Znani gorliczanie. Honorowi obywatele miasta

Autor
gorlice i okolice

Historia Gorlic to okres pełen dramatycznych wydarzeń, takich jak choćby I wojna światowa, która w dużym stopniu zniszczyła miasto. Od kiedy miejscowość nad Ropą w 1354 roku uzyskała prawa miejskie, w jej dziejach nie brakowało jednak wybitnych postaci. Część z nich uhonorowano w wyjątkowy sposób, nadając im honorowe obywatelstwo miasta. Na tej liście znajduje się obecnie 12 osób.

Historia Gorlic – politycy i wojskowi z honorowym obywatelstwem

Pierwszym człowiekiem, który został odznaczony tytułem honorowego obywatela Gorlic, został w 1913 roku Władysław Długosz. Urodził się w 1864 roku w Krakowie, ale zapisał się w historii jako jeden z pionierów przemysłu naftowego w okolicach Gorlic. Szybko wzbogacił się na wydobyciu ropy i rozpoczął karierę polityczną. Najpierw był posłem do Sejmu Krajowego Galicji, potem do Rady Państwa w Wiedniu. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zasiadał w Senacie, angażował się też w działalność społeczną w Gorlicach i okolicach – postawił tam “Dom Sokoła” z pierwszym kinem w mieście.

W czasie XX-lecia międzywojennego honorowe obywatelstwo Gorlic otrzymało kilku ważnych polityków. W 1933 roku wyróżniono w ten sposób Józefa Piłsudskiego, a sześć lat później Eugeniusza Kwiatkowskiego i Felicjana Sławoja Składkowskiego. Kwiatkowski był wówczas ministrem skarbu, a Składkowski premierem i ministrem spraw wewnętrznych.

Gorlice i okolice – zasłużeni artyści

Za najbardziej znaną osobę związaną ze światem sztuki, która otrzymała honorowe obywatelstwo Gorlic, należy uznać Jerzego Hoffmana. Reżyser, który przeniósł na kinowe ekrany Trylogię Henryka Sienkiewicza, do siódmego roku życia mieszkał w mieście Gorlice. Kod pocztowy zmienił dopiero po wybuchu II wojny światowej. Honorowym obywatelem miasta nad Ropą został w 1999 roku, a prywatnie jest wielbicielem… miejscowych ruskich pierogów.

https://www.instagram.com/p/BtdCqcqh8ys/

Pięć lat przed Hoffmanem władze Gorlic wyróżniły Włodzimierza Kunza, malarza i grafika, który dzieciństwo i młodość spędził w tym mieście. Jego dzieła znajdują się w muzeach całego świata, wystawy prac Kunza można było oglądać między innymi w Niemczech, Brazylii czy Stanach Zjednoczonych. Przez trzy kadencje pełnił też funkcję rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zmarł w 2002 roku.

Najmłodszym honorowym obywatelem Gorlic jest Władysław Sendecki, pochodzący z miasta nad Ropą. To jeden z najlepszych pianistów jazzowych na świecie, na stałe mieszka w Niemczech. Honorowe obywatelstwo rodzinnego miasta otrzymał w maju 2017 roku. Ze światem sztuki jest też związany Istvan Kovacs. Ten węgierski poeta i dyplomata zasłużył się jako tłumacz polskiej literatury i propagator renowacji cmentarzy wojskowych z czasów I wojny światowej. Miasto nad Ropą wyróżniło go w 2004 roku.

Pozostali honorowi obywatele Gorlic

Wśród ludzi szczególnie zasłużonych dla Gorlic znajduje się także dwóch duchownych. Pierwszym już w 1921 roku został Bronisław Świeykowski, kapłan, który był komisarycznym burmistrzem Gorlic w czasie I wojny światowej. W mieście jest wspominany jako człowiek, który pomógł w ratowaniu mieszkańców miasta od klęski głodowej. Drugim kapłanem z honorowym obywatelstwem Gorlic – od 2004 roku – jest Józef Micek, budowniczy kościoła w Gliniku, czyli robotniczej dzielnicy miasta. Ponadto angażował się w działalność społeczną, zainicjował między innymi powstanie Domu Pomocy Społecznej w Gorlicach. 

Dwa lata przed Mickiem gorliczanie wyróżnili Mariana Zgórniaka, więźnia obozów koncentracyjnych z czasów II wojny światowej. Po niej zajął się przede wszystkim historią wojskowości, badał między innymi dzieje bitwy pod Gorlicami. Uzyskał stopień profesora zwyczajnego. W innej dziedzinie wyróżnił się Kazimierz Kotwica, honorowy obywatel miasta od 2012 roku. Pod jego kierownictwem rozwijała się gorlicka fabryka Glinik, prowadził również inne przedsiębiorstwa. W latach 60. XX w. był posłem na Sejm PRL, a w 2003 r. głosami gorliczan został wybrany radnym sejmiku wojewódzkiego w Małopolsce.

5/5 - (2 votes)
Kategorie artykułu:
Historia Gorlic

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *