Sprawdzone sposoby na zmianę koloru samochodu

Autor
koszt oklejenia samochodu

Zmiana oblicza samochodu to sprawa, która chodzi po głowie wielu właścicielom pojazdów. Jedną z cech, które w największym stopniu wpływają na postrzeganie auta, jest oczywiście jego kolor. Jeśli zastanawiasz się, czy zdecydować się na malowanie karoserii albo obliczasz koszt oklejenia samochodu, powinieneś zapoznać się z naszymi poradami. Prezentujemy najważniejsze sposoby na zmianę koloru auta.

Oklejenie samochodu folią

Zastosowanie folii do oklejania samochodu to rozwiązanie, na które coraz częściej decydują się nawet właściciele nowych pojazdów. Wszystko dlatego, że folia nie tylko zmienia wygląd auta, ale również chroni jego karoserię. Przede wszystkim zapobiega urazom mechanicznym, które mogą być spowodowane na przykład uderzeniami kamieni czy gradem. Jeśli nawet na powierzchni folii pojawią się rysy, znajdujący się pod nią lakier powinien wyjść z tego bez szwanku.

Głównym powodem stosowania folii jest jednak łatwe uzyskanie pożądanego wyglądu samochodu. Umożliwia zmianę koloru całego pojazdu, ale też ozdobienie go z wykorzystaniem bardziej skomplikowanych wzorów. W dodatku oklejenie folią, czyli car wrapping, to proces odwracalny – w każdej chwili można wrócić do poprzedniego koloru lakieru, odklejając nową powierzchnię. Nie powinny pozostać na niej żadne ślady. Ile kosztuje oklejenie auta folią? Wszystko zależy od tego, jak dużą powierzchnię chcemy nią pokryć. Przy odpowiednich umiejętnościach proces oklejania można jednak wykonać również samodzielnie.

Lakierowanie samochodu

Najszerzej znany i najprostszy sposób na zmianę koloru samochodu. Lakierowanie pozwala na nadanie nowej barwy zarówno całej karoserii, jak i jej poszczególnym elementom. Zazwyczaj zabieg jest wykonywany przez profesjonalnego lakiernika, który może również naprawić ewentualne zniszczenia karoserii. Zwykle lakierowanie jest jednak kosztownym procesem, w dodatku nieodwracalnym. Minusem tego rozwiązania jest także ewentualna sprzedaż auta w przyszłości – samochód, który przeszedł zabieg lakierowania, może wzbudzić podejrzenia u nowego nabywcy. Nowy lakier często służy bowiem ukryciu wad karoserii powstałych choćby na skutek wypadków. Powtórnie lakierowany samochód często więc trudniej sprzedać.

Natryskiwanie gumy

To alternatywa dla oklejenia auta folią. Ten sposób na zmianę koloru samochodu polega na natryskiwaniu na nadwozie gumowej powłoki. Warstwa gumy będzie grubsza od folii, powinna więc być wytrzymała i odporna na zarysowania. Podobnie jak folia, pozwala ukryć problemy związane z karoserią. Uzyskana powłoka może zostać usunięta bez śladów na oryginalnym lakierze. Natryskiwanie gumy to metoda, która już kilka lat temu zyskała popularność przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych.

5/5 - (2 votes)
Kategorie artykułu:
Motoryzacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *