Zarządzanie ludźmi. Jak przygotować się do pracy na kierowniczym stanowisku?

Autor
zarządzanie ludźmi przywódca

Lata pracy i sumiennego wykonywania obowiązków wreszcie przyniosły efekt – awans na kierownicze stanowisko! To marzenie wielu osób, a Tobie w końcu się udało. A skoro awans, to przecież również podwyżka. Scenariusz idealny?

Jak najbardziej. Jest tylko jeden warunek – musisz się do tego odpowiednio przygotować. Kierownicze stanowisko to nie tylko lepsze zarobki, ale również zarządzanie ludźmi. Najczęściej swoimi byłymi kolegami. A przecież nie każdy z nas to urodzony przywódca. Zresztą nawet oni sięgają po książki o psychologii i szukają porad. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci przygotować się do kierowania zespołem!

Podglądanie pracy szefów

Zapewne pamiętasz powiedzenie, zgodnie z którym najlepiej uczyć się na błędach. Wielu dopowiada – cudzych pomyłkach. Uważna obserwacja otoczenia pozwala na wyciąganie konstruktywnych wniosków. Podobnie można postąpić w ramach przygotowań do zarządzania ludźmi.

Jeśli spodziewasz się awansu na kierownicze stanowisko, warto zacząć baczniej przyglądać się pracy szefów i przełożonych. Spróbuj postawić się na ich miejscu i z takiej pozycji analizować ich poczynania oraz decyzję. Zaczniesz wówczas zwracać uwagę na detale, które dotąd Ci umykały.

Potem wyciągnij wnioski. Jeśli szef w kryzysowych sytuacjach potrafi zapanować nad zespołem, możesz – przynajmniej częściowo – się na nim wzorować. Jeżeli uważasz, że podejmuje nietrafione decyzje, wyciągnij wnioski i nie powielaj nieskutecznych schematów. To pomoże, zwłaszcza na starcie, zanim nabierzesz własnych doświadczeń.

Podstawa teoretyczna, czyli książki i inne publikacje

Możesz zapytać o sposoby na zarządzanie ludźmi znajomego na kierowniczym stanowisku. Być może jednak więcej powiedzą Ci książki o biznesie. Na rynku nie brakuje pozycji, które nie tylko pomagają otworzyć własną działalność, ale dotykają również tematyki przywództwa i roli lidera w grupie.

Odpowiednio dobrane tytuły pozwolą Ci stworzyć bazę teoretycznej wiedzy. Znajdziesz w nich jednak również praktyczne rozwiązania, które można stosować bez względu na rodzaj firmy – czy to agencja e-commerce, czy fabryka części samochodowych. Zwróć uwagę zwłaszcza na pozycje napisane przez właścicieli dużych firm czy trenerów biznesu.

Ciekawym rozwiązaniem mogą być również książki psychologiczne – dzięki nim lepiej poznasz mechanizmy, które kierują ludźmi i ich myśleniem. Wybór najciekawszych czeka na Ciebie w artykule https://www.osmpower.pl/najlepsze-i-ciekawe-ksiazki-pyschologiczne-jakie-warto-przeczytac.

Efektywne zarządzanie ludźmi: organizacja, motywacja i kontrola

Zarządzanie ludźmi będzie wymagać od Ciebie nowego podejścia do pracy. Na początku skup się na trzech obszarach. Pierwszy to organizacja pracy. Teraz w dużej mierze to Ty będziesz za nią odpowiadać. Doprecyzuj zakres obowiązków poszczególnych pracowników. A może warto zmienić całą strukturę zespołu? Jako kierownik możesz się na to zdecydować.

Kierowanie zespołem wiąże się również z umiejętnym motywowaniem pracowników. Dobra organizacja pracy i psychologiczne triki nie wystarczą, by zachować pełną koncentrację i mobilizację pracowników. Musisz ich umiejętnie motywować. Najlepiej sprawdzi się indywidualne podejście do pracownika – jednego motywują dodatkowe pieniądze, innego możliwość pracy zdalnej czy perspektywa awansu.

Przy tym wszystkim nie zapominaj o kontroli. Z własnego doświadczenia wiesz, że to uciążliwe – nie warto więc stać nad głową pracownika. Wypracuj jednak mechanizmy kontroli i weryfikuj od czasu do czasu efekty pracy poszczególnych podwładnych.

Zarządzanie ludźmi. A może postawić na szkolenie?

Zarządzanie ludźmi stawia przed Tobą szereg nowych wyzwań. Być może najbardziej efektywnym sposobem przygotowania się do objęcia kierowniczego stanowiska będzie więc szkolenie. To połączenie teorii z praktyką. Bez trudu znajdziesz trenerów biznesu, którzy prowadzą tego typu kursy. Plusem jest możliwość interakcji i zadawania pytań, na które nie odpowiadają książki.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Finanse i prawo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *