Trasa rowerowa – plan na jednodniową wycieczkę rowerową w okolicach Sandomierza

Autor
trasa rowerowa

Trasa rowerowa stworzona specjalnie z myślą o osobach, które chcą eksplorować województwo świętokrzyskie prowadzi przez Sandomierz, zamek Krzyżtopór i Szlak Bursztynowy. Kochasz jeździć na rowerze i eksplorować nieznane miejsca, ale pomysły na nowe destynacje powoli Ci się kończą? Niektóre trasy rowerowe w Polsce wciąż pozostają nieodkryte! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy szczegółowy plan, dzięki któremu wycieczka rowerowa stanie się niezapomnianym przeżyciem – zobaczysz zarówno piękne pejzaże, jak również zamek Krzyżtopór i miasto Sandomierz. Trasy rowerowe nie muszą równać się tylko ogromnemu wysiłkowi fizycznemu – mogą być również dobrą zabawą! Gotowy? No to w drogę! 

Jak zaplanować trasę rowerową?

Dobry plan trasy rowerowej zaczyna się przede wszystkim od ustalenia harmonogramu. Ważne, by zorientować się, ile czasu pochłonie cała wycieczka, by wiedzieć, ile zabrać ze sobą prowiantu i napojów. Długość trasy także jest istotna – pamiętajmy, by mierzyć siły na zamiary! Jeśli interesują Cię wycieczki rowerowe z dziećmi, lepiej niech nie będą długie i męczące. Na kilkugodzinne trasy warto wybrać się samemu lub w towarzystwie osób dorosłych. 

Świętokrzyskie trasy rowerowe prowadzą zazwyczaj przez Góry Świętokrzyskie. My chcieliśmy pokazać te tereny z odrobinę innej strony. Oto najważniejsze informacje na temat naszej wyprawy:

 • Trasa: Sandomierz – Ujazd – Opatów – Sandomierz
 • Długość trasy: około 90 kilometrów
 • Czas trwania: około 7 godzin (w tym przejazd rowerem i postoje) 

Wycieczka rowerowa – plan

Każda wyprawa rowerowa musi mieć ramowy plan, jeśli zależy nam, by nie przeciągnęła się do późnej nocy. Letni dzień jest długi, ale warto zakończyć wycieczkę przed zmierzchem, by uniknąć potrzeby zakładania odblasków i odganiania chmary komarów. Dobrze jest więc wypisać sobie w punktach plan wycieczki zawierający miejsca, które chcemy zobaczyć i godziny, wokół których chcemy oscylować. To, gdzie na wycieczkę rowerową się wybierzemy, zależy przede wszystkim od naszego miejsca zamieszkania. Jest mnóstwo pięknych tras rowerowych nad morzem, ale jeśli mieszkasz w południowej Polsce, to nie jesteś w stanie korzystać z nich na co dzień. 

Pamiętajmy, że im wcześniej zaczniemy naszą wyprawę, tym lepiej. W ciepły dzień, w okolicach południa, temperatura potrafi być naprawdę wysoka, a jazda na rowerze w pełnym słońcu może okazać się nie przyjemna, a uciążliwa. Ważne również, by do plecaka spakować wodę i jedzenie na cały dzień. Mimo że wycieczka nie należy do bardzo długich, spalimy sporo kalorii i stracimy dużo energii. 

Zapamiętanie wszystkich tych aspektów może wydawać się niemożliwe, ale wcale tak nie jest. Im częściej będziesz planować wycieczki rowerowe po Polsce, tym większej wprawy w tym nabierzesz! Plan Twojej trasy nie musi być bardzo szczegółowy i nie musisz też kurczowo się go trzymać. Zdarzą się nieplanowane postoje i dłuższe przerwy – to całkowicie normalne! 

Ramowy plan naszej wycieczki przedstawia się następująco:

 • 8:00 – zbiórka na Rynku w Sandomierzu
 • 8:00-9:00 – zwiedzanie rynku i Bramy Opatowskiej w Sandomierzu
 • 9:00-11:00 – przejazd z Sandomierza do Ujazdu
 • 11:00-12:00 – zwiedzanie zamku Krzyżtopór
 • 12:00-13:00 – przejazd z Ujazdu do Opatowa przez Bursztynowy Szlak
 • 13:00-13:30 – zwiedzanie Bramy Warszawskiej
 • 13:30-15:00 – przejazd z Opatowa do Sandomierza

Ukształtowanie terenu

Wyprawa rowerowa po Polsce wymaga wcześniejszego przygotowania. Musimy wiedzieć, czy trasa, którą wybieramy, nie jest zbyt wymagająca jak na nasze możliwości. Warto sprawdzić, jak wysokie są pagórki, które przyjdzie nam pokonać i czy trasa jest przejezdna dla każdego typu roweru. 

Wstępny research ukształtowania terenu trasy Sandomierz – Ujazd – Opatów – Sandomierz przedstawia się następująco: 

 • Trasa sięga najwyżej 286 m n.p.m., a najniżej 145 m n.p.m. ​
 • Jest umiarkowanie wymagająca zarówno dla początkujących, jak i średniozaawansowanych ​rowerzystów 
 • Szlak poprowadzony jest po drogach wyłączonych z ruchu lub po drogach lokalnych o bardzo małym natężeniu ruchu, brak niebezpiecznych skrzyżowań​
 • Szlak przejezdny jest dla wszystkich typów rowerów​
 • Trasa rowerowa jest dobrze oznakowana, ma asfaltową nawierzchnię, nie ma na niej dużych podjazdów i zjazdów​
 • Po drodze mijamy liczne, małe wioski a krajobraz jest pagórkowaty, typowy dla ziemi świętokrzyskiej. Okolica jest malownicza i niezbyt gęsto zaludniona. 

Jak wyznaczyć trasę rowerową na Google Maps?

Jednodniowe wycieczki rowerowe dobrze jest zaplanować mając przy sobie mapę. Pozwoli nam ona na dokładne określenie, ile kilometrów będziemy musieli pokonać rowerem oraz oszacować, ile może nam to zająć. Jak wyznaczyć trasę rowerową? To proste! Wystarczy wpisać w Google Maps przystanek, z którego zamierzamy wyruszyć, wszystkie miejsca, które po drodze chcemy zobaczyć i zaznaczyć, że będziemy przemieszczać się rowerem. Aplikacja sama wybierze dla nas najkrótszą trasę! 

trasa rowerowa google maps
Trasa rowerowa Sandomierz – Ujazd – Opatów – Sandomierz wraz z wyliczonymi kilometrami i szacowanym czasem przejazdu według Google Maps. Źródło: Gorlice.Info

Nie tylko piękne widoki 

Jednodniowe wycieczki rowerowe są krótkie, ale to nie oznacza, że muszą być również ubogie w miejsca, które warto zobaczyć. Podczas poszukiwania idealnego miejsca na wycieczki rowerowe, warto zwrócić uwagę, by było nie tylko pełne pięknych widoków, ale także ciekawych lokalizacji. Przygotowana przez nas wycieczka po części województwa świętokrzyskiego obejmuje zwiedzanie kilku ciekawych miejsc! 

Sandomierz

Sandomierz może obecnie kojarzyć się nam głównie z charyzmatycznym księdzem z serialu Ojciec Mateusz. To małe, malownicze miasteczko, położone na skarpie stanowiącej zakończenie Gór Świętokrzyskich. W Sandomierzu można podziwiać kościół pw. św. Jakuba, zbudowany na początku XIII wieku i uważany za jeden z najstarszych i najcenniejszych w Polsce, a także Zamek Królewski – dawną siedzibę królów i książąt Polski. Brama Opatowska to symbol Sandomierza, z którego szczytu podziwia się całą panoramę miasta, a sandomierski ratusz jest uważa się jeden z najpiękniejszych w Polsce. 

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Zamek Krzyżtopór powstał w XVII wieku. Fundator zamku, Krzysztof Ossoliński, był dyplomatą o artystycznych, literackich i politycznych zainteresowaniach. Marzył o zbudowaniu siedziby magnackiej, która przyćmiłaby wszystkie inne budowane wówczas w Polsce. Tak też powstał zamek Krzyżtopór, dawniej nazywany Krzysztoporem, od imienia fundatora. Przed powstaniem Wersalu, był największą budowlą pałacową w Europie. Ponieważ aż dziewięćdziesiąt procent murów zamku zachowało się do dziś, został udostępniony dla turystów do zwiedzania. 

trasa rowerowa zamek krzyżtopór
Wewnętrzny dziedziniec zamku Krzyżtopór pokazany z perspektywy wejścia. 
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzyżtopór

Bursztynowy Szlak 

Bursztynowy Szlak to może nie najpiękniejsza trasa rowerowa w Polsce, ale na pewno znalazłaby się w pierwszej dziesiątce takiego zestawienia. Przez województwo świętokrzyskie, między innymi przez Opatów, przebiegały dawniej bardzo ważne szlaki handlowe. Dziś możemy podziwiać uroki Bursztynowego Szlaku Greenways, biegnącego przez regiony atrakcyjne zarówno przyrodniczo, jak i turystycznie, które wspierają ekoturystykę i promują zdrowy styl życia. Bursztynowy Szlak ciągnie się przez urozmaicony, zielony teren pełen zachwycających widoków. 

Brama Warszawska 

Brama Warszawska w Opatowie pochodzi z połowy XVI wieku i została zbudowana z kamienia. Ufundowana przez Krzysztofa Szydłowieckiego, który był kanclerzem króla Zygmunta Starego, stała się symbolem miasta. Brama Warszawska oraz trzy inne: Krakowska, Sandomierska i Lubelska, wznosiły się nad miastem i broniły jego murów. Do dzisiaj zachowała się tylko jedna, Warszawska, która wciąż przyciąga tłumy turystów. 

Chcesz poprawić swoją kondycję, ale trasy rowerowe nie są dla Ciebie? Wolisz wysiłek fizyczny w domu? Koniecznie sprawdź nasz artykuł o orbitreku! https://www.gorlice.info.pl/2018/09/19/orbitrek-i-jego-zalety-oto-9-powodow-dla-ktorych-warto-na-nim-cwiczyc/

Rate this post
Kategorie artykułu:
Podróże·Rowery i akcesoria

Komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *