Co dają szkolenia dla pracowników – korzyści oraz wykonanie

Autor
Szkolenia dla pracowników

Szkolenia dla pracowników należą do tych najchętniej wybieranych przez właścicieli zarówno małych jak i dużych przedsiębiorstw. Jednak ważne jest, aby było ono precyzyjnie dostosowane do potrzeb uczestników kursu.  Tak więc, jak przygotować szkolenie, które przyniesie najlepsze efekty dla całego zespołu pracowniczego? Dlaczego warto szkolić pracowników i jakie są z tego korzyści? Czytaj dalej, aby uzyskać odpowiedź na te pytania! 

Korzyści ze szkolenia pracowników

Wielu przedsiębiorców wysyła swoich pracowników dla dodatkowe kursy. Szkolenie i rozwój pracowników jest dla nich istotny. Jest wiele powodów, dlaczego warto szkolić pracowników. Trzeba mieć na uwadze, że przez takie eventy zyskuje nie tylko osoba zatrudniona, ale także i cała firma. 

Co dają szkolenia? Oto kilka korzyści ze szkolenia pracowników, które mogą Cię przekonać do wysłania osób zatrudnionych u Ciebie w firmie na takie wydarzenie. 

  • Podnoszenie kwalifikacji pracownika – szkolenia to przede wszystkim źródło nowej wiedzy. Dzięki wykładom osoba uczestnicząca w kursie może dowiedzieć się nowych rzeczy, lepiej poznać dane zagadnienia i tematy. Wpływa to pozytywnie na efekty pracy. 
  • Zdobycie nowych znajomości – dzięki szkoleniom można nawiązać nowe znajomości, które mogą pomóc w pracy. Pracownicy mogą dzielić się swoim doświadczeniem, problemami oraz odkryciami z innymi. Takie rozmowy poszerzają horyzonty. 
  • Mniej błędów podczas wykonywanej pracy – zdarza się, że jeden błąd może wiele kosztować. Wysyłając pracownika na szkolenie, możesz ich uniknąć lub zminimalizować do minimum. Im większa wiedza tym mniej popełnianych błędów i skuteczniejsza praca.
  • Większe zaangażowanie pracownika – wysyłając kogoś na szkolenie pokazujesz, że zależy Ci, aby ta osoba się rozwijała. Przez to wzrasta zaangażowanie w wykonywane zadania – efekt: skuteczna i bardziej efektywna praca.  
  • Konkurencyjność na rynku – na szkoleniu można poznać wiele innowacyjnych metod wykonywania danego zadania. Wykorzystanie tej wiedzy w dobry sposób może poprawić wizerunek oraz zarobki firmy. 

Szkolenie – co zrobić, aby było ono efektywne?

Wybierz temat przewodni szkolenia oraz grupę docelową

Przed rozpoczęciem kursu, każda firma szkoleniowa z doświadczeniem, powinna dokładnie określić zapotrzebowania. Co więcej, powinna określić temat szkolenia. Aby to zrobić, należy dobrze prześledzić rynek. Takie działanie sprawi, że dane szkolenie po prostu przyniesie lepszy efekt. 

Jeśli chodzi o grupę docelową, to największe i najszybsze efekty zobaczymy szkoląc młody zespół pracowniczy. Wówczas, są oni bardziej zmotywowani, pewni siebie i nabierają zdecydowanie więcej chęci do pracy.

Przykładem efektywnych szkoleń skierowanych dla pracowników, są szkolenia otwarte lub szkolenia menedżerskie. To właśnie na nich uczestnicy mogą wymieniać się doświadczeniem, zdobytą wiedzą, a także wzajemnie zadawać sobie pytania.

Wybór miejsce na szkolenie 

Podczas organizacji szkoleń, ważnym elementem jest także wybranie miejsca. Musi być ono dostosowane do przyjęcia kilkudziesięciu lub nawet kilkuset osób. Dlatego właśnie wiele szkoleń organizowanych jest w hotelach, które mają doskonale przystosowane sale, w których może odbyć się konferencja, szkolenie, czy kurs. 

Miejsce kursu powinno być proste do znalezienia. Jeśli wybierasz duże miasto, warto zorganizować je w centrum, aby każdy z zapisanych uczestników mógł bez problemu tam dotrzeć. Przykładem takiego miejsca jest https://www.bwoldtown.pl/. Hotel znajduje się w samym centrum Krakowa i posiada dwie sale konferencyjne. Trudno o lepszą lokalizację na przeprowadzenie szkolenia. 

Sala z odpowiednim wyposażeniem

Na większą efektywność szkolenia wpływa także jego zaplecze techniczne. Jeśli sala szkoleniowa będzie wyposażona w nowoczesny sprzęt audiowizualny lub w inne pomoce szkoleniowe, to możemy mieć pewność, że uczestnicy kursu będą zdecydowanie lepiej przyswajać wiedzę.

W tym przypadku częsty wybór również pada na hotele. Ich sale posiadają duży ekran, projektor, mikrofon, dobre nagłośnienie oraz Wi-fi. Bez dobrego sprzętu nawet dobre szkolenie może zebrać negatywne opinie. Sala powinna być wystarczająco duża, aby wszystkich pomieścić. Przykładem może być https://www.hotelgalicya.pl/, gdzie miejsce na przeprowadzenie szkolenia jest duże oraz posiada potrzebne wyposażenie. 

Wybór odpowiedniego trenera

Zazwyczaj efektywność szkolenia zależy od samego trenera – czyli osoby prowadzącej spotkanie. Jego długoletnie doświadczenie czy nawet status eksperta może przyczynić się do szybkiego rozwoju uczestników kursu. Praca z trenerem przeważnie ma charakter grupowy, co pozwala mu na wykorzystaniu wielu technik szkoleniowych. Praca w grupach, zadawanie ciągłych pytań, dynamiczna wymiana treści, zwiększa zaangażowanie uczestników szkolenia, a co za tym idzie – proces zdobywania wiedzy jest zdecydowanie szybszy i łatwiejszy. 

Praca z trenerem w grupie, to także możliwość wspólnego podejmowania problemowych zadań, a także okazja do rozwinięcia umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.

W przypadku małego zespołu pracowniczego dobrym pomysłem będzie zatrudnić trenera, który będzie sprawował nad nim opiekę szkoleniową. Takie działanie sprawi, że pracownicy w każdej chwili będą mogli zaczerpnąć pomocy w problemowych sytuacjach.


Co dają szkolenia? Jak widzisz bardzo dużo. Umiejętne zorganizowanie takiego wydarzenia jest także ważne, ponieważ tylko wtedy będzie efektywne i pomoże w rozwoju. Korzyści ze szkolenia pracowników na pewno przyniosą pozytywne efekty.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Finanse i prawo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *