Podstawy JavaScript – Co musisz wiedzieć?

Autor
Podstawy JavaScript

Mając już opanowany CSS i HTML, nauka JavaScript to kolejny krok do zostania web developerem. Jeśli HTML to szkielet, CSS to wygląd to JS jest mózgiem odpowiadającym za interaktywność i funkcjonalność strony. Bez tego języka Internet byłby naprawdę dziwnym miejscem.

A zatem jeśli pragniesz dowiedzieć się czegoś o podstawach JavaScript to zapraszamy do lektury!

Co to JavaScript?

JavaScript to język programowania, który umożliwia wprowadzenie na stronę elementów interaktywnych i skomplikowanych. Można dzięki niemu wyświetlić na stronie interaktywne mapy (Google), animacje, grafiki 2D i 3D, video. Dzięki JavaScript i jego framework’om, na stronie możesz stworzyć dosłownie wszystko!

Jest on też asynchroniczny, co oznacza, że kod nie zawsze jest wykonywany w kolejności takiej, jakiej został on napisany. Powoduje to dość duże problemy początkującym, ale wraz z doświadczeniem, staje się to łatwiejsze do opanowania.

Historia JavaScript

Został on opracowany w 1995 przez Netscape Corp. w celu tworzenia stron WWW. Dokładnie to opracował go Brendan Eich, w niecałe 10 dni! Netscape w 1996 nawiązał współpracę z firmą Ecma International, by opracowali oni specyfikację.


Owocem tej współpracy jest ECMAScrpit. JavaScript w ciągu kolejnych lat powoli się rozwijał i ewoluował aż do obecnych czasów.

Zastosowanie Javascript

JavaScript jest szalenie popularny, a zawdzięcza to swoją uniwersalnością. Głównie wykorzystywany jest on  do projektowania i ulepszania stron internetowych, a oprócz tego używany jest do:

  • Projektowanie wieloplatformowych aplikacji internetowych
  • Wykonywanie obliczeń matematycznych
  • Sprawdzanie danych z formularzy i wiele więcej!

Najpopularniejsze frameworki JavaScript

Zacznijmy od tego, czym jest tak właściwie framework. Otóż jest to “szkielet” do budowy aplikacji. Definiuje on z góry jej strukturę i mechanizm działania, a także dostarcza bibliotek. Dzięki temu programista nie musi robić wszystkiego od zera, tylko rozbudowuje gotowe komponenty.

JavaScript ma owych frameworków całe mnóstwo, mówi się nawet, że powstają one codziennie. Istnieje parę najpopularniejszych frameworków.

React

To najpopularniejszy obecnie framework frontendowy. Jest on wydajny i elastyczny, dzięki któremu będziesz mógł tworzyć GUI aplikacji internetowych. Używają go tak popularne serwisy, jak PayPal, czy Netflix.

Node.js

Jest to platforma, która sprawia, że można uruchomić JS w formie backendu, od strony serwera.

Samo istnienie Node sprawiło, że rozwój aplikacji i JavaScript znacznie przyspieszył. I teraz większość aplikacji webowych wymaga do uruchomienia właśnie Node.js.

Podsumowanie

Dowiedziałeś się właśnie ułamka informacji, jaka istnieje o JavaScript! Jeśli Cię to zainteresowało, to zachęcamy do kontynuowania nauki w tym kierunku!

Rate this post
Kategorie artykułu:
Finanse i prawo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *