Wybieramy buty do narciarstwa biegowego!

Autor
buty do narciarstwa biegowego

Narciarstwo biegowe kojarzy nam się przede wszystkim z zakupem nart. Jednak w tym przypadku, równie ważne są buty oraz wiązania. Z zasady oba te elementy kupujemy z tej samej firmy, aby mieć pewność, że będą do siebie pasować. Wybierając poszczególne fragmenty sprzętu, powinniśmy kierować się głównie naszymi umiejętnościami oraz stylem jazdy. Poniżej kilka rad, jak wybrać odpowiednie buty biegówki.

Buty do nart biegowych – rodzaje:

1. Obuwie sportowe

Obuwie to możemy podzielić na buty do stylu klasycznego, łyżwowego, a także uniwersalne. Są przeznaczone dla osób biegających regularnie lub nawet zawodowo. W tej kategorii mieści się wiele różnych modeli, które powinniśmy dobrać do swoich umiejętności oraz tras, które zamierzamy pokonywać. Biegówki sportowe charakteryzują się przede wszystkim dobrym dopasowaniem do stopy i wzmocnionym trzymaniem pięty. Gwarantują mocne odbicie i pewne trzymanie. Firma Salomon stworzyła kolekcję Active dla mężczyzn oraz Vitane dla kobiet, którzy poszukują obuwia właśnie tego typu.

2. Obuwie touringowe

Jedne z najczęściej wybieranych, stworzone do biegania po słabiej przygotowanych trasach, a także dla ludzi rozpoczynających swoją przygodę z narciarstwem biegowym. Możemy używać ich na dość równym i dobrze ubitym śniegu, nawet poza trasami. Takie modele posiadają najczęściej systemy szybkiego sznurowania oraz rzepy. Są lżejsze niż modele na bezdroża jednak cieplejsze od modeli sportowych. Aby dobrze spełniały swoje zadanie muszą być wodoodporne oraz posiadać delikatną ocieplinę. Świetnie sprawdzi się tutaj linia Escape firmy Salomon.

3. Obuwie backcountry

Czyli obuwie stworzone do biegania po bezdrożach. Powinny charakteryzować się przede wszystkim stabilnością, wysoką ale miękką cholewką, oraz solidną warstwą ocieplającą. Ważne aby były ciepłe, wodoodporne oraz posiadały element stabilizujący, dzięki któremu stopa otrzymuje tylne i boczne wsparcie. Przykładowo, buty narciarskie Salomon X-ADV 8 wyróżniają się bezszwową i wysoką konstrukcją z zaczepem na getry, dzięki któremu jeszcze lepiej chronią przed mrozem i śniegiem.

Najważniejsze kwestie dotyczące zakupu butów do biegówek:

  1. Odpowiednie ocieplenie – które przyda się przede wszystkim poza wyznaczonymi trasami.
  2. Przepuszczalne membrany – które odprowadzą wilgoć oraz nadwyżki ciepła na zewnątrz dzięki czemu nasze stopy nie będą się pocić.
  3. Wyprofilowane wkładki – zapewnią wygodę oraz stabilność stopy.
  4. Boczne usztywnienia butów – zapobiegają skręcaniu stopy w kostce i pomagają w przekazaniu siły na narty.
  5. Osłony przeciwśnieżne – zapobiegają przedostawaniu się śniegu oraz wilgoci do środka buta.
5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Sport i ćwiczenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *