Gorlice i okolice – gdzie wybrać się na rower?

Autor
trasy rowerowe Gorlice i okolice

Gorlice i okolice to piękny teren do zwiedzania, świetnie nadający się na trasy rowerowe. Gorlice są jednak otoczone pagórkami, więc do wycieczek potrzeba nieco kondycji. Przedstawiamy najlepsze pomysły na wypad na rowerze w okolicach miasta położonego w Beskidzie Niskim.

Położenie Gorlic

Gorlice znajdują się w południowo-wschodniej części województwa małopolskiego, w powiecie gorlickim, na pograniczu Pogórza Karpackiego i Beskidu Niskiego. Miasto leży nad rzeką Ropą, na której kilkanaście kilometrów od miasta znajduje się zbiornik zaporowy – Jezioro Klimkowskie. Krajobraz okolicy jest zróżnicowany: częściowo górzysto-lesisty, częściowo pagórkowaty.

Ścieżki rowerowe – Gorlice i okolice

Świetnym sposobem na zwiedzanie okolic Gorlic i podziwianie krajobrazów jest przejażdżka na rowerze. Na amatorów takiej formy rekreacji czekają nie tylko asfaltowe trasy, ale i leśne dukty czy szutrowe drogi. W okolicy znajduje się sporo ciekawych miejsc, do których bez problemu będziemy w stanie dotrzeć na dwóch kółkach.

Rowerowy Szlak Naftowy

To oficjalny szlak rowerowy wytyczony w okolicach Gorlic, który oznaczono kolorem zielonym. Prowadzi z Gorlic przez tereny związane z przemysłem naftowym, którego kolebką w Polsce w XIX wieku zostały okolice miasta nad Ropą. Obejmuje pętlę wokół Gorlic, wiodąc przez Siary, Sękową, Wapienne, Lipinki, Wójtową, Libuszę i Kryg. Liczy 40 kilometrów, ale należy do łatwych i płaskich tras – nadaje się więc nawet dla mniej wprawnych turystów, którzy mogą też ograniczyć wycieczkę do wybranego fragmentu szlaku.

Winny Szlak Rowerowy

Jest częścią Karpackiego Szlaku Rowerowego w Małopolsce, który dzieli się się na kilka krótszych odcinków. Szlak Winny oznakowano kolorem żółtym. Prowadzi przez tereny związane z handlem winem w średniowieczu, które było sprowadzane do Polski z Węgier – kupieckie szlaki wiodły z południa do Krakowa. Cały liczy aż 160 kilometrów długości, przez okolice Gorlic wiedzie jednak tylko jego część – można nim przejechać przez Owczary, Dominikowice, Korczynę, Biecz i Staszkówkę. Wybrany przez nas odcinek liczy około 40 kilometrów po terenie pozbawionym dużych wzniesień.

Szlak przez Pogórze Ciężkowickie

Gorlice znajdują się na skraju Pogórza Ciężkowickiego, oferującego kilka ciekawych atrakcji, które można obejrzeć po przejażdżce rowerem. Ciekawą trasą będzie przejazd przez Biecz, Ciężkowice, Łużną i Zagórzany – ponownie ze startem i metą w Gorlicach. Po drodze można obejrzeć średniowieczne zabytki Biecza i Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach. To rezerwat przyrody nieożywionej z grupą fantazyjnie ukształtowanych skałek. Ciekawym miejscem do odwiedzenia będzie również największy w Galicji Zachodniej cmentarz z czasów I wojny światowej w Łużnej. Cały zaproponowany przez nas szlak liczy niemal 90 kilometrów i prowadzi po pagórkowatym terenie. Proponujemy go więc nieco bardziej doświadczonym rowerzystom.

4.7/5 - (4 votes)
Kategorie artykułu:
Podróże

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *