Najważniejsze zasady bezpiecznej jazdy na rowerze

Autor
rower przepisy

Jazda na rowerze, zwłaszcza w miejskim gąszczu pojazdów i pieszych, wymaga od każdego rowerzysty sporego skupienia. Wystarczy chwila nieuwagi, by wplątać się w niebezpieczną sytuację i uczestniczyć w wypadku, który w najlepszym razie skończy się uszkodzeniami roweru. Przy większym pechu mogą nam nie pomóc nawet najbardziej wymyślne rodzaje kasków rowerowych i skończy się problemami ze zdrowiem. Przypominamy kilka najważniejszych zasad bezpiecznej jazdy na rowerze.

Sprawny sprzęt rowerowy

Bez sprawnego roweru ani rusz. To stan techniczny dwóch kółek, łańcucha i innych elementów jest kluczowy dla bezpiecznej jazdy. Szczególnie ważny jest układ hamulcowy – bez względu na typy hamulców rowerowych, trzeba dbać o ich prawidłowe serwisowanie i konserwację. Ważne jest także smarowanie łańcucha i zębatek. Na komfort jazdy znacząco wpływa z kolei stan siodełka, jego wysokość i kąt nachylenia, dlatego nie warto pomijać również tej kwestii.

Rower – przepisy trzeba respektować

W większości przypadków rowerzystów obowiązują dokładnie te same zasady, co kierowców. Dotyczy to zakazów wjazdu czy skrętu, sygnalizacji świetlnej i innych reguł ruchu drogowego. Wyjątkiem są sytuacje, w których pod znakiem znajduje się dopisek “Nie dotyczy rowerów”. Dlatego mandaty to nie tylko kara dla użytkowników czterech kółek, ale i tych, którzy wsiadają na rower. Przepisy w stosunku do kolarzy są zwykle łagodniejsze jedynie w przypadku zakazów parkowania – jeśli pozostawiony rower nie utrudnia ruchu drogowego, jest szansa, że grzywna nas ominie. Stosowanie się do przepisów znacznie zwiększa bezpieczeństwo na drodze: nieodpowiedzialny nagły skręt wbrew zasadom ruchu może skończyć się tym, że rower wyląduje na masce samochodu. Rowerzyści często zapominają też, że nie wolno wjeżdżać na przejście dla pieszych – pojazd należy przez nie przeprowadzić.

Kask rowerowy na głowie

Kask rowerowy to jeden z elementów wyposażenia kolarza, który wzbudza najwięcej kontrowersji. Pojawiają się pomysły, by wprowadzić obowiązek jazdy z tym elementem na głowie, na przykład dla dzieci do 14. roku życia. Istnieją różne rodzaje kasków rowerowych – zarówno do jazdy po szosie, jak i po górach czy też różnego rodzaju ewolucji. Eksperci przekonują, że ten element znacznie zmniejsza ryzyko urazów głowy. Równocześnie zachęcają, by jak najczęściej z niego korzystać.

Drogi rowerowe

Zgodnie z przepisami, w przypadku możliwości poruszania się po drodze rowerowej, kolarz powinien jechać właśnie tymi specjalnie wyznaczonymi dla niego trasami. W Polsce powstaje ich coraz więcej, nadal jednak w wielu miejscach brakuje dróg dla rowerów. W takim wypadku rowerzyści powinni się poruszać jezdnią. Wielu z nich wybiera jednak jazdę chodnikiem. Tyle że slalom między pieszymi bywa niebezpieczny – i dla nich, i dla rowerzysty. Wbrew pozorom, bezpieczniej może być na jezdni. Dlatego warto unikać chodników i przyzwyczajać się do jazdy po ulicach.

Bezpieczna jazda na rowerze to też odpowiedni ubiór, najlepiej odblaskowy. Więcej w kolejnym artykule: Nadruki, odblaski, tkaniny. Wszystko, co musisz wiedzieć o polarach roboczych i ostrzegawczych

5/5 - (3 votes)
Tagi artykułu:
Kategorie artykułu:
Rowery i akcesoria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *