Jak dbać o lakier samochodu? Praktyczne porady

Autor
polerowanie lakieru poradnik

Perfekcyjna prezencja lakieru samochodowego to prawdziwe oczko w głowie wielu właścicieli czterech kółek. Mycie auta nie wystarczy, aby utrzymać je w idealnej kondycji. W jaki sposób dbać o lakier samochodu? Jak wykonać polerowanie lakieru? Poradnik przyda się każdemu! Przeczytajcie!

Co grozi naszemu lakierowi?

Lakier jest tarczą ochronną, która zabezpiecza karoserię przed czyhającymi zagrożeniami. Wymienić wśród nich możemy:

  • warunki pogodowe: deszcz, śnieg, grad, mróz, czy mocno świecące słońce (szkodliwe działanie promieni UV);
  • warunki drogowe: piasek, odpryskujący żwir czy sól drogowa;
  • okoliczności przyrody: pyłki kwiatów, ślady owadów oraz ptasie odchody.

Jak skutecznie czyścić lakier do samochodów?

Choć samo mycie nie wystarczy do idealnego zadbania o lakier samochodowy, jest to pierwszy krok, który należy wykonać. Najlepszym rozwiązaniem jest dokładne wymycie lakieru ręcznie za pomocą szamponu o neutralnym pH. Jest on dzięki temu bezpieczny dla wosku znajdującego się na lakierze. Użyć powinniśmy do tego ściereczki z mikrofibrą. Jeśli nie mamy czasu na zrobienie tego samodzielnie, lepiej wybrać się do myjni ręcznej, a nie automatycznej, w której lakier jest bardziej narażony na zarysowania. Gdy auto zostanie już umyte, wówczas wytrzyjmy je do sucha czystą ścierką.

Polerowanie lakieru samochodowego

Gdy auto jest już suche, możemy przejść do polerowania go, do czego użyte zostaną środki polerskie (na przykład pasta) oraz specjalny pad polerski. Cały zabieg polega na nanoszeniu środka dokładnymi kolistymi ruchami na karoserię. Całość jest bardzo czasochłonna, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość albo po prostu puścić playlistę z ulubioną muzyką. Podczas pracy nie nadużywajmy siły, ponieważ doprowadzić możemy do zdarcia lakieru. Sprawdzajmy również czy na ściereczce nie ma drobinek piasku lub kamyczków, które niszczą lakier. Odpuśćmy też polerowanie plastikowych elementów.

Woskowanie karoserii

Wosk zabezpiecza lakier przed promieniowaniem ultrafioletowym oraz zmniejsza oddziaływanie zabrudzeń, takich jak wspomniane pyły kwiatów i drzew oraz ptasie odchody. Nawoskowana karoseria poprawia także wygląd samochodu. Do pracy potrzebny będzie kupiony wcześniej wosk. Jeśli będzie twardy, możemy go na chwilę pozostawić w ciepłym miejscu, co sprawi że delikatnie zmięknie. Ściereczką z mikrofibry nakładamy go następnie na lakier. Wykonujemy analogiczne ruchy jak w przypadku polerowania.

Ile kosztuje oklejenie auta?

Ta metoda upiększania samochodu zdobywa coraz większą popularność. Jest to alternatywa dla ponownego lakierowania pojazdu. Jest ona jednak dość droga. Specjalny materiał, który przygotowany jest w dużych arkuszach, aby zniwelować wrażenie łączenia elementów, demontaż poszczególnych części pojazdu, a także kilkuletnia gwarancja – to wszystko sprawia, że całość usługi oscyluje w granicach kilku tysięcy złotych. W przeciwieństwie do lakierowania, daje jednak możliwość powrotu do poprzedniego koloru, gdy obecny się znudzi.

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Bez kategorii·Motoryzacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *