Śladami Izraelitów – co zobaczyć na krakowskim Kazimierzu w weekend?

Autor
sklepy na Kazimierzu

Krakowska dzielnica Kazimierz to wyjątkowe miejsce. Choć wielu osobom, szczególnie tym, które urodziły się w latach 90-tych i późniejszych, kojarzy się z miejscem, gdzie łatwo znaleźć bar, restaurację albo dyskotekę, to jest ona pełna zabytkowych miejsc, związanych z religią żydowską, które warto odwiedzić. Co zobaczyć na krakowskim Kazimierzu podczas weekendowego wyjazdu? Podpowiadamy!

Słów kilka o Kazimierzu

Kazimierz początkowo był osobnym miastem. Król Kazimierz Wielki zdecydował wybudować je na wyspie, którą oddzielała od Krakowa rzeka Wisła. W XV wieku w wyniku konfliktów między społecznościami, król Jan Olbracht zdecydował się przesiedlić do miasta Żydów. Już za życia Kazimierza Wielkiego stawiano mury miejskie wraz z basztami, dlatego Żydzi zostali w pewien sposób oddzieleni od miasta. W XIX wieku prezydent miasta Józef Dietl zdecydował o włączeniu Kazimierza do granic Krakowa i w ten sposób stał się on jedną z dzielnic Królewskiego Miasta. Spacerując ulicą Dietla, idziemy korytem Starej Wisły, która została zasypana.

Gdzie się zatrzymać?

Bez większych problemów znajdziemy różnego rodzaju hostele i hotele. Kraków – Kazimierz pełen jest dobrej jakości usług branży turystycznej, bowiem przyjeżdżają w te rejony mieszkańcy z całego świata. Dzięki temu obsługa działa sprawnie i wie, czego oczekują przedstawiciele konkretnych grup narodowych. Na Kazimierz warto wybrać się ze swoimi zagranicznymi znajomymi.

Żydowskie ślady na Kazimierzu

Kazimierz słynie z synagog, czyli miejsc kultu ważnych dla Żydów. Które synagogi warto zobaczyć?

Synagoga Tempel

Znajduje się przy ulicy Miodowej 24. Wybudowana została w latach 1860-62 i do czasów II wojny światowej była to synagoga, w której zbierali się żydzi reformowani, czyli tacy, którzy dążyli do asymilacji kulturowej. Odbywają się w niej jeszcze żydowskie nabożeństwa, można wstąpić do niej na koncert lub inne wydarzenie kulturalne. Obok niej znajduje się Centrum Społeczności Żydowskiej.

Synagoga Kupa

Zbudowana została w XVII wieku, a na jej powstanie finanse zbierano do puszek ofiarnych, które po żydowsku nazywane są kupat tzedakah. Właśnie od tego słowa pochodzi nazwa świątyni. Wnętrze pokryte jest pięknymi malowidłami z początków XX wieku. Znajduje się przy ulicy Jonatana Warszauera 8.

Synagoga Remu

Synagoga oraz kirkut (żydowski cmentarz) są zespołem obiektów sakralnych, które powstały w XVI wieku. Była drugą synagogą w mieście, dlatego nazywana była Nową. Nosi imię Moses – Remuh (Mosze ben Israel Isserles), był on wybitnym rabinem. Można w niej natrafić na nabożeństwa, które są regularnie odprawiane. Znajduje się przy ulicy Szerokiej 40. Obok znajduje się kirkut, gdzie pochowano wielu wybitnych krakowskich Żydów. Po II wojnie światowej został odrestaurowany, ponieważ Niemcy uczynili go wysypiskiem śmieci.

Synagoga Stara

Pierwsza synagoga, najprawdopodobniej najstarsza w Polsce, a zbudowali ją czescy Żydzi. Powstała w XV wieku, choć prawdopodobne daty są od siebie bardzo odległe – w 1407 lub 1492 roku. Do rozpoczęcia wojny była głównym ośrodkiem żydowskiego kultu religijnego. Jej adres to Szeroka 24.

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Podróże

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *