Bezpieczna jazda na rowerze – czy kask jest obowiązkowy?

Autor
kask do rowerów

Kask do rowerów to temat, który wzbudza sporo kontrowersji. Z jednej strony zapewnia bezpieczeństwo i zmniejsza konsekwencje upadków, z drugiej – nie wszyscy mają ochotę w nim jeździć. Czy kask rowerowy w czasie jazdy jest obowiązkowy? Odpowiadamy.

Kask rowerowy – obowiązkowy czy nie?

W kilku krajach Europy jazda w kasku jest obowiązkowa dla ludzi w różnym wieku. Na przykład na Słowacji obowiązek jazdy w kasku dotyczy bezwzględnie rowerzystów do 15. roku życia, a poza obszarem zabudowanym – wszystkich użytkowników rowerów. W Polsce kaski to zalecany element wyposażenia dla miłośników jazdy na rowerze, ale nadal nie są wymagane. Co jakiś czas podnoszone są jednak plany wprowadzenia obowiązkowych kasków rowerowych dla dzieci do 14. roku życia.

Kask do rowerów – czy warto?

Większość ekspertów nie ma wątpliwości: kask do rowerów znacznie zwiększa bezpieczeństwo na drodze. “Zawsze noś kask! Ten uratował mi życie” – napisał w mediach społecznościowych po jednej z kraks Michał Kwiatkowski, mistrz świata w kolarstwie z 2014 roku. W czasie wypadku na rowerze to właśnie głowa jest najbardziej narażona na niebezpieczeństwo, a kask ją chroni. Zakładanie kasku może pomóc uniknąć urazów czaszki. W upalne dni jazda w kasku pomoże także ustrzec się przed słońcem i zminimalizować ryzyko udaru słonecznego.

Kaski rowerowe w zawodowym kolarstwie

Dla zawodowych kolarzy kask do rowerów jest obowiązkowy. Międzynarodowa Unia Kolarska wprowadziła ten przepis po tragicznym wypadku Andrieja Kiwilewa z wiosny 2003 roku. Kolarz z Kazachstanu w czasie wyścigu Paryż-Nicea upadł twarzą na jezdnię. Jechał bez kasku, doznał złamania kości czołowej i zmarł w szpitalu. To wydarzenie zmieniło kolarski peleton, dotąd niechętny stosowaniu ochraniaczy na głowę.

Rodzaje kasków

Kupując kask, zwraca się uwagę przede wszystkim na rozmiar. Ważnym elementem są jednak również otwory w kasku, zapewniające prawidłową wentylację. Istotna jest też jakość, bo kaski wykonane z najtańszych materiałów raczej nie spełnią swojej funkcji w czasie wypadku. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów kasków, przeznaczonych do różnych typów aktywności na rowerze:

  • MTB: używany do jazdy po górach, popularny również w codziennym użytkowaniu, wyposażony w odpinany daszek,
  • szosowy: podobny do MTB, choć nieco bardziej aerodynamiczny, zwykle nie posiada daszka,
  • enduro: rodzaj kasku MTB z bardziej rozbudowanym tyłem,
  • full-face: chroni nie tylko czaszkę, ale również szczękę, używany przede wszystkim w rowerowych sportach zjazdowych,
  • miejski: kask przeznaczony do rekreacyjnej jazdy, zwykle ma nieco mniej otworów wentylacyjnych,
  • “orzeszek”: używany głównie przez użytkowników rowerów BMX, dobrze chroni głowę, jest jednak cięższy niż większość innych kasków.

Kask rowerowy na zimę

Dodatkowe zalety jazdy z ochraniaczem na głowę można dostrzec, gdy pogarsza się pogoda. Kask rowerowy na zimę stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed utratą ciepła. Pomocny w czasie zimowej jazdy jest też daszek, w który wyposażone są niektóre kaski. By jeszcze lepiej się zabezpieczyć w wyjątkowo zimne dni, zimą pod kask rowerowy warto zakładać cienką czapkę.

5/5 - (4 votes)
Kategorie artykułu:
Rowery i akcesoria

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *