Kraków bez tajemnic. Odkryj sekrety i ciekawe miejsca Podgórza

Autor
podgórze

Wawel, Rynek Główny, Barbakan – o tych atrakcjach Krakowa wszyscy słyszeli jeszcze w szkole podstawowej. W czasie wizyty pod Wawelem warto jednak odwiedzić również Podgórze. To tereny blisko centrum miasta, które kryją w sobie wiele tajemnic. Najlepiej wybrać na nocleg hotel Best Western Kraków i samemu zapuścić się na prawą stronę Wisły. Przedstawiamy najciekawsze miejsca tej części grodu Kraka.

Podgórze – historia

Podgórze kiedyś było osobnym miastem. Prawa miejskie zyskało w 1784 roku pod nazwą Josefstadt i przez ponad 100 lat spoglądało na Kraków zza Wisły. Zostało włączone do dawnej stolicy Polski dopiero w 1915 roku. Większość terenów niegdyś konkurencyjnego miasta do 1991 roku stanowiło wspólnie dzielnicę Krakowa. Dziś ten obszar jest podzielony na kilka dzielnic, z których tylko jedna zachowała nazwę ”Podgórze”.

Historia ludzkich domostw na tym terenie sięga jednak co najmniej kilku tysięcy lat. Słowiańskie osady na dzisiejszym Podgórzu pojawiły się najprawdopodobniej po roku 600. W średniowieczu tereny po prawej stronie Wisły były wykorzystywane przez Kraków do pozyskiwania surowców naturalnych, między innymi piasku czy kamienia.

Najciekawsze miejsca Podgórza

Przemierzając Podgórze mijamy liczne sklepy, banki czy restauracje weselne. Kraków po prawej stronie Wisły to jednak teren, na którym znajdziemy kilka niezwykłych atrakcji, do których docierają tylko niektórzy turyści odwiedzający dawną stolicę Polski. Przyjechałeś na wycieczkę i na swoje zakwaterowanie wybrałeś w samym sercu miasta hotel? Kraków Centrum jest położone bardzo blisko Pogórza, dlatego możesz dotrzeć tam spacerkiem lub wybrać komunikację miejską.

Kopiec Kraka

Nie każdy oddali się od centrum miasta na tyle, by wejść na kopiec Kraka. Według legendy usypano go ku czci założyciela miasta, który miał nim rządzić w czasie, gdy pod Wawelem rezydował… smok. Archeolodzy oceniają, że to niezwykłe miejsce powstało jakieś półtora tysiąca lat temu. Tym bardziej warto odwiedzić legendarną nekropolię Kraka – to chyba najłatwiej dostępny z krakowskich kopców. Góruje nie tylko nad Podgórzem, ale i nad całym miastem. Ze szczytu kopca rozciąga się wspaniały widok na najważniejsze krakowskie zabytki.

Fort Benedykt

Kopiec Kraka majestatycznie wznosi się na wzgórzu Lasoty. Ukryty w tej samej okolicy fort Benedykt odnaleźć znacznie trudniej. A warto go obejrzeć, bo to budowla wyjątkowa – ostatni w Polsce fort wieżowy. Powstał w połowie XIX wieku i wchodził w skład Twierdzy Kraków, czyli austriackich fortyfikacji Krakowa. Przez część XX wieku służył jako obiekt mieszkalny. Nazwę zawdzięcza pobliskiemu kościołowi świętego Benedykta, najmniejszemu w całym Krakowie.

Park Bednarskiego

Każdy, kto chce dobrze poznać Podgórze, powinien skierować swoje kroki do Parku Bednarskiego. To jeden z najpiękniejszych parków Krakowa, powstał pod koniec XIX wieku na terenach dawnego kamieniołomu. Spacer parkowymi alejkami pozwoli przenieść się w klimat dawnego miasta – niegdyś na tym terenie urządzano lodowisko i organizowano koncerty. Dziś to miejsce spokojnego wypoczynku w cieniu drzew. A dokładniej – ponad 100 gatunków, bo aż tyle naliczono w podgórskim parku.

Plac Bohaterów Getta

Podgórze ma w swojej historii również tragiczne karty. To właśnie na terenie tej dzielnicy w czasie II wojny światowej Niemcy urządzili getto, w którym zginęły tysiące osób. Centrum tego straszliwego miejsca stanowił plac, zwany dzisiaj Placem Bohaterów Getta – to tam dokonywano egzekucji. Dziś o tragicznych wydarzeniach sprzed kilkudziesięciu lat przypominają ustawione tam puste żelazne krzesła.

Podgórze – gdzie się zatrzymać?

Poznając krakowskie Podgórze, warto również poszukać noclegu w okolicy. Nie trzeba jednak wpisywać w wyszukiwarkę hasła “hotel Kraków Podgórze”. Oczekiwania związane z odpoczynkiem w komfortowych warunkach z pewnością spełni Best Western Hotel. Kraków to kolejne miejsce, w którym funkcjonuje obiekt tej prestiżowej grupy hotelowej, która gwarantuje wygodę i profesjonalną obsługę.

5/5 - (21 votes)
Kategorie artykułu:
Podróże

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *