wiemy czy wybrać plecak czy tornister sprawdźmy jego pojemność oraz wagę. W pierwszej kategorii szukajmy większych rozwiązań, tak aby córka mogła spakować wszystko do jednego plecaka – nie będziemy wtedy musieli się martwić, że coś zostanie w autobusie lub zapomni ważnej książki ze szkoły. Wszystko będzie miała w poukładane w jednym miejscu. 

W kwestii wagi zawsze starajmy się wybierać lżejsze rozwiązania, nawet kilkadziesiąt gram może zrobić różnicę. Oczywiście nie powinniśmy iść w ekstremalne rozwiązania, ponieważ najlżejsze plecaki nie posiadają podstawowych udogodnień. Mowa tutaj o plecakach, które nie mają wygodnych szelek, kilku komór czy odblaskowych elementów. 

A jeśli sami szukacie hobby zapraszamy na http://lubie.com.pl/!

Upodobania 

A co zrobić, aby córka chciała nosić plecak lub tornister? Trzeba wybrać ładny model! Tylko tutaj też pojawia się problem. Czy wybierać wzór, który jest aktualnym hitem? A może bezpieczniej będzie wybrać coś neutralnego, tak aby mieć pewność, że córka będzie mogła cieszyć się plecakiem dłużej?Naszym zdaniem na sprawę należy spojrzeć z dwóch storn.

Po pierwsze plecak w pewnym momencie trzeba będzie zmienić, ponieważ jak każda rzecz w końcu dziecko w pewnym momencie może z niego wyrosnąć. Dobrym rozwiązaniem może być kupienie na pierwsze lata w szkole tornistra z ulubionymi postaciami córki. Kolejny plecak kupimy jak córka już podrośnie, kiedy już łatwiej będzie wytłumaczyć jej, że lepiej wybrać model bardziej neutralny, który przetrwa kilka zmian w modzie, a nawet zmianę stylu córki.

Nieważne czy plecak, czy tornister – te elementy powinny mieć obie wersje 

Tutaj może wydawać się, że poruszymy oczywiste kwestie, ale o zdrowie i bezpieczeństwo należy zawsze dbać, więc gdy będziemy wybierać konkretny rodzaj, nie ważne czy plecak czy tornister, te elementy muszą być zagwarantowane:

  • regulowane szelki,
  • kilka komór,
  • elementy odblaskowe,
  • usztywniane plecy,
  • wytrzymałe materiały,
  • a plecy plecaka powinny umożliwiać wentylację.

Oprócz tego należy nauczyć dziecko odpowiedniego dbania o siebie. Żaden plecak ani tornister nie będzie dobry dla pleców dziecka, jeśli będzie noszony w nieodpowiedni sposób. Musimy nauczyć córkę kilku prostych nawyków, tak aby w pełni wykorzystywała ułatwienia, jakie oferują plecaki i tornistry. O czym dokładniej mowa?

  1. Plecak zawsze nosimy na dwóch ramionach.
  2. Szelki powinny być wyregulowane tak, aby tył plecaka idealnie przylegał do naszych pleców.
  3. Rozłożenie rzeczy w konkretnych komorach i kieszeniach jest istotne. Najcięższe i największe rzeczy należy ułożyć najbliżej pleców. Jeśli mamy specjalne kieszenie na bidon, parasol czy laptop układajmy w nich rzeczy zgodnie z ich przeznaczeniem. W ten sposób rzeczy dobrze się rozłożą pod względem ciężaru, a w dodatku w plecaku będzie zachowany porządek.

A jak wybierać plecak ze względu na zmieniająca się porę roku? Tego dowiesz się czytając wpis – „Jak poradzić sobie z deszczem? Plecaki idealne na jesień

Autor: Katarzyna
Studentka wydziału zarządzania interesująca się aktualnymi trendami w modzie, ekologii i aranżacji wnętrz. Jej zainteresowania łączą się bezpośrednio ze światem mediów społecznościowych, które są głównym wyznacznikiem mody i formą przekazu opinii.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Gorlice dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *