Jak zamontować ogrodzenie panelowe?

Autor
jak zamontować ogrodzenie panelowe, by uzyskać taki efekt? Musisz wykonać kilka kroków

Ogrodzenie panelowe z metalowych przęseł to solidne, niedrogie i stylowe rozwiązanie dla domowych posesji, ogrodów czy działek. Do zalet tego ogrodzenia należy również dość łatwy i szybki montaż. W dodatku można go wykonać samemu – wystarczy wykonać kilka prostych kroków. Jak zamontować ogrodzenie panelowe? Skorzystaj z naszego poradnika, a szybko będziesz cieszyć się nowym ogrodzeniem.

Co jest potrzebne do montażu ogrodzenia panelowego?

Do montażu ogrodzenia panelowego potrzebne będą części ogrodzenia oraz nieco narzędzi. Po pierwsze, trzeba wybrać odpowiednie przęsła. Są wykonane z grubego drutu. Różnią się między sobą przede wszystkim wysokością – zwykle od 150 do ponad 200 centymetrów – oraz kształtem. Do wyboru masz panele 2D, czyli proste, oraz 3D – z przetłoczeniami.

Obowiązkowe elementy to również słupki, najlepiej metalowe ocynkowane, a także obejmy do paneli ogrodzeniowych – startowe, pośrednie i narożne. Śruby i podkładki do ich skręcania zwykle są w zestawie z obejmami. W niektórych miejscach zamiast obejm można też wykorzystać spinki do łączenia paneli. Jeśli decydujesz się na ogrodzenie z podmurówką, możesz wykorzystać do niej prefabrykowane elementy.

Jakie narzędzia będą potrzebne do montowania paneli?

Najważniejsze narzędzia do montowania paneli ogrodzeniowych to wkrętarki oraz łopaty. Te pierwsze będą służyć do skręcania paneli, drugie – do wykopania dołków pod słupki ogrodzeniowe. Alternatywą, która przyspieszy ten proces, będą wiertnice glebowe.

Do betonowania słupków potrzebna będzie też betoniarka oraz taczki do przewożenia betonu – ewentualnie to właśnie w taczce można też przygotować zaprawę. Prawidłowy montaż ogrodzenia panelowego nie uda się też bez metrówki oraz poziomicy. Prace znacznie ułatwią również paliki oraz sznurki.

betonowanie
Betoniarka do prac montażowych

Od czego zacząć montowanie ogrodzenia panelowego?

Montaż ogrodzenia panelowego należy rozpocząć od przygotowania terenu, na którym ma przebiegać bariera. Trzeba usunąć z tego miejsca kamienie, korzenie czy rośliny. Na trasie przyszłego płotu nie powinny się znajdować żadne przeszkody.

Należy też zadbać o wyrównanie terenu – usunąć mniejsze nierówności przez nadsypanie ziemi lub wyrównanie mniejszych pagórków. Kiedy zdecydujesz się na dosypywanie ziemi, pamiętaj, że musisz ją jeszcze porządnie ubić. Jeśli nachylenie terenu jest spore, trzeba będzie zastosować szczególny sposób montażu – ale o tym nieco później.

Przygotowanie planu ogrodzenia

Po przygotowaniu terenu pod ogrodzenie czas na wyznaczenie jego przebiegu. Trzeba to zrobić jak najbardziej precyzyjnie. Zazwyczaj chcemy postawić ogrodzenie na samym skraju działki – trzeba więc uważać, by żaden jego element nie wystawał poza jej granice.

Najlepiej trzymać się granic posesji i wytyczyć przebieg paneli tuż przed nią. Ogrodzenie w granicy działki jest problematyczne, bo prawa do jego użytkowania i przeróbek będzie mieć również Twój sąsiad.

Kolejnym krokiem będzie fizyczne wytyczenie przebiegu ogrodzenia. W tym celu przydadzą się paliki oraz sznurek. Dzięki nim dokładnie sprawdzisz krok po kroku przygotowaną wcześniej linię, po której ma przebiegać bariera. Możesz wtedy dostrzec ewentualne problemy czy przeszkody. Powinieneś rozciągnąć sznurek dokładnie – dzięki temu w czasie montażu paneli będziesz mógł się na niego orientować.

Jak ustawić słupki pod ogrodzenie panelowe?

Kiedy plan ogrodzenia jest już gotowy, trzeba wyznaczyć miejsca na poszczególne elementy ogrodzenia. Najważniejsza będzie lokalizacja słupków. W rogach ogrodzenia znajdą się słupki narożne, do tego musisz zdecydować, gdzie ustawić słupki startowe – a to zdeterminuje miejsce, w którym znajdą się furtka i brama. Do tego dochodzi lokalizacja słupków pośrednich.

Przy wyborze miejsc na słupki musisz więc zdecydować, w jakim miejscu chcesz umieścić bramę i furtkę. Lokalizacja pozostałych słupków będzie uzależniona od szerokości paneli ogrodzeniowych. Najpopularniejsza szerokość paneli metalowych to 250 centymetrów. To jednak nie oznacza, że słupki należy ustawić w takich odstępach. Trzeba bowiem doliczyć kilka centymetrów na szerokość samego słupka oraz obejm, z których część wystaje poza jego obrys.

Obliczenia trzeba wykonać dokładnie, ale pamiętaj, że w razie potrzeby zawsze można przyciąć przęsła. To przydaje się zwykle zwłaszcza przy montażu panelu najbliżej słupka narożnego. Kiedy cięcie było konieczne, pomaluj to miejsce farbą antykorozyjną.

Jak głęboko kopać pod słupki ogrodzeniowe?

Po wyznaczeniu lokalizacji słupków trzeba wykopać pod nie dołki. Co prawda słupki można przytwierdzić bezpośrednio do podłoża za pomocą kotew, ale zabetonowane będą znacznie stabilniejsze.

Do wykopania dołków użyj łopaty lub wiertnicy. Dołki pod słupki powinny mieć głębokość od 80 do 140 centymetrów. Ta wartość jest związana z głębokością przemarzania gruntu. Jeśli słupek będzie wkopany zgodnie z tymi wytycznymi, nie powinien zmieniać swojego położenia na przykład zimą, gdy zamarzną znajdujące się wokół niego wody gruntowe.

Głębokość dołków pod słupki różni się w zależności od regionu Polski. Najgłębiej pod ogrodzenie trzeba kopać na północno-wschodnim krańcu kraju. Podlasie, południe Małopolski i Podkarpacia oraz Góry Świętokrzyskie to okolice, gdzie głębokość przemarzania wynosi 120 cm. W centrum kraju wystarczą dołki o głębokości 100 cm, a na zachodzie nawet tylko 80 cm.

Pamiętaj też o odpowiedniej średnicy dołków. Musi być dostosowana do średnicy słupków. Od brzegów dołka powinno je dzielić około 10 cm, w związku z czym zazwyczaj wystarczą dołki szerokie na 30-35 cm.

Betonowanie słupków

Kiedy dołki są już przygotowane, należy osadzić w nich słupki. Na tym etapie przyda się poziomica – dzięki niej ustawisz słupek idealnie prosto. W pustym dołku możesz usztywnić go kamieniami lub specjalnymi wspornikami.

Jaki beton na zalanie słupków ogrodzeniowych? Jeśli przygotowujesz go samemu, wybierz do tego cement klasy pierwszej. Do tego konieczna będzie mieszanka żwiru i piasku, czyli tak zwana pospółka. Zmieszaj je w proporcji 3:1 – trzy części pospółki i jedna część cementu. Dolej odpowiednią ilość wody, by beton nabrał zadowalającej konsystencji. Możesz też dodać plastyfikator, który sprawi, że beton będzie bardziej elastyczny.

Tak przygotowanym betonem – wymieszanym w betoniarce, ewentualnie ręcznie na taczce – zalej słupki osadzone w dołkach. Należy to robić w temperaturze powietrza od 5 do 35 stopni Celsjusza. Już po zalaniu jeszcze raz sprawdź, czy słupek stoi prosto – to ostatni moment na korektę.

Beton będzie też potrzebny do samodzielnego wykonania podmurówki. Bez względu na to, czy zrobisz ją własnymi siłami, czy skorzystasz z prefabrykowanych elementów, właśnie teraz nadchodzi czas na związane z nią prace. Równie dobrze możesz jednak zdecydować się na barierę bez tego dodatku.

Ogrodzenie panelowe – jak zamontować przęsła na słupkach?

Zanim rozpoczniesz montowanie przęseł na słupkach, musisz poczekać, aż beton się zwiąże. Zwykle trzeba na to czekać dwa, trzy dni.

Kiedy ten czas już minął, czas na przytwierdzenie przęseł. Jak montować ogrodzenia panelowe? Sprawa jest prostsza, niż mogłoby się wydawać. Zacznij od słupków startowych i takich samych obejm do paneli. Wyróżniają się tym, że końcówkę mocującą mają tylko po jednej stronie.

Obejmy to obręcze nakładane na słupek. W ich wypustce umieszcza się drut z brzegu panelu. Następnie wystarczy przykręcić całość nierdzewną śrubą. Potrzebne będą też podkładki i nakrętki, najlepiej niezrywalne – to sprawi, że ogrodzenie będzie bardziej wytrzymałe.

W podobny sposób postępujemy po drugiej stronie przęsła. Tam jednak potrzebne będą obejmy pośrednie, skręcane z dwóch stron. W ten sposób łapią jednocześnie dwa panele. Przy słupkach narożnych trzeba będzie z kolei skorzystać z obejm narożnych, w których miejsca na śruby są ustawione pod kątem prostym.

Liczba obejm na każdym słupku powinna być dostosowana od wysokości ogrodzenia. Do paneli o wysokości poniżej 170 cm wystarczą dwie obejmy. Przy wyższych, dla lepszej stabilności, najlepiej wykorzystać po trzy obejmy.

Montaż furtki i bramy

Ostatni panel ponownie montujemy za pomocą obejmy startowej. W ostatnim kroku czeka Cię jeszcze montaż furtki i bramy, które domkną ogrodzenie. Najlepiej jednak wstrzymać się z tym kilka, kilkanaście dni od założenia przęseł. W tym czasie ogrodzenie powinno osiąść w gruncie i w pełni się ustabilizować. Wcześniej możesz jeszcze zamontować daszki na słupkach – w ten sposób dodatkowo ochronisz je przed szkodliwym działaniem deszczu.

Jak zamontować ogrodzenie panelowe na pochyłym terenie?

By zamontować ogrodzenie panelowe na pochyłym terenie, najczęściej trzeba zdecydować się na montaż kaskadowy. Polega on na obniżeniu każdego kolejnego panelu o taką samą wysokość. W ten sposób każde przęsło tworzy kolejny “schodek”, decydując o charakterystycznym wyglądzie bariery.

Montaż ogrodzenia metodą kaskadową

Jak zamontować ogrodzenie panelowe kaskadowo? By było jak najbardziej estetyczne, najlepiej dokładnie pilnować, by kolejne przęsła obniżały się o dokładnie taką samą wartość. W związku z tym do ogrodzenia kaskadowego potrzebne będą wyższe słupki. O ile w przypadku standardowego montażu część słupka wystająca z ziemi powinna być tylko minimalnie wyższa od panelu, o tyle w kaskadowym potrzebny będzie zapas związany z wysokością obniżenia.

Sam montaż przęseł będzie taki sam jak przy ogrodzeniu na równym terenie. Wykorzystuje się do niego identyczne obejmy. Jedyną różnicą będzie to, że również kolejne obręcze będzie trzeba obniżać. Oznacza to, że panel nie będzie symetrycznie przymocowany na równolegle ustawionych obejmach, tylko z jednej strony “złapany” nieco wyżej, a z drugiej nieco niżej.

Przy ogrodzeniu panelowym montowanym kaskadowo niemal zawsze wykonuje się podmurówkę. Zwiększa stabilność bariery i ułatwia wyznaczenie kolejnych “schodków” – wylany beton będzie bowiem determinować obniżenie paneli. Niektórzy decydują się przy takim montażu również na prace związane z docinaniem podmurówki. Wówczas w cokoliku słupka z jednej strony wycina się otwór, w którym chowa się dolny fragment obniżonego przęsła.

Montaż ogrodzenia równolegle do podłoża

ogrodzenie panelowe równoległe do podłoża
Ogrodzenie panelowe zamontowane równolegle do podłoża

Przy niewielkim nachyleniu terenu można też zdecydować się na inny sposób instalacji ogrodzenia panelowego. To montaż równoległy. Oznacza on, że górna krawędź ogrodzenia powinna przebiegać równolegle do opadającego podłoża. Również na dole odstęp między podłożem a krawędzią paneli powinien być w miarę możliwości równy.

Przy takim montażu trzeba przede wszystkim pamiętać o prawidłowym poziomowaniu słupków. Do tego typu ogrodzeń należy wybierać panele 3D, z przetłoczeniami. Są lżejsze od prostych przęseł 2D, dzięki czemu po tym, jak płot na dobre osiądzie na ziemi, nie nastąpi duże obniżenie poszczególnych części ogrodzenia.

Czy montaż ogrodzenia panelowego wymaga pozwolenia?

To ważne pytanie, które zadaje sobie wiele osób decydujących się na ogrodzenie panelowe. Jak zamontować je zgodnie z prawem? Jeśli bariera będzie w całości znajdować się na terenie tylko jednej posesji i jej wysokość całkowita nie będzie przekraczać 220 centymetrów, montaż ogrodzenia panelowego nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia.

Ogrodzenie nie może też stwarzać niebezpieczeństwa dla ludzi, czyli zawierać potencjalnie groźnych elementów – jak na przykład drut kolczasty – poniżej wysokości 180 cm. Zgłoszenie montażu ogrodzenia panelowego jest natomiast konieczne przy barierach o wysokości powyżej 220 cm. W zgłoszeniu określa się zakres i termin planowanych robót. Należy je złożyć w odpowiednim urzędzie, najczęściej powiatowym. Urzędnicy mają 21 dni na ewentualne zastrzeżenia – jeśli ich nie będzie, można przystąpić do pracy.

By postawić ogrodzenie zgodnie z przepisami, pamiętaj też o odpowiedniej szerokości bramy wjazdowej. Powinna otwierać się co najmniej na szerokość 240 cm.

Podsumowanie: jak montować ogrodzenia panelowe? Najważniejsze kroki

Ogrodzenie panelowe można zamontować samodzielnie. Wystarczy pamiętać o odpowiedniej kolejności wykonywania poszczególnych działań i przygotowaniu kilku narzędzi oraz akcesoriów. Jak zamontować ogrodzenie panelowe krok po kroku?

  • przygotuj i oczyść teren pod ogrodzenie,
  • wyznacz przebieg ogrodzenia,
  • wytycz ogrodzenie sznurkiem i palikami,
  • wybierz miejsca pod słupki ogrodzeniowe,
  • wykop dołki na słupki,
  • osadź i zabetonuj słupki,
  • wykonaj podmurówkę,
  • zamontuj panele na słupkach za pomocą obejm,
  • zamontuj furtkę i bramę.

Pamiętaj, by między niektórymi krokami zachować odpowiednie przerwy – dotyczy to zwłaszcza czasu na związanie się betonu. Na pochyłym terenie możesz zdecydować się na montaż kaskadowy bądź równoległy do podłoża.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Remont i budowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *