Zabrze – atrakcje, które musisz zobaczyć w tym mieście

Autor
Atrakcje Zabrze

Wybierając się na wakacje, najczęściej odwiedza się popularne duże miasta. Czasami jednak warto wybrać mniej oczywiste miejsca, które także mają dużo do zaoferowania. Zabrze to piękne i malownicze miasto w województwie śląskim. Zaskoczą Cię tutaj nie tylko ciekawe atrakcje turystyczne, ale także ciekawe miejsca do zjedzenia niesamowitego posiłku – pub, kawiarnia, restauracja. Zabrze oferuje wiele takich miejsc – zaspokoisz nie tylko swoje odkrywcze zmysły, ale i smakowe. 

Wyruszamy więc w podróż i zobaczmy jakie atrakcje Zabrze może zaoferować turystom. 

1. Kopalnia Guido 

Będąc na Śląsku, trzeba zobaczyć kopalnie. Jedną z nich jest Guido, która już od dłuższego czasu jest nieużytkowana i spełnia rolę jednej z największych atrakcji Zabrza. Wydobywanie węgla zakończyło się tam w 1928 roku. Teraz funkcjonuje, jako skansen. Miejsce jest bardzo dobrze zachowane, dlatego przyciąga wielu turystów i zaskakuje. 

Skansen podzielony jest na dwa poziomy – możesz poznać historię górnictwa, jak wyglądała praca pod ziemią, a także zobaczyć maszyny, które były używane do wydobywania węgla. Największą atrakcją jednak jest przejażdżka elektryczną kolejką. 

2. Zabrze – atrakcje przyrodnicze, czyli ogród botaniczny 

Z industrialnej atrakcji przenosimy się na łono natury. Jakie atrakcje Zabrze może zaoferować? Piękny ogród botaniczny, który działa na tym terenie już od 1938 roku i zajmuje 6,36 ha. Można tu zobaczyć bardzo zróżnicowaną roślinność – ponad 5 tys. drzew, krzewów i kwiatów. 

Przestrzeń podzielona jest na dwie części – botaniczną i parkową. Ta pierwsza zagospodarowana jest w stylu francuskim, natomiast druga w angielskim. Jeśli jesteś fanem roślinności, to musisz się tam koniecznie wybrać! 

3. Drewniany kościół św. Jadwigi w Zabrzu 

Będąc w Zabrzu, musisz koniecznie zobaczyć drewniany kościół, który został wzniesiony przez mieszkańców w 1929 roku. Został wykonany z drewna, ponieważ bano się o jego zniszczenie w wyniku szkód górniczych. 

Jest to imponujący, duży budynek o ciekawym kształcie. Kościół powstał na planie dwunastoboku i posiada aż cztery wieże. Charakterystyczny kształt odróżnia budynek od innych pod wieloma względami. Dlatego też warto, chociaż na chwilę zobaczyć go z zewnątrz, wejść do środka i podziwiać bogato zdobiony strop. 

4. Najstarsza wieża ciśnień 

Co jeszcze może zaproponować Zabrze? Atrakcje, których nie ma nigdzie indziej. Jedną z nich jest najstarsza, ponad trzydziestometrowa wieża ciśnień, wybudowana w 1909 roku. Konstrukcja przypomina kielich. 

W ostatnich latach wieża została zmodernizowana i od 2022 roku można ją zwiedzać. Wejście niestety nie jest darmowe i wcześniej trzeba sprawdzić nie tylko ceny biletów, ale i godziny otwarcia tego zabytku. Czy warto? Na pewno! Zobacz, miasto z góry! 

5. Cmentarz Żydowski w Zabrzu 

Cmentarz Żydowski w Zabrzu to miejsce, które jednych będzie przepełniało grozą, a dla innych będzie to klimatyczna okolica, która ma dużą historię. Stare groby przypominają o przeszłości – jest ich ponad 700. Ostatni pogrzeb w tym miejscu odbył się w 1945 roku. 

Charakterystyczne dla tego miejsca są duża, żółta, metalowa brama z dwiema gwiazdami Dawida. 

6. Szyb Maciej w Zabrzu 

Jeśli jesteś fanem górnictwa, powinieneś odwiedzić to miejsce. To miejsce, które jest zachowane w doskonałej kondycji. To zespół obiektów kopalnianych, który jest udostępniony do zwiedzania przez turystów. 

Na terenie znajduje się jedna z najpopularniejszych restauracji w Zabrzu. W jednym miejscu nie tylko zobaczysz kawałek historii, ale także zjesz pyszne dania. Jest to miejsce idealne na spotkania towarzyskie i na wyjście z rodziną. 

7. Muzeum Górnictwa Węglowego 

Muzeum Górnictwa Węglowego to największy instytucja turystyczno-kulturowa w Zabrzu. Zaczęło swoją działalność w 1981 roku. Zbiory liczą ponad 30 tys. różnych eksponatów, które przedstawiają historię górnictwa. Znajduje się tutaj kilka działów tematycznych, które są bogato wyposażone. Muzeum stawia nie tylko na zabytki i kulturę, ale także na edukację i rozrywkę. W tym miejscu często odbywają się koncerty, imprezy związane z górnictwem oraz przedstawienia teatralne. Można się także załapać na zajęcia organizowane dla szkół. 

Teraz już widzisz, jakim ciekawym miastem jest Zabrze? Atrakcje przyciągają wielu turystów. Mam nadzieje, że Ciebie także zainteresował ten region województwa śląskiego. Zaplanuj podróż do tego miasta i spędź miło czas ze znajomymi lub rodziną. 

Rate this post
Kategorie artykułu:
Podróże

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *