Odzież trekkingowa i co jeszcze? Oto niezbędnik turysty górskiego

Autor
Co zabrać na wyprawę w góry

Turystyka górska cieszy się od lat ogromną popularnością. Przede wszystkim ludzie młodzi cenią sobie swobodę wędrówki z plecakiem po górach. Jednak nawet osoby nieco starsze lubią odetchnąć świeżym powietrzem i poczuć wolność. To przecież niepowtarzalny sposób na chwilową ucieczkę przed gwarem miasta, możliwość zwolnienia tempa życia i wtopienie się w piękno natury. Trzeba jednak pomyśleć, jak się przygotować do wędrówki, aby była ona bezpieczna i przyjemna. Oto niezbędnik turysty górskiego.

Odpowiednia odzież trekkingowa i solidne obuwie

Pogoda w górach rządzi się własnymi prawami. Każdy doświadczony turysta dobrze wie, że nawet bezchmurne niebo o poranku niekoniecznie zwiastuje piękną aurę przez cały dzień. Zdarza się, że w ciągu godziny sytuacja diametralnie się zmienia. Dlatego należy zawsze dobrze przemyśleć swój ubiór.

Podstawę stanowią wygodne, a przy tym nieprzemakalne buty. Warto pamiętać, że wędrówki górskie trwają co najmniej kilka godzin, więc obcierające obuwie z pewnością nie ułatwi chodzenia w tak trudnym niekiedy terenie. Lepiej nie decydować się na nowe buty, ponieważ stopy muszą się przyzwyczaić do nich. Oczywiście optymalna jest wersja nieprzemakalna, aby dobrze chronić w razie opadów.

Podczas wielogodzinnego marszu świetnie się sprawdzają wysokiej jakości, oddychające koszulki lub topy, które skutecznie odprowadzają pot. Do plecaka nawet w czasie ciepłych dni warto wrzucić też cieplejszy polar. Obowiązkowa jest oczywiście kurtka przeciwdeszczowa, aby osłonić ciało przed zmoknięciem, ale też czasami przed silnym wiatrem. W wyższych partiach górskich często nagle zrywa się zimny wiatr, którego nie odczuwa się w dolinach.

Warto też zwrócić uwagę na spodnie, które powinny być wykonane z szybkoschnącego materiału. Świetnie sprawdzają się modele z odpinanymi nogawkami. Jedno jest pewne – odzież trekkingowa w góry zawsze musi być wysokiej jakości.

Nie tylko odzież trekkingowa, czyli inne niezbędne akcesoria

Obowiązkowy jest solidny plecak, który pomieści kurtkę, coś do jedzenia i kilka przydatnych akcesoriów. Mimo że obecnie niemal każdy korzysta z map turystycznych w telefonie, to czasami nadal przydaje się tradycyjna dokładna mapa terenu – najlepiej wodoodporna. W góry lepiej też nie ruszać bez okularów przeciwsłonecznych i mocnego kremu z filtrem, aby po zejściu ze szlaku nie cierpieć z powodu oparzenia słonecznego.

Do plecaka warto ponadto wrzucić latarkę, szczególnie gdy planuje się dłuższą trasę. Po zmroku ryzyko upadku gwałtownie wzrasta na tak nierównym podłożu. W przypadku nocowania w terenie niezbędny jest lekki namiot turystyczny oraz śpiwór. Przezorni turyści zawsze mają też pod ręką miniapteczkę z plastrami, bandażem i wodą utlenioną. Podczas wielogodzinnego trekkingu wiele nieprzewidzianych sytuacji może się przecież wydarzyć.

Jedzenie na szlaku

Nawet jednodniowa wyprawa wymaga zabrania ze sobą czegoś do picia i jakichś przekąsek. Trudno liczyć wyłącznie na schroniska, a organizm trzeba nawadniać regularnie. Najlepsza jest oczywiście woda, ewentualnie jakiś napój izotoniczny. Na drogę warto wziąć suchy prowiant. Świetnie się sprawdzają się batony energetyczne – są lekkie, a dają mnóstwo tak potrzebnej energii.

Jeżeli planuje się nocleg pod chmurką, to konieczny jest mały palnik turystyczny do podgrzania wody oraz dania typu instant. W wielu sytuacjach przydaje się multitool, którym można otworzyć konserwę albo butelkę, a zarazem coś przyciąć. Świetnym rozwiązaniem okazuje się tez niezbędnik turystyczny, czyli nóż, łyżka i widelec połączone ze sobą.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Podróże

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *