Jak zacząć tuning samochodu? Praktyczne porady

Autor
koszt oklejenia samochodu

Tuning samochodu to sposób na wyróżnienie się z tłumu. Po polskich drogach jeździ sporo samochodów, które wyglądają i zachowują się zupełnie inaczej niż wtedy, gdy opuszczały na taśmie fabrykę. Od czego zacząć tuning samochodu? Podpowiadamy, co możesz legalnie zrobić i jak przygotować Twoje auto do tuningu, by nadać mu nieco nowego wyglądu i właściwości.

Czym jest tuning?

Słowo “tuning” po angielsku oznacza strojenie, regulację. Tuning samochodowy możemy więc nazwać regulowaniem samochodu do pożądanych przez właściciela cech. Tuning można przeprowadzić w różnych obszarach. Podstawowe to tuning optyczny oraz mechaniczny, które wpływają na wygląd i parametry samochodu. Można wyróżnić także nieco mniej popularne sposoby tuningu – elektroniczny oraz akustyczny.

Porady przy tuningowaniu samochodu

Podstawami tuningowania można zająć się samodzielnie. Zwłaszcza wygląd Twojego samochodu to pole do różnego rodzaju eksperymentów. Poważniejsze operacje warto jednak zlecić mechanikom lub wyspecjalizowanym zakładom.

Pamiętaj, by wszystko było legalne

Nie wszystkie modyfikacje wprowadzane w samochodzie w ramach tuningu są legalne. Niektóre mogą Cię sporo kosztować nawet w czasie kontroli drogowej. Samochód musi bowiem spełniać wymogi określone przez prawo. Poszczególne elementy muszą posiadać homologację, tuning optyczny nie może też wpływać negatywnie na odpowiednią widoczność samochodu, na przykład przez nadmierne przyciemnienie szyb. Na aucie nie można także na przykład montować niebieskich lamp.

Zacznij od karoserii

Samodzielny tuning najprościej rozpocząć od tuningu optycznego. Samochód można zindywidualizować na przykład poprzez zmianę koloru karoserii lub niektórych jej elementów. Lakierowanie to tylko jeden, najbardziej znany sposób, ale są i inne. Tańszym rozwiązaniem okaże się postawienie na folię samochodową – koszt oklejenia samochodu będzie niższy niż wizyta u lakiernika. Ile kosztuje oklejenie auta? To zależy od tego, czy chcesz pokryć folią całą powierzchnię, czy tylko jej część. Zaletą oklejania samochodów folią jest fakt, że to proces odwracalny – w każdej chwili możemy ją odkleić i wrócić do pierwotnego wyglądu bez negatywnego wpływu na stan lakieru.

Wybierz odpowiednie alufelgi

Wyposażenie samochodu w alufelgi to częsty krok nawet wśród tych kierowców, którzy nie chcą zbyt mocno zmieniać wyglądu swojego auta. Aluminiowe felgi dodają bowiem pojazdowi wdzięku i znacznie poprawiają wizualną jakość samochodu. W dodatku można znaleźć również praktyczne cechy takiego rozwiązania – zapewniają nieco lepsze chłodzenie hamulców, powinny więc pozytywnie wpłynąć na proces hamowania samochodu. W przypadku montażu nowych felg musisz jednak pamiętać, że nie mogą one wystawać poza obrys samochodu.

5/5 - (8 votes)
Kategorie artykułu:
Motoryzacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *