Ignacy Łukasiewicz – wynalazca w Gorlicach

Autor
Gorlice i okolice

Wynalazca i pionier przemysłu naftowego, bez którego prawdopodobnie nie byłoby nie tylko fortun szejków z Bliskiego Wschodu, ale też całej współczesnej gospodarki. Ignacy Łukasiewicz jako pierwszy na świecie zaczął wykorzystywać ropę naftową na skalę przemysłową. Miejscem, w którym działał, były zaś między innymi Gorlice i okolice.

Łukasiewicz i jego związki z Gorlicami

Łukasiewicz urodził się i wychował na Podkarpaciu. Od najmłodszych lat zdobywał wiedzę w zakresie farmacji i chemii, zwieńczoną zdobyciem dyplomu farmaceuty. Długo pracował we Lwowie, gdzie w toku eksperymentów wraz z Janem Zehem wydestylował z ropy naftę. W 1853 roku przyjechał do Gorlic, w okolicach których były wówczas bogate złoża ropy.

Wynalazca lampy naftowej

Łukasiewicz zatrudnił się w aptece, gdzie po godzinach destylował ropę naftową. W tym okresie dokonały się ważne w historii tego surowca wydarzenia. Gorlice były miejscem, gdzie Łukasiewicz pracował nad skonstruowaniem lampy naftowej. Po raz pierwszy rozbłysła ona w 1853 roku we Lwowie. Był to przełom na skalę światową – jedna lampa dawała bowiem tyle samo światła, co kilkanaście używanych dotąd świec. Pierwszym miastem, które oświetliła uliczna lampa naftowa, zostały Gorlice – zapłonęła u zbiegu ulic Węgierskiej i Kościuszki.

Poszukiwania ropy

W Gorlicach wynalazca jednak nie tylko pracował, ale i angażował się społecznie – z poświęceniem pomagał chociażby w walce z epidemią cholery na tych terenach. W oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów Bóbrce otworzył pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej, w Klęczanach pod Nowym Sączem założył własną rafinerię. Pod koniec życia został członkiem Sejmu Galicyjskiego, działającego w monarchii austro-węgierskiej. Przyczynił się do tego, że na wiercenia w poszukiwaniu ropy naftowej w okolicach Gorlic po raz pierwszy przyznano dotacje państwowe.

Pamiątki po Ignacym Łukasiewiczu w Gorlicach

Pamięć o działalności Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach jest ciągle żywa. W najstarszej miejskiej kamienicy mieści się muzeum regionalne, w którym można obejrzeć pamiątki po wynalazcy. Imieniem Łukasiewicza został również nazwany gorlicki Zespół Szkół numer 1. Na wynalazcę do dziś zresztą można się natknąć na gorlickich ulicach – przy jednej z nich stoi cokół z popiersiem tej postaci. W 2013 roku na rynku w Gorlicach została natomiast odsłonięta ławeczka Łukasiewicza. O wynalazcy niedawno nakręcono również film, zatytułowany “Łukasiewicz – nafciarz romantyk”, który miał premierę wiosną 2019 roku. Jego pokaz miał miejsce między innymi na gorlickim rynku, gdzie ściągnął tłumy mieszkańców miasta.

5/5 - (4 votes)
Kategorie artykułu:
Historia Gorlic

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *